امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۱۰:۲۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 129327
تاریخ انتشار: ۹ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 98
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، معترضان به مرگ «مایکل براون» و حکم صادر شده از سوی هیئت منصفه در مورد پرونده قتل وی، ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، معترضان به مرگ «مایکل براون» و حکم صادر شده از سوی هیئت منصفه در مورد پرونده قتل وی، جمعه شب و بامداد روز شنبه بار دیگر دست به تظاهرات در شهر فرگوسن و چند شهر دیگر آمریکا زدند.

براون نوجوان سیاه‌پوستی بود که در ماه اوت به ضرب گلوله یک افسر سفیدپوست به نام «دارن ویلسون» کشته شد. غیرمسلح بودن این نوجوان و آنطور که نیویورک‌تایمز نوشته، آزار و اذیت نظام‌مند اقلیت‌های نژادی از سوی پلیس، موجب شده تا مرگ براون آغازگر اعتراضاتی باشد که بعد از گذشت چند ماه، همچنان ادامه دارد.

شبکه راشاتودی گزارش کرد که مأموران پلیس آمریکا تأیید کرده‌اند که چندین نفر در اعتراضات روز شنبه (امروز) دستگیر شده‌اند که هنوز تعداد آن را به صورت دقیق اعلام نکرده است.

*سی‌سی‌تی‌وی: آمریکا که حقوق بشر را نقض می‌کند نباید به سایر کشورها تحکم کند

خبرنگار شبکه تلویزیونی انگلیسی زبان چین گفت: آمریکا که خودش حقوق بشر بسیاری از شهروندان خود، از جمله سیاهپوستان و سایر اقلیت‌های نژادی این کشور، را نقض می‌کند، نباید به سایر کشورها درس حقوق بشر بدهد یا به آنان تحکم کند.

 

*هشدار پلیس فرگوسن به معترضان

پلیس فرگوسن به معترضان هشدار داد و از آنها خواست که خیابان‌ها را ترک کنند و اعلام کرد در صورت نادیده گرفتن این هشدارها دستگیر می‌شوند که البته برخی از معترضان هیچ توجهی به این هشدارها نشان ندادند و به تظاهرات خود ادامه دادند.

 

*تجمع معترضان مقابل فروشگاه زنجیره‌ای «فرگوسن»

شبکه راشاتودی گزارش کرد که یک گروه 150 نفری از معترضان به سمت فروشگاه زنجیره‌ای «چسترفیلد» فرگوسن حرکت کردند و شعار دادند: «فروشگاه را تعطیل کنید» «دارن ویلسون را دستگیر کند» و متعاقب آن بسیاری از خریداران با شروع اعتراضات، فروشگاه را ترک کردند.

در اخبار دیگر آمده است که مأموران پلیس مقابل معترضان نیویورک در اداره پلیس صف تشکیل داده‌اند و مانع از پیشروی آنها شده‌اند.

 

*نیویورک‌تایمز: رنگین‌پوستان و فقرا جایگاهی در آمریکا ندارند

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز در گزارشی با اشاره به حوادث اخیر شهر فرگوسن و راه افتادن موجی از اعتراضات در شهرهای مختلف آمریکا نوشت که نظام عدالت آمریکا بار دیگر اثبات کرد و نشان داد که اگر شما فردی رنگین‌پوست و یا فقیر در آمریکا باشید، زندگی شما اهمیت زیادی نخواهد داشت.

*زن باردار آمریکایی با گلوله پلیس «سنت‌لوئیس» نابینا شد

شبکه راشاتودی گزارش کرد که یک زن باردار در «سنت‌لوئیس» بعد از آن یکی از چشمان خود را از دست داد که مأموران پلیس به سمت خودروی وی در حالیکه از پمپ بنزین نزدیک «فرگوسن» بیرون می‌آمد، تیراندازی کردند.

 

این زن آمریکایی می‌گوید در حال خروج از پمپ بنزینی در نزدیکی فرگوسن بود که مأموران پلیس از راه رسیدند و در حالیکه قصد خروج داشت، پلیس برای آنکه وی را متوقف کند به سمت خودرویش گلوله‌ای غیرکشنده تیراندازی کرد و همین امر موجب شکسته شدن شیشه خودرو و برخورد گلوله به چشمانش و در نهایت نابینایی او شد.

 

متعاقب این حادثه، 16 نفر از معترضان نیز در محل حادثه توسط نیروهای پلیس آمریکا دستگیر شدند.

 

*ادامه اعتراضات به تعطیلی مراکز خرید «سنت‌لوئیس» منجر شد

روزنامه انگلیسی «دیلی‌تلگراف» گزارش کرد که با گسترش اعتراضات مردم فرگوسن به حکم برائت «دارن ویلسون» افسر پلیس سفیدپوستی که «مایکل براون» نوجوان سیاهپوست را با ضربات گلوله به قتل رساند،  مرکز خرید «سنت‌لوئیس» در جمعه سیاه که اوج خرید و فروش در آمریکا به حساب می‌آید، تعطیل شد.*اعتراضات در «سانفرانسیسکو» به خشونت کشیده شد

شبکه «ای بی سی» آمریکا گزارش کرد که معترضان در اقدامی شیشه‌های «بانک آمریکا» و فروشگاه قطعات الکترونیک «radio shack» در سانفرانسیکو را خرد کردند.

روز دوشنبه هیئت منصفه منطقه‌ای همانطور که انتظار می‌رفت حکم به برائت ویلسون داده و اعلام کرد که شواهد کافی برای محکوم کردن وی وجود ندارد. همین حکم بار دیگر آتش اعتراضات در این شهر کوچک ایالت میسوری را شعله‌ور کرد.

 

اعتراضات در روزهای پنج‌شنبه و جمعه به دیگر شهرهای آمریکا نیز کشیده شد. شبکه سی‌ان‌ان روز پنج‌شنبه گزارش داد که معترضان در 130 شهر در 35 ایالت آمریکا دست به تظاهرات زده‌اند. در این مدت نیویورک، واشنگتن، لس‌آنجلس و ده‌ها شهر دیگر شاهد اعتراضاتی بود که در جریان آن‌ها دستکم 400 تن بازداشت شدند.

اعتراضات که روز جمعه همزمان با حراج‌های سالیانه پس از عید شکرگزاری اندکی فروکش کرده و به تجمع و اعتصاب در برابر فروشگاه‌ها محدود شده بود، جمعه شب دوباره از سر گرفته شده و تا بامداد شنبه ادامه یافت.

شبکه راشاتودی گزارش داده است که علاوه بر فرگوسن، معترضان در شهر سان‌فرانسیسکو نیز به خیابان‌ها آمده‌اند و با شعار «جان سیاه‌پوستان ارزش دارد»، در حال تظاهرات هستند. 

شبکه ای‌بی‌سی گزارش داده است که در جریان اعتراضات جمعه شب، در فرگوسن هشت نفر بازداشت شده‌اند. برخی رسانه‌ها شمار بازداشتی‌های جمعه شب در فرگوسن را تا 15 نفر هم اعلام کرده‌اند. همچنین در تظاهرات شهر سیاتل که به تعطیلی موقت فروشگاه شهر منجر شد، پلیس حداقل یک نفر را بازداشت کرده است. معترضان همچنین تلاش کردند تا وارد مقر پلیس شهر شوند که این اقدام با واکنش نیروهای امنیتی مواجه شده است. 

انتهای پیام/ق

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها