امروز : سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 20
۲۳:۳۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 129359
تاریخ انتشار: ۹ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 15
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از اصفهان، حجت‌الاسلام علیرضا پناهیان بعدازظهر امروز در مراسم بزرگداشت مرحوم آیت‌الله محمدرضا مهدوی‌کنی ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از اصفهان، حجت‌الاسلام علیرضا پناهیان بعدازظهر امروز در مراسم بزرگداشت مرحوم آیت‌الله محمدرضا مهدوی‌کنی که در دانشگاه اصفهان برگزار شده بود، اظهار کرد: باید دید مشکل اساسی امروز در کشور ما کجاست، آیا نبود صداقت در افراد و یا ضعف اعتقادات در بین اشخاص و یا شدت دشمنی دشمنان خارجی است.

وی ادامه داد: می‌توان عوامل مختلفی را برشمرد، اما به طور اجمال باید گفت که شدت و ضعف دینداری در بین افراد جامعه، یا ضعف مدیران در عرصه قدرت و مدیریت و یا ایراد به ساختار مردم‌سالاری دینی، مشکل اساسی کشور ما نیست.

این استاد حوزه و دانشگاه تصریح کرد: بنده به عنوان یک طلبه‌ای که مشاهدات فراوانی داشته، تصورم بر این است که مشکل اساسی ما در جامعه ربطی به ضعف و شدت لیاقت‌ها، اعتقادات دینی و انقلابی و افکار عوام و خواص و تهاجمات خارجی ندارد.

وی افزود: مشکل اساسی در کشور دانش است، البته کمبود آن، که براساس آن بتوانیم خود و مملکت خود را اداره کنیم، دعوا بر سر دانش‌ها است.

پناهیان عنوان کرد: ما اگر دانش اداره کشور را داشته باشیم در مقابل تهاجمات خارجی و توطئه‌های بیگانگان بیمه می‌شویم و آنها در حد وارد ‌کردن ضربه‌ای به کشور ما نیستند.

وی در ادامه توضیح داد: به دلیل کمبود دانش، امروز شاهد یک سری اختلافات و تفرقه‌ها هستیم، برخی از ضعف‌ها در اعتقادات و یا کمی لیاقت‌ها ناشی از کمبود دانش تربیت دینی است.

این فعال سیاسی بیان کرد: ما در عرصه تعلیم و تربیت دینی ضعیف عمل کرده‌ایم، این برای حوزه‌های علمیه افتخار است که قدرت استنباط از منابع دینی را فرا گرفته و آموزش می‌دهند اما تا رسیدن به عرضه ثمرات و نتایج مطلوب آن به جامعه فاصله داریم.

وی اضافه کرد: اگر حوزه‌های علمیه کنار گنج‌های معرفت هستند موظف به استخراج این گنج‌ها و ارائه ثمره آن به مردم و عوام هستند.

پناهیان با اشاره به اینکه مشکل اساسی و نخست کشور ما دانش است، خاطرنشان کرد: دانش به معنای علم کتابی نیست، بلکه دانش به معنای حقیقتی است که باید به آن دست پیدا کرده و آن را تولید، تبیین و تعیین کنیم.

وی بیان کرد: امروز بی‌سوادی با ملاک‌های بین‌المللی در عرصه جامعه رخنه کرده است چنان‌چه حوزه و دانشگاه وظیفه خودش را برای تولید دانش برای اداره مملکت انجام دهد مشکلات حل خواهد شد.

این استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به موضوعات متعددی چون حجاب و ولایت فقیه گفت: ولایت فقیه پارادوکس دموکراسی را حل کرده است اما ما موظفیم برای تبیین جایگاه ولایت فقیه و حساسیت موضوع حجاب در بین جوانان دانش و سواد لازم را داشته باشیم.

وی به رحلت آیت‌الله مهدوی‌کنی اشاره کرد و ادامه داد: آن مرحوم کاری را در این کشور انجام داد که هنوز هم در بسیاری از محیط‌های دانشگاهی و حوزوی انجام آن ممکن نیست و تاسیس دانشگاه امام صادق (ع) نیز در همین راستا بود.

پناهیان در پایان افزود: دقت و جسارت علمی مرحوم آیت‌الله مهدوی‌کنی بی‌نظیر بود، آن مرحوم سعی کرد به جای تولید علم به تاسیس تولیدگاه علم بپردازد.

انتهای پیام/63030/ش40/ث3001

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها