امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۰۲:۵۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 129198
تاریخ انتشار: ۸ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 20
محمد رئیس زاده در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در مورد اصلاح تعرفه‌های پزشکی و افزایش آنها گفت: اصل موضوع ...

محمد رئیس زاده در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در مورد اصلاح تعرفه‌های پزشکی و افزایش آنها گفت: اصل موضوع اصلاح ارزش خدمات پزشکی لازم و ضروری بود و حتماً باید صورت می‌گرفت.

وی افزود: تعرفه‌های قبلی واقعاً غیر واقعی بود و وقتی که تعرفه غیر واقعی وجود داشته باشد نمی‌توان با تکیه بر آن مانع خلاف قانون شد.

رئیس سازمان بسیج جامعه پزشکی ادامه داد: بعضی تعرفه‌ها در حد طنز بود و نمی‌شد براساس آنها یک سیستم نظارتی قوی را تدارک دید.

به گفته وی غیر واقعی بودن تعرفه‌ها یک نوع آنارشیسم در بحث تعرفه‌های پزشکی در کشور بوجود آورده بود که وجه قالب آن به صورت زیر میزی خود را نشان می‌دهد اما وجه دیگری وجود داشته که حجم و تاثیرش بیش از زیرمیزی است.

رئیس زاده با بیان اینکه تعرفه‌های واقعی و منطقی راه را برای اعمال نظارت و جلوگیری از پرداخت‌های غیر واقعی باز کرده است، گفت: فرض کنید پیش از این یک عمل مانند تخلیه آبسه تنها 0.8 کا دستمزد داشت که 40 درصد آن به پزشک پرداخت می‌شد یعنی مبلغی در حدود 2000 تومان.

وی ادامه داد: شما نمی‌توانید به پزشک بگویید که لباس بپوشد، به اتاق عمل برود و چرک و خون را تخلیه کند تنها برای 2000 تومان، خب معلوم است که این موضوع منطقی نیست و پزشک مجبور به دریافت زیرمیزی می‌شود.

رئیس سازمان بسیج جامعه پزشکی تاکید کرد: گرچه از نظر ما زیر میزی خلاف و غیرشرعی است و ما کار آن پزشک را تائید نمی‌کنیم و حتی می‌توانیم نمونه‌هایی معرفی کنیم که بدون زیر میزی این عمل را انجام می‌دادند اما سیستم‌های نظارتی و دولتی نمی‌توانستند آن پزشک را از دریافت زیر میزی منصرف کنند.

وی خاطرنشان کرد: سیستم‌های نظارتی وقتی خودشان می‌دانستند که تعرفه‌ها غیر واقعی است به پزشک حرفی نمی‌زدند چون انتهای ماجرا این بود که پزشک می‌گفت برای 2000 تومان به اتاق عمل نمی‌روم و این یعنی عدم وجود قانون.

رئیس زاده یادآور شد: اکنون این مبلغ 10 برابر شده و به جای 2000 تومان 20 هزار تومان به پزشک پرداخت می‌شود و از آنجایی که این عدد منطقی است سیستم نظارتی نیز می‌تواند به پزشک بگوید که مجبور به انجام عمل تخلیه آبسه هستید بدون دریافت یک ریال زیرمیزی، در غیر اینصورت پروانه طبابت تو باطل می‌شود.

وی در مورد اینکه آیا سازمان بسیج جامعه پزشکی آماده کمک به دستگاه‌های نظارتی است یا خیر، گفت: ما به وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی اعلام کرده‌ایم که هر کمکی که بخواهند با توجه به شبکه گسترده ای که داریم دریغ نمی‌کنیم اما به شخصه برنامه‌ای برای مقابله با پدیده شوم زیر میزی نداریم چرا که این موضوع وظیفه دستگاه‌های نظارتی است.

رئیس سازمان بسیج جامعه پزشکی خاطرنشان کرد: لازمه کار برای به ثمر نشستن مقابله با پدیده زیرمیزی و اصلاح موفق تعرفه‌ها این است که اولاً جلوی دریافت هرگونه دریافت‌های غیر متعارف گرفته شود و ثانیاً بار مالی ناشی از اصلاح تعرفه‌ها به هیچ وجه به دوش مردم نیفتد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار