امروز : شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 24
۱۷:۵۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 12923
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۰۹
تعداد بازدید: 136
به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح امروز خانه ملت و در ادامه ...

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح امروز خانه ملت و در ادامه رسیدگی به ایرادات شورای نگهبان به لایحه بودجه سال 1392، بندهای الحاقی 43، 45، 46 و 70 این لایحه را پس از بحث و بررسی مجددا برای رسیدگی بیشتر به کمیسیون تلفیق ارجاع دادند.

در بند الحاقی 43 پیش از این مصوب شده بود: همه افرادی که حق بیمه اجتماعی روستائیان و عشایر را پرداخت کرده‌اند، در صورتی که در روستا یا شهر یا استان دیگری نیز ساکن باشند، می‌توانند از مزایای قانون استفاده کنند. این حکم شامل افرادی است که در طول ایام اجرای قانون حق بیمه پرداخت کرده اند.

در بند الحاقی 45 نیز که مراعا ماند، تاکید شده است: در راستای اجرای ماده 174 قانون برنامه پنجم، شهرداری‌ها موظفند نسبت به تقسیط عوارض صدور پروانه شهرداری موضوع ماده 32 اصلاحی آئین‌نامه مالی شهرداری ها مصوب 1380، به مدت 48 ماه در کلان‌شهر‌ها و مراکز استان‌ها و 60 ماه در سایر شهرها یا به صورت سررسید یکجا اقدام کنند.

در بند الحاقی 46 نیز پیش از این سازمان تامین اجتماعی مکلف شده بود نسبت به برقراری مستمری برای زنان سرپرست خانواری که ازدواج کرده اند و مستمری آنان قطع شده، اقدام کند.

در بند الحاقی 70 نیز مجلس با پیشنهاد کمیسیون تلفیق که بر مصوبه قبلی خود اصرار ورزیده بود، موافقت نکرد و پس از عدم تصویب اصل و حذف این بند الحاقی، آن را برای بررسی بیشتر به کمیسیون تلفیق ارجاع داد.

در بند الحاقی 70، پیش از این مصوب شده بود که کارکنان شاغل در شهرهای زیر 12 هزار نفر جمعیت دستگاه‌های موضوع ماده 5 قانون مدیریت خدمات کشوری از امتیازات کارکنان شاغل در روستاهای همان شهرستان‌ها برخوردارند.

شورای نگهبان به دلیل آنکه بند‌های الحاقی 43، 45،46 و 70 بودجه ماهیت بودجه‌ای نداشته است، آنها را مغایر اصل 52 قانون اساسی اعلام کرده بود.

وکلای ملت با پیشنهاد کمیسیون تلفیق برای تامین نظر شورای نگهبان در بند الحاقی 50 موافقت و این بند را حذف کردند. شورای نگهبان بند الحاقی 50 را به دلیل آنکه ماهیت بودجه‌ای نداشته، آن را مغایر اصل 52 قانون اساسی شناخته است.

در بند الحاقی 50 آمده بود: دریافت وکالت بلاعزل از تسهیلات گیرندگان بابت وثیقه‌های در رهن بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری دولتی و خصوصی ممنوع است و وثیقه گیرندگان موظفند فقط در قالب قرارداد‌های منعقده نسبت به اجرا گذاشتن وثیقه‌ها اقدام کنند.

مجلس همچنین با اصلاحاتی، بند الحاقی 55 را به تصویب رساند و به این ترتیب ایرادات شورای نگهبان در این بند تامین و تصویب شد به منظور حمایت از تولید و اشتغال، بانک‌های و موسسات مالی و اعتباری دارای مجوز از بانک‌ مرکزی پس از تائید هیئت مدیره بانک، با درخواست متقاضی، اصل و سود اعم از سود قبل و بعد از سررسید تسهیلات ریالی یا ارزی سررسید گذشته و معوقه پرداختی به اشخاص حقیقی و یا حقوقی بابت فعالیت در امور تولیدی صنعتی معدنی و کشاورزی و خدماتی را که در بازپرداخت اقساط تسهیلات دریافتی به دلایل موجه دچار مشکل شده‌اند، قادر به پرداخت اقساط تسهیلات دریافتی نیستند، برای یک بار و تا 5 سال تقسیط و از سرفصل مطالبات سررسید گذشته و معوق خارج کنند.

مجلسی‌ها همچنین با حذف بندهای الحاقی 52، و 63 بودجه 92 طبق پیشنهاد کمیسیون تلفیق موافقت کردند و بدین ترتیب نظر شورای نگهبان در این بندها هم تامین شد.

شورای نگهبان به دلیل آنکه بند های الحاقی 52، 56 و 63 ماهیت بودجه‌ای نداشتند، آنها را مغایر اصل 52 قانون اساسی اعلام کرده بود.

در بند الحاقی 52 آمده بود: نام کارفرمایان و پیمانکاران کارگاه‌ها پروژه و واحدهای مشمول تامین اجتماعی در فهرست بیمه‌شدگان آنها قرار می‌گیرند و نرخ حق بیمه آنها همانند سایر بیمه‌شدگان همان کارگاه خواهد بود.

در بند الحاقی 63 نیز تاکید شده بود که احداث گلخانه‌ها، دامداری‌ها، مرغداری‌ها، مزارع پرورش ماهی و واحد‌های تولیدی کشاورزی و صنعتی و معدنی با رعایت ضوابط زیست‌محیطی در اراضی خارج از حریم شهرها و روستاها و مورد موافقت سازمان‌های جهاد کشاورزی استان‌ها، نیاز به مجوز تغییر کاربری ندارند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها