امروز : جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 19
۱۷:۱۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 129230
تاریخ انتشار: ۸ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 14
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در بیشکک، مقامات وزارت بهداشت در قزاقستان آغاز «مهاجرت بزرگ» را از جنوب به مناطق شمالی کشور پیشنهاد ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در بیشکک، مقامات وزارت بهداشت در قزاقستان آغاز «مهاجرت بزرگ» را از جنوب به مناطق شمالی کشور پیشنهاد می‌کنند.

مقامات وزارت بهداشت این کشور براین باورند، این مهاجرت‌ها بهتر است تا قبل از سال 2050 که تعداد جنوبی‌ها چهار برابر بیشتر از شمالی‌ها خواهد بود، انجام شود حال آنکه مناطق کم‌جمعیت در کشور به دست فراموشی سپرده می‌شوند.

با توجه به عوامل روانی این اقدام دولت، «آرگاندیک‌اف» معاون وزیر بهداشت و توسعه اجتماعی قزاقستان در یک نشست خبری گفت: عدم تناسب توزیع جمعیت در مرحله اول مربوط به مناطق شمالی و جنوبی است.

وی افزود: پیش‌بینی می‌شود در سال 2050 در مناطق شمالی قزاقستان کاهش قابل‌توجه جمعیتی را تا حدود یک میلیون نفر داشته باشیم.

به گفته وی، این مسئله در حالی است که در مناطق جنوبی رشد جمعیت زیاد بوده و بیش از 5 میلیون پیش‌بینی می‌شود.

بنابراین جمعیت مناطق جنوبی قزاقستان چهار برابر بیشتر از شمالی‌ها خواهد بود و این امر یعنی مناطق جنوبی نیروی کار مازاد خواهند داشت اما در مناطق شمالی که دارای زیرساخت‌های لازم و کارخانجات کاربردی است، با کمبود نیروی کار مواجه می‌شود.

آرگاندیک‌اف همچنین افزود: برای کاهش عدم تناسب جمعیت در نقاط مختلف قزاقستان، وزارت بهداشت تشویق به مهاجرت از مناطق جنوبی به شمالی را پیشنهاد می‌کند.

وی همچنین اضافه کرد: برای انتقال جمعیت از جنوب به شمال کشور، چند بسته تشویقی جهت حمایت از مردم جنوب که علاقمند به نقل مکان و سکونت در استان‌های شمالی دارند، نیز تنظیم شده است که در مراحل بعدی اطلاع‌رسانی خواهد شد.

قزاقستان کشوری بسیار پهناور در شمال آسیای مرکزی بوده که از لحاظ ذخایر انرژی و مواد معدنی بسیار غنی می‌باشد اما به نسبت وسعت، از نظر جمعیت تا حدودی کم‌‌جمعیت می‌باشد و این امر مقامات کشور را بر آن داشته است تا علاوه بر سیاست توزیع متناسب جمعیت، برخی قزاق‌های مهاجر این کشور را نیز برای برگشت به سرزمین اجدادی خود تشویق کنند.

انتهای پیام/ز

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار