امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۰۲:۰۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 129315
تاریخ انتشار: ۸ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۲۱:۲۸
تعداد بازدید: 88
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «خاویر سولانا» مسئول اسبق سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز شنبه در مطلبی که در پایگاه ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «خاویر سولانا» مسئول اسبق سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز شنبه در مطلبی که در پایگاه «پراجکت سیندیکیت» منتشر شد، بر وجود «فرصتی بی‌نظیر» برای توافق هسته‌ای با ایران تاکید کرد.

خاویر سولانا مسئول پیشین سیاست خارجی اتحادیه اروپا در گزارشی برای پایگاه  «پراجکت سیندیکیت» نوشت: «رسیدن به توافق با ایران بر سر برنامه هسته‌ای آن، همچنان یک کار ناتمام در عرصه سیاست جهانی باقی مانده است. مذاکرات در وین نتوانست به توافقی که بسیار برای ثبات منطقه و جهان حیاتی است، منجر شود».

دبیرکل اسبق ناتو در این مقاله با اشاره به فضای موجود در مذاکرات هم می‌گوید: «البته فضا، مثبت است؛ ایران تعهداتش مبتنی بر توافق موقت سال گذشته(ژنو) عمل کرده و E3+3 (گروه 1+5) برای پایان دادن تحریم‌ها تمایل نشان داده است و اکنون ضرب‌الاجل تا ژوئن 2015 تمدید شده است».

مسئول پیشین پرونده مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 در ادامه افزود: «غرب فرصتی بی‌نظیر (برای توافق هسته‌ای) دارد. حصول این توافق برای اجتناب از درگیری جدید و احتمالا فاجعه‌بار در خاورمیانه، موضوعی اساسی است».

سولانا با تاکید بر لزوم استفاده از نقش ایران برای حل مشکلات موجود امنیتی خاورمیانه گفت: «مذاکرات و دیپلماسی تنها راه‌هایی هستند که در درازمدت مساله هسته‌ای ایران را حل کرده و نیز سبب عادی‌سازی نقش حیاتی ایران در امنیت منطقه می‌شود».

اظهارات و نظرات سولانا در ادامه تاکیدات این مقام پیشین ارشد غربی درباره لزوم استفاده از فرصت مذاکرات هسته‌ای با ایران و عدم از دست دادن آن مطرح شده است به نحوی که وی پیشتر نیز در مقاله‌ای، توافق نهایی هسته‌ای با ایران را زمینه‌ساز بهبود شرایط امنیتی منطقه خاورمیانه خوانده بود.

این اظهارات در حالی مطرح شده که مذاکرات اخیر ایران و گروه 1+5 پس از پایان گفت‌وگوها در وین، برای هفت ماه دیگر  تمدید شد که بسیاری از تحلیلگران و کارشناسان حتی غربی در بیان توضیح علت عدم موفقیت طرفین در نیل به توافق جامع هسته‌ای «درخواست‌های زیاده‌خواهانه غرب و بویژه آمریکا» را علت اصلی این موضوع عنوان کرده‌اند.

انتهای پیام/ق

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها