امروز : جمعه ۳۰ تیر ۱۳۹۶ - 2017 July 21
۲۰:۰۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 129193
تاریخ انتشار: ۸ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 60
به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، فداکاری واژه گسترده‌ای است که همواره هم ذات و همراه فرهنگ اسلامی‌ ایرانی

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، فداکاری واژه گسترده‌ای است که همواره هم ذات و همراه فرهنگ اسلامی‌ ایرانی کشورمان بوده است و از ما ایرانیان به عنوان نماد و سمبل جوانمردی ،گذشت و ایثار در تاریخ یاد می‌شود.

این فداکاری و ایثار در ادوار تاریخی مختلف این مرز و بوم به اشکال مختلف ظهور و بروز پیدا کرده است؛ اوج این از خود گذشتگی‌ها در دفاع مقدس تبلور پیدا کرد، آن چنان که در این برهه تاریخی حساس نثار جان کم بهاترین مسیر برای دفاع از وطن برگزیده و در این راه سن و منصب و جایگاه اجتماعی ارزشی نداشت.

در دهه حاضر نیز این از خود گذشتگی‌ها به اشکال دیگر تداوم پیدا کرده و در این مسیر افرادی که از پایگاه اجتماعی و محبوبیت خاص در جامعه برخوردارند، جلودار این مشی ارزشمند در جامعه شدند و آنها کسی نیستند جز معلمان و هدایت‌گران نسل آینده به سوی رستگاری.

در چند ساله گذشته نمونه‌های زیادی از این دست در نقاط مختلف از جانب فرهنگیان در راه نجات دانش‌آموزان اتفاق افتاده است که برای نمونه به تعدادی از آنها اشاره می‌کنیم.

*اردیبهشت ماه 1387 زمانی بود که محمدرضا واعظی نسب، معلم ابتدایی در یک اردوی دانش آموزی و در هنگام بازی فوتبال با مشاهده کردن دروازه فوتبال که بر روی یک دانش آموز در حال افتادن بود، به سرعت دانش‌آموز را دور کرد اما دروازه آهنین بر سر خود فرود آمده و دچار مرگ مغزی شد.

*محمد علی محمدیان، معلم مریوانی نیز به دلیل ابتلا دانش آموز خود به سرطان و ریختن موهای سرش، برای همدردی با دانش‌آموز موهای خود را نیز تراشید و با سر تراشیده در کلاس درس حاضر شد.

*موسی فردی، از شهرستان گرمی معلم فداکار دیگری بود که با هزینه جراحی صورت دانش‌آموز خود را تقبل کرد.

*علی بهاری، دیگر معلم شهرستان گرمی است که کبد خود را در یک حرکت انسان دوستانه به دانش‌آموز نیازمند خود اهدا کرد و هزینه این عمل جراحی را خود متقبل شد.

در 28 مهرماه سال جاری مرحوم کاظم صفرزاده معلم فداکار لرستانی، در راه یاری رساندن به دانش‌آموز مجروحش به بیمارستان گرفتار در سیلاب شد و به همراه 3 دانش‌آموز دیگر جان خود را فدا کرد.

مراسم نکوداشت این معلم فداکار چندی قبل به ابتکار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; و همکاری وزارت آموزش و پرورش با شکوه بسیار، با حضور حمیدرضا کفاش معاون پرورشی و فرهنگی وزیرآموزش و پرورش، هوشنگ بازوند استاندار استان لرستان، سیدنظام‌الدین موسوی مدیر عامل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، گودرز کریمی‌فر مدیر کل آموزش و پرورش استان لرستان، ابراهیم آقامحمدی نماینده مردم خرم‌آباد در مجلس شورای اسلامی، ورزشکاران ملی و جمع دیگری از مسئولین محلی و کشوری و خانواده این معلم فداکار و دانش‌آموزان حادثه دیده در پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; برگزار شد.
نکته‌ای که نباید فراموش شود این است که باید تجلیل از معلمان و یا هر فرد ایثارگر به عنوان یک اصل و به صورت همیشگی در سطح رسانه‌ها انعکاس یابد تا ارزش‌ حرکاتی این چنینی در جامعه احیا شود و امیدواریم برگزاری مراسم نکوداشت از سوی یک رسانه فتح بابی در انجام چنین مراسم‌های از سوی دیگر فعالان رسانه‌ای باشد.

حجت الاسلام و المسلمین علیرضا سلیمی، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در این خصوص اظهار داشت: نباید چنین کارهایی در جامعه دست کم گرفته شود و رسانه‌ها باید به صورت ویژه این فداکاری ها را برجسته می‌کردند.

*تدوین لایحه تجلیل از معلم فداکار

 عباس قائد رحمت، نماینده درود و ازنا در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه باید ایثارگریها را قدردانی کرده و در جامعه ترویج دهیم،گفت: از برخی رسانه‌ها و صداو سیما در خصوص اطلاع رسانی نامناسب این موضوع انتقاد دارم .

وی ادامه داد: باید دولت برای تدوین لایحه تجلیل از افراد فداکار اقدام کند.

به گزارش فارس، حال به این نکته بسیار مهم در این خصوص باید اشاره کرد و آن این است که به مسئولان به ویژه دولتمردان و نمایندگان مجلس شورای اسلامی پیشنهاد می‌کنیم به وضع قانون و و لایحه‌ای در جهت تجلیل قانونمند از افراد فداکار در جامعه که در بزنگاه‌های مختلف یاری‌رسان همنوعان و هموطنان خود می‌شوند و در این راه دچار حادثه و یا از دست دادن جان خود می‌شوند، پرداخته تا روز به روز شاهد زنده و پررنگ شدن فرهنگ ایثار و فداکاری در جامعه باشیم.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار