امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۰۵:۱۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 129189
تاریخ انتشار: ۸ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 24
سید علی اکبر مهدوی زاده، مدیر کلینیک دندانپزشکی شهید چمران با عنوان مجری طرح «فیشور سیلنت 1000 دندان دائمی همزمان با ارائه خدمات جامع پیشگیری ...

سید علی اکبر مهدوی زاده، مدیر کلینیک دندانپزشکی شهید چمران با عنوان مجری طرح «فیشور سیلنت 1000 دندان دائمی همزمان با ارائه خدمات جامع پیشگیری در یک روز» در گفت و گو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس از ارائه خدمات رایگان دندانپزشکی به 600 دانش آموز خبر داد.

وی تصریح کرد: این طرح که با همکاری وزارتخانه های دفاع، بهداشت و آموزش و پرورش اجرا می شود، از ساعت 8:30 صبح روز جمعه 7 آذر در دو شیفت صبح و بعد از ظهر بر روی 600 دانش آموز توسط 80 دندانپزشک و 80 دستیارعملی می شود.

مهدوی زاده تاکید کرد: فیشورسیلنت و فلورایدتراپی کاری علمی است و مجری این کار باید آموزش دیده باشد به همین علت با انجمن دندانپزشکی کودکان ایران همکاری کردیم و از تخصص آنان در این زمینه بهره گرفتیم.

مدیر کلینیک دندانپزشکی شهید چمران خاطرنشان کرد: کمیته ای علمی با کمک انجمن دندانپزشکی کودکان ایران برگزار و تصمیم گرفته شد که همراه با فیشورسیلنت، فلوراید تراپی انجام شود و به خانواده دانش آموزان نیز آموزش داده شود چرا که اجرای هر یک از این 3 مورد بدون اجرای دیگری اقدامی ناقص است.

وی افزود: اگر این 3 عامل همراه با تغذیه مناسب در کنار یکدیگر قرار بگیرند مجموعه کاملی از اقدامات پیشگیری کننده شکل خواهد گرفت.

مهدوی زاده تصریح کرد: 5 نفر از متخصصان انجمن دندانپزشکی کودکان ایران برای آموزش دندانپزشکان شرکت کننده در این طرح انتخاب شدند و اهمیت این موضوع به حدی بود که دندانپزشکان شرکت نکرده در کلاس های آموزشی از طرح خارج شدند.

مدیر کلینیک دندانپزشکی شهید چمران افزود: این 5 متخصص همچنین با حضور در مدارس، دانش آموزان مناسب برای اجرای این طرح را انتخاب کردند چرا که در فیشورسیلنت تراپی باید دندان ها دارای شیار عمیق بوده و هیچ پوسیدگی در آنها وجود نداشته باشد در نتیجه بیش از 1500 دانش آموز معاینه و 600 نفر انتخاب شدند.

وی گفت: در این طرح وزارت آموزش و پرورش، اداره کل آموزش و پرورش استان تهران و مدیران و معلمان بهداشت کمک زیادی به ما کردند.

مهدوی زاده افزود: پس از انتخاب دانش آموزان به والدین کودکان فراخوان دادیم و ضمن تکمیل پرونده و تاریخچه پزشکی و دندانپزشکی کودکان در کلینیک دندانپزشکی شهید چمران درباره سلامتی دانش آموزان و احتمالاً بیماری هایی که باید مورد نظر قرار گیرد سوالاتی پرسیده شد تا طرح با دقت و کیفیت کامل انجام شود.

مدیر کلینیک دندانپزشکی شهید چمران تصریح کرد: در کنار هر دندانپزشک یک دستیار فعالیت می کند که در کنار یکدیگر خدمات مورد نظر را به دانش آموزان ارائه می دهند.

وی گفت: کمیته علمی مواد لازم برای اجرای این طرح را با کمک وزارت بهداشت انتخاب کردند و این مواد توسط وزارت بهداشت به ما تحویل شد و شرکت هایی نیز برای حمایت از طرح اعلام آمادگی کردند.

مهدوی زاده تصریح کرد: سازمان صنایع دفاع، سازمان خدمات درمانی نیروهای مسلح، انجمن دندانپزشکی ایران (انجمن مادر)، انجمن دندانپزشکی ترمیمی، کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، شهرداری تهران و شورای شهر تهران در این طرح کمک های شایانی داشتند.

مدیر کلینیک دندانپزشکی شهید چمران گفت: با انجام این طرح تخریب، پوسیدگی و درد در کودکان کاهش می یابد و هزینه های مترتب بر نظام سلامت و در کل هزینه ها در بودجه کشور کاهش خواهد داشت.

وی درباره هزینه این طرح خاطرنشان کرد: هزینه این طرح تا کنون به طور دقیق برآورد نشده است ولی حدوداً رقمی حدود 200 میلیون تومان هزینه در بر خواهد داشت.

مهدوی زاده تأکید کرد: بسیاری از مردم از دندانپزشکی به علت خاطرات دندانپزشکی از دوران کودکی هراس دارند و با اجرای این طرح بر کودکان به علت نداشتن تزریق، تراش و در نتیجه هیچگونه دردی کودکان با دندانپزشکی آشتی خواهند کرد.

مدیر کلینیک دندانپزشکی شهید چمران با اشاره به اتخاذ تمام تمهیدات لازم برای شرکت کنندگان در این طرح خاطرنشان کرد: حمل و نقل کودکان و والدین آن ها نیز توسط مجریان این طرح با اتوبوس انجام خواهد شد.

وی تأکید کرد: همه دانش آموزان شرکت کننده در طرح و مجریان آن در تاریخ برگزاری طرح تحت پوشش بیمه کوثر قرار دارند یعنی روز اجرای طرح 7 آذر دربرابر هر گونه حادثه ای تحت پوشش بیمه کوثر قرار دارد.

انتهای پیام/

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها