امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۱۲:۰۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 129247
تاریخ انتشار: ۸ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 19
 به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، وب‌سایت خبری-تحلیلی المانیتور در گزارشی تاکید کرد که تغییر و تحولات ژئوپلتیک در منطقه

 به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، وب‌سایت خبری-تحلیلی المانیتور در گزارشی تاکید کرد که تغییر و تحولات ژئوپلتیک در منطقه خاورمیانه و عرصه بین المللی ایجاب می‌کند که توافق هسته‌ای با ایران سریع‌تر به نتیجه برسد.

این گزارش با اشاره به شکست مذاکرات میان ایران و 5+1 در هفته گذشته در وین و تمدید 7 ماهه مذاکرات تاکید می‌کند که ساختار قدرت در سال‌های اخیر در خاورمیانه تغییرات قابل توجهی داشته و با وجود 35 سال تحریم و فشار بر ایران، این کشور با ثبات ترین کشور منطقه و به عنوان قدرتی منطقه ای است که این تحولات می‌تواند انگیزه‌ای برای بازبینی روابط ایران و غرب باشد.

المانیتور در ادامه گزارش خود با اشاره به اینکه کشورهای شورای همکاری خلیج فارس نمی‌توانند در مقابل ایران توازن برقرار کنند تصریح می‌کند که این کشورها درپی انقلاب‌های عربی همچنان بی ثبات و در شوک هستند و گروه‌های تندرو همچون داعش از میان آنها برخواسته‌اند.

این گزارش با بیان اینکه مصر به عنوان اصلی‌ترین رقیب ایران در جهان عرب دچار بحران داخلی است تاکید کرد که 22 کشور اتحادیه عرب که نماد قدرت و اتحاد عرب‌ها هستند عملا فروپاشیده است و جهان عرب با تعدادی از کشورهای ورشکسته و خیزش جریان‌های تندرو مواجه است.

المانیتور در ادامه با بیان اینکه اسرائیل هم به دلیل سیاست‌های بنیامین نتانیاهو منزوی شده است نوشت: چند دهه تلاش سیاسی و سرمایه گذاری برای فرایند صلح براساس راه حل دو دولتی بی نتیجه مانده و اعتبار امریکا به شدت در منطقه ضربه زده است و توانایی تل آویو برای بسیج جهان علیه ایران هم کاهش یافته است.

این گزارش در ادامه با بیان اینکه در چنین شرایطی آمریکا به دنبال اجرای سیاست «محور شرق» است، می‌افزاید: واشنگتن قصد دارد با تغییر سیاست‌هایش به سوی شرق آسیا به طور طبیعی از نقش خود در خاورمیانه بکاهد و به دلیل نبود زمینه همکاری میان کشورها برای حفظ ثبات و صلح خلاء ایجاد شده را هیچ کشوری نمی تواند به تنهایی پر کند.

المانیتور در ادامه با بیان اینکه امریکا پس بی نتیجه بودن جنگ عراق و افغانستان دیگر علاقه به حضور در عرصه میدانی جنگ در خاورمیانه ندارد، تصریح می‌کند که به طور دراماتیکی کاهش توان آمریکا در مدیریت بحران‌های منطقه و متحدان منطقه‌ای این کشور را آسیب‌پذیرتر می‌کند.

حسن موسویان نویسنده این مطلب در ادامه با اشاره به رشد گروه‌های تروریستی و تهدید این گروه‌ها برای امنیت بین المللی تاکید می‌کند که امروز ترکیه در جنگ با داعش نه متحد غرب است و نه متحد کشورهای عربی و ضروریست که جانشینی برای مقابله با داعش بیابد و ایران در منطقه غنی‌ترین و فعالترین کشور در این زمینه است.

وی در ادامه ایران، سوریه، عراق، حزب الله و نیروهای پیشمرگه کرد را به عنوان اصلی‌ترین نیروی میدانی برای مقابله با داعش دانست و نوشت: این طرف‌ها برخلاف کشورهای محافظه کار عرب ایدئولوژی حامیانه از تندروها ندارد که اینها دلیلی کافی برای ایجاد روابط حسنه میان تهران و غرب و همکاری درباره مسائل منطقه است.

المانیتور در ادامه این تحلیل با اشاره به نیاز اتحادیه اروپا به بازار ایران و منابع انرژی‌اش در شرایط کنونی و لزوم برداشته شدن تحریم‌ها علیه ایران تاکید کرد که توافق میان تهران و 5+1 می‌تواند زمینه همکاری بین ایران و غرب برای ثبات در خاورمیانه را فراهم کند و این توافق می تواند این فرصت دیپلماتیک را برای جایگزین کردن یک جنگ سرد 35 ساله در منطقه با صلح و همکاری میان شورای همکاری، ایران و عراق را فراهم کند.
 
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار