امروز : دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۱۴:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 129204
تاریخ انتشار: ۸ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 17
رضا ملک زاده در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در مورد تقویت زیرساخت‌ تحقیقات سلامت در کشور توضیحاتی ...

رضا ملک زاده در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در مورد تقویت زیرساخت‌ تحقیقات سلامت در کشور توضیحاتی داد.

وی در این زمینه به راه‌اندازی و احیای مرکز ملی تحقیقات علوم پزشکی با عنوان مؤسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی ایران اشاره کرد و گفت: تضمین دستیابی به اهداف پیشرفت و عدالت در سلامت همه جانبه در اسناد بالادستی کشور همچون چشم‌انداز افق 1404،نقشه جامع علمی، سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و سیاست‌های کلی سلامت، نیازمند رهبری علمی، هماهنگی‌های نهادی و نتیجه‌برداری به موقع از تلاش‌های وسیع مؤسسات، میانجیان دانش، محققان، ایده‌پردازان، فناوران وسرمایه‌گذاران است.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت ادامه داد: این نهادها با هدف ایجاد یک نهاد عالی رتبه علمی جهت رهبری، مدیریت، حمایت و توسعه تحقیقات، نوآوری و فناوری در علوم پزشکی راه‌اندازی می‌شود.

وی همچنین برنامه ثبت ملی بیماری ها (Disease Registries) را از دیگر موارد تقویب زیرساخت دانست و افزود: ابن برنامه به منظور برقراری نظام صحیح و دقیق ثبت حداقل 20 بیماری مهم، شایع و نوظهور مانند سرطان، سکته مغزی، سکته قلبی، بیماری‌های التهابی روده (IBD)، مالتیپل اسکلروزیس (MS) و سایر بیماری‌های اعصاب به عنوان یکی از مهمترین زیر ساخت‌های توسعه پژوهش‌های اپیدمیولوژی، ارایه آمار دقیق بروز و شیوع و همچنین سیاستگذاری صحیح در زمینه پیشگیری و کنترل این بیماری‌ها در دستور کار قرار دارد.

به گفته ملک زاده، انجام مطالعات هم‌گروهی کشوری در 10 دانشگاه علوم پزشکی کشور تحت عنوان «persian cohort»؛ کلیه فعالیت‌های مرتبط با سلامت، مستلزم آگاهی نسبت به سبب‌شناسی (اتیولوژی)، بیماری‌زایی، تشخیص، پیش‌آگهی و درمان بیماری‌ها است.

وی خاطرنشان کرد: در عصر حاضر یکی از بزرگترین چالش‌هایی که سیستم‌های بهداشتی سراسر جهان با آن مواجه هستند، افزایش بار ناشی از بیماری‌های مزمن است.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت افزود: لذا یکی از برنامه‌های بسیار مهم پژوهش در جهت تحقق اقتصاد مقاومتی، انجام مطالعات کوهورت برای شناخت دقیق و عوامل خطر بیماری‌های مزمن و انجام مداخلات جهت پیشگیری از این بیماری‌ها است که هم اکنون علل بیش از 75 درصد از مرگ و میر و ناتوانی در کشور است.

وی گفت: مطالعات هم گروهی بیش از 60 سال است که در کشورهای توسعه یافته آغاز و طولانی مدت ادامه پیدا کرده و یا دارد. به عنوان مثال، در حال حاضر یک نفر از هر 30 نفر انگلیسی در مطالعات کوهورت شرکت دارند. بدین منظور در مجموع 20 مطالعه هم‌گروهی در دو سطح زیر برنامه‌ریزی شده است.

ملک زاده راه اندازی 10 آزمایشگاه تحقیقاتی جامع در کشور را از دیگر برنامه ها عنوان کرد و گفت: معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت از سال 1387 طرح تأسیس شبکه آزمایشگاه‌های جامع تحقیقات را با هدف تقویت زیرساخت‌های پژوهش و فناوری و تسهیل ارتباطات و تعاملات بین ‌دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی به اجرا گذاشته است.

وی افزود: این شبکه هم اکنون با بهره‌گیری از 16هزار و 300 مترمربع فضای فیزیکی در 9 دانشگاه بزرگ علوم پزشکی کشور (تهران، شهید بهشتی، شیراز، اصفهان، تبریز، مشهد، کرمان، اهواز و مازندران) دایر و با آخرین تجهیزات پیشرفته مورد نیاز در تحقیقات تجهیز شده است.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت یادآور شد: با توجه به پیشرفت سریع فناوری و همچنین توسعه کمی و کیفی نیروی انسانی در دانشگاه‌های کشور لازم است تا آزمایشگاه‌های موجود ارتقا یافته، مراکز جدیدی در دانشگاه‌های واجد شرایط تأسیس شده و دانشگاه‌ها و دانشکده‌های دیگر به این شبکه ملحق و این مجموعه به صورت یک شبکه منسجم و با صرفه اقتصادی اداره شود.

وی تاکید کرد: حمایت و توسعه پیشرفت‌های علمی در سطح علوم نوآورد از دیگر موارد تقویت زیرساخت ها به شمار می رود.

وی افزود: در راستای دستیابی به توسعه پایدار ملی، حمایت از پروژه‌های مشترک با علوم غیرپزشکی، همچنین تأسیس نهادهای تحقیقاتی علوم بین‌رشته‌ای برای تحقیق در علوم و فناوری‌های نوآورد و حوزه‌های نوظهور (emergent fields) در دستور کار این معاونت قرار گرفته است.

ملک‌زاده ادامه داد: از جمله موارد در دست اجرا می‌توان به راه‌اندازی نخستین مرکز ملی نقشه‌برداری مغز ایران با همکاری دانشگاه شهید بهشتی، پایگاه اطلاعات ژنوم نژادهای مختلف ایرانی (ایرانوم) با همکاری دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی و طرح راه‌اندازی مؤسسه طب ترمیمی یا پزشکی بازساختی (Regenerative Medicine) توسط انستیتو سلول‌های بنیادی و پزشکی ترمیمی در سه دانشگاه علوم پزشکی اشاره کرد.

ملک زاده بسترسازی برای به کارگیری پرونده الکترونیک سلامت در تحقیقات بالینی، اپیدمیولوژیک و مدیریت خدمات بهداشتی-درمانی را طرحی دیگر برای دگرگونی زیرساخ ها دانست.

وی افزود: تحقیقات بالینی در آستانه عصری است که پرونده الکترونیک سلامت نقش مهم و فزاینده‌ای دارد. اگر چه نخستین و مهمترین هدف پرونده الکترونیک سلامت، بهبود فرایندهای مراقبت از بیمار و افزایش بهره‌وری مراقبت‌های اولیه از بیمار است، ولی به کارگیری داده‌های الکترونیک فواید بسیاری برای تحقیقات بالینی، اپیدمیولوژیک و مدیریت خدمات بهداشتی-درمانی دارد.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت علوم یادآور شد: پرونده الکترونیک سلامت می‌تواند خط اتصال جدیدی بین مراقبت از بیمار و محیط پژوهش ایجاد کرده و به پیشرفت‌های بزرگی در دامنه و بهره‌وری از پژوهش بیانجامد. مزایای به کارگیری داده‌های الکترونیک بسیار وسیع بوده و از ایجاد نظام‌مند فرضیه‌های تحقیقاتی تا انجام کل مطالعات بر اساس داده‌های الکترونیک را شامل می‌شود.

وی طرح سامانه پرونده الکترونیک سلامت (سپاس) را به عنوان بزرگترین طرح فناوری اطلاعات حوزه سلامت در کشور از سال 1385 شروع معرفی کرد و گفت: میان افزار «سپاس» تاکنون در 46 دانشگاه علوم پزشکی کشور مورد بهره‌برداری قرار گرفته است. معاونت تحقیقات و فناوری در نظر دارد تا با به کارگیری نظام یکپارچه اطلاعات سلامت ایجاد شده از طریق پرونده الکترونیکی سلامت، زیرساخت مستحکمی برای تولید دانش پزشکی و زیستی فراهم نماید.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها