امروز : جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 19
۰۶:۰۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 129301
تاریخ انتشار: ۸ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۲۱:۲۸
تعداد بازدید: 214
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، هفته‌نامه «ترکیش ویکلی» در گزارشی نوشت: در آغاز ماه ژانویه، دو ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، هفته‌نامه «ترکیش ویکلی» در گزارشی نوشت: در آغاز ماه ژانویه، دو نهاد از مهم&

zwnj;ترین نهادهای جهان یعنی شورای امنیت سازمان ملل متحد و کنگره آمریکا شاهد حضور مستاجران جدیدی خواهند بود که با مستاجران قبلی به کار می‌پردازند.

بنابراین گزارش، در سنای آمریکا، دست‌کم هشت سناتور جدید جمهوری‌خواه در صندلی‌های خود مستقر شده و 45 هم‌حزبی دیگرشان که از قبل در سنا بوده‌اند، می‌پیوندند. این تحول، کنترل سنا را در کنار مجلس نمایندگان کنگره آمریکا به‌دست جمهوری‌خواهان می‌دهد، اتفاقی که پس از سال 2006 برای اولین بار رخ می‌دهد.

در سازمان ملل متحد نیز، زمانی که شورای امنیت برای اولین بار در ژانویه 2015 جلسه برگزار می‌کند، 5 کشور جدید در جمع 15 کشور عضو این نهاد بین‌الملل دیده خواهد شد: آنگولا، مالزی، اسپانیا، زلاندنو و ونزوئلا.

این 5 کشور جایگزین رواندا، کره جنوبی، لوکزامبورگ، استرالیا و آرژانتین می‌شوند.

از دیدگاه اسرائیلی‌ها، کنگره‌ای که از آنها حمایت می‌کرد، اکنون بیشتر حمایت می‌کند اما از سوی دیگر، شورای امنیتی که از آنها انتقاد می‌کرد اکنون به‌مراتب منتقدتر می‌شود. 2 کشور از 5 کشور جدید یعنی ونزوئلا و مالزی در کنار چاد که از قبل عضو شورای امنیت بوده، حتی روابط دیپلماتیک با اسرائیل ندارند.

از آنجا که در سیاست همه چیز به هم مربوط است، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل حتما به این دو موضوع و نحوه تاثیر آنها بر اقدامات تاکتیکی در مواجهه با برنامه هسته‌ای ایران توجه خواهد کرد.

بر اساس گزارش فوق، رژیم اسرائیل پس از آنکه فهمید توافقی در وین در کار نیست نفس راحتی کشید. در مذاکرات ایران و 1+5 به جای توافق، قرار شد مذاکرات تا ماه جولای ادامه پیدا کند. نخست‌وزیر اسرائیل، روز سه شنبه گذشته در دیدار با رئیس‌جمهور چک اظهار داشت که 1+5 تصمیم درستی اتخاذ کرده است. اسرائیل از اینکه توافق موقت ژنو برای دومین بار تمدید شده خوشحال به‌نظر می‌رسد.

وی همچنین تاکید کرد که در ماه‌های آتی همان‌طور که مذاکرات ادامه پیدا می‌کنند، باید تحریم‌های ضدایرانی حفظ شده و حتی بیشتر شوند. از نظر نتانیاهو، آنچه ایران را پای میز مذاکره آورده، تحریم‌ها است و ادامه آنها ضروری است تا ایران ظرفیت غنی‌سازی خود را از بین ببرد.

روز قبل از آن، نتانیاهو تاکید کرده بود که جلوگیری از حصول چنین توافقی بسیار مهم است اما هنوز یک مساله مهم در پیش روی ماست. این مساله مهم احتمالا تنها بین قدرت‌های جهانی و ایران نیست بلکه در مقیاسی کوچک‌تر، بین اسرائیل و ایالات متحده هم وجود دارد: «آیا باید تحریم‌های بیشتری علیه ایران اعمال شود؟»

با وجود آنکه نتانیاهو خیلی زود بر موضوع تحریم‌ها تاکید کرد، جان کری وزیر امور خارجه ایالات متحده چیزی در این خصوص که کشورش در این مسسیر حرکت می‌کند بر زبان نیاورد. در مقابل و در یک کنفرانس خبری در وین، کری تاکید کرد که موضوع تحریم‌ها در مذاکرات بیشتر مورد توجه قرار خواهد گرفت و تصریح کرد که با حصول توافق، تحریم‌ها لغو می‌شوند.

در اینجاست که شالوده دور بعدی تنش بین نتانیاهو و باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا شکل می‌گیرد: «آیا باید و اگر باید، تا چه میزان تحریم‌ها افزایش یابند تا ایران انعطاف بیشتری از خود نشان دهد؟» در اینجاست که شاید ترکیب جدید کنگره آمریکا و شورای امنیت تاثیر خود را نشان خواهند داد.

اگر دولت اوباما در راستای افزایش فشارها بر ایران گام برندارد و تحریم‌ها را تشدید نکند، ممکن است نتانیاهو اقدام به چالش با اوباما کرده و از اقدامات هم‌راستا با مواضعش در کنگره حمایت کند. این نکته مهم است که این کنگره بوده که تحریم‌ها را آغاز کرده و همین نهاد است که می‌تواند آنها را تشدید کند.

چنین روندی می‌تواند سرانجام به «وتوی رئیس‌جمهور» بینجامد و انرژی‌ای را از دولت بگیرد که شاید نیاز داشته باشد، در چالش‌های دیگر هزینه کند.

احتمالا نتانیاهو با یک معما مواجه است: اگر دولت آمریکا با تحریم‌های بیشتر مخالف کرد، تا کجا به این تصمیم احترام بگذارد؟ از سوی دیگر، تا کجا از کنگره حمایت کند تا تحریم‌های بیشتری را اعمال کند؟ نتانیاهو می‌داند که هرگونه درافتادن با اوباما هزینه‌هایی دارد که ممکن است در مسائیل مربوط به فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها خود را نشان دهند. اگر چنین شود، آیا ممکن است اوباما در سازمان ملل در برابر خواسته‌های فلسطینی‌ها کوتاه بیاید؟ با روی کار آمدن شورای امنیت جدید، توان فلسطینی‌ها برای دریافت مجوز تشکیل دولت در اراضی 1967 بالا می‌رود و نیاز نتانیاهو به دولت آمریکا برای وتوی این طرح بیشتر می‌شود. به عبارت دیگر، اکنون موضوع هسته‌ای ایران و مساله فلسطین با هم مرتبط شده‌اند.

هر چه نتانیاهو برای تحریم‌های بیشتر علیه ایران به اوباما فشار آورد، ممکن است هزینه بیشتری را در مساله فلسطین بپردازد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار