امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۰۳:۴۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 129201
تاریخ انتشار: ۸ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 17
عبدالله امیدی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، استرس شغلی را ناشی از ویژگی‌های شخصیتی فرد و شغل ...

عبدالله امیدی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، استرس شغلی را ناشی از ویژگی‌های شخصیتی فرد و شغل برشمرد و اظهار داشت: یادگیری مهارت‌هایی مانند نظم و مدیریت زمان نقش موثری در کاهش استرس شغلی دارد همچنین تغییر برخی از ویژگی‌های شخصیتی می‌تواند موجب سازگاری فرد با شغل او شود و این سازگاری  از استرس شغلی می‌کاهد.

* ورزش و برنامه غذایی مناسب استرس شغلی را کاهش می‌دهد

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کاشان گفت: ورزش، برنامه غذایی مناسب و روش‌های تن‌آرامی می‌تواند موجب مدیریت استرس شود. همچنین افراد برای کاهش استرس شغلی باید بر انتظارات خود فائق آیند و افکاری ار که نمی‌گذارد آنها با شغل خود کنار بیایند را تغییر دهند.

امیدی ادامه داد: گاهی منبع استرس مربوط به خود شغل است مانند ابهام نقش و وظیفه‌ای که افراد باید برعهده داشته باشند. این استرس از سوی سازمان و مدیر آن باید کنترل شود. مدیر باید با اعضای خود ارتباط داشته باشد و با درک قابلیت‌های آنها بهترین نقش را برایشان تعریف کند.

وی افزود: اصرار مدیر برای قرار دادن فردی در نقشی که با قابلیت‌های او هماهنگ نیست موجب استرس شغلی می‌شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه کاشان گفت: مشاغلی که در آنها احساس امنیت وجود ندارد که این موضوع بیشتر ناشی از نوع قرارداد استخدامی می‌تواند محیط شغلی را استرس‌زا کند. همچنین مشاغلی که بار بیشتری بر دوش فرد می‌گذارند نیز تولید استرس می‌کنند از سوی دیگر مشاغلی وجود دارد که فشار کمی بر فرد وارد می‌کند و آسان هستند. مشاغلی که فشار آنها کمتر از قابلیت افراد است نیز استرس‌زاد بوده و موجب ایجاد فشار روانی در فرد می‌شود.

این روانشناس بالینی تصریح کرد: تعارض‌های ناشی از تبعیض‌ها و برخورداری برخی کارکنان از مزایای بیشتر نسبت به دیگر کارکنانی که شرایط برابر دارند نیز ایجاد فشار روانی می‌کند.

وی افزود: مشاغلی که در آنها پاداش وجود ندارد نیز می‌تواند تولید استرس کند. این موضوع به ویژه در افرادی که خوب کار می‌کنند و انگیزه بیشتری دارد صدق می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: برای کاهش استرس شغلی گاهی لازم است ویژگی‌های شخصیتی خود را تغییر داده و گاهی نیز تغییر فرهنگ سازمانی و تعریف نقش هریک از کارکنان و قرار دادن آنها در مشاغلی که با قابلیت‌هایشان هماهنگ است ایجاد شود.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها