امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۰۱:۴۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 129398
تاریخ انتشار: ۹ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 20
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محمد آقاجانی در  اولین نشست دوره‌ای با نشریات تخصصی حوزه سلامت در خصوص کتاب ارزش گذاری نسبی خدمات سلامت ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محمد آقاجانی در  اولین نشست دوره‌ای با نشریات تخصصی حوزه سلامت در خصوص کتاب ارزش گذاری نسبی خدمات سلامت و تعرفه ها اظهار داشت: این کتاب اقدامی است که حدود 2 دهه مورد مطالبه جامعه پزشکی، مراکزدرمانی و بیمارستان های سراسر کشور بوده است.

وی افزود: از این رو انتظار می رود که با استمرار آن عدالت نسبی بین رشته های مختلف پزشکی از حیث درآمد و تعرفه و عدالت درون رشته ای ایجاد شود.

وی با اشاره به اینکه هنوز بر اساس کتاب ارزش نسبی پرداختی در مراکز درمانی انجام نشده است ادامه داد: برخی مراکز درمانی تعرفه های کتاب ارزش گذاری نسبی خدمات را اجرا کرده و برخی دیگر نیز در حال اجرای آن هستند و هنوز در هیچ بیمارستانی پرداختی بر مبنای این کتاب صورت نگرفته تا پزشکی در خصوص میزان دریافت خود قضاوت کند.

معاون درمان وزارت بهداشت تصریح کرد: طراحی کتاب تعرفه ها ناظر بر این است که تمام رشته های پزشکی اعم از جراحی، داخلی، توانبخشی و رشته‌های مختلف پاراکلینیک و ... نیز دیده شده‌اند و تغییرات مناسبی در تعرفه خدمات رخ داده است.

وی ویزیت بستری و مشاوره‌های آن را در طب حائز اهمیت دانست و گفت: این امر به طور کامل در این کتاب لحاظ شده و توجه ویژه‌ای بر طب بالینی، ویزیتها، تشخیص ها و اقداماتی که بر بالین بیمار انجام می‌شود نیز صورت گرفته است.

آقاجانی با بیان اینکه معاینه دقیق و توجه کامل پزشک بر بالین بیمار از اقدامات پاراکلینیک جلوگیری می کند اظهارداشت: با رعایت این موارد طب از لحاظ کیفی ارتقاء می‌یابد.

وی با اشاره به اینکه عمده درآمد پزشکان داخلی،عفونی، روانپزشکان و گروههای مشابه از طریق دریافت ویزیت است گفت: این موضوع در کتاب ارزش گذاری لحاظ شده است همچنین متخصصان بیهوشی هم در این کتاب به طور کامل دیده شده‌اند و تعرفه آنها متناسب با کتاب رشد خواهد کرد.

به گفته آقاجانی گروهی در این کتاب نیست که خدماتشان دیده نشده و رشد متناسبی پیدا نکرده باشد.در کتاب مذکور به گروه های غیر پزشکی هم که در امر درمان نقش مهمی دارند، توجه شده و به طور قطع از منافع کتاب بهره مند خواهند شد، تعرفه ها چندین جزء دارد،به همین خاطر اصلاح و ارتقاء تعرفه ها فقط به معنای افزایش دستمزد پزشکان نیست و سایر کارکنان از جمله پرستاران و حتی خود بیمارستان هم برای ارتقا خدمات از آن بهره مند می‌شود .

وی ادامه داد: در واقع تعرفه محلی برای ورود منابع به بیمارستانهاست که تا امروز محدود بوده و نارضایتی بیماران را از ارائه خدمات در برداشته است بنابراین از محل اصلاح تعرفه در آینده نزدیک شاهد افزایش کیفیت خدمات در مراکز بهداشتی و درمانی خواهیم بود.

اکثریت جامعه پزشکی مدافع کتاب ارزش گذاری نسبی خدمات هستند

در ادامه این نشست علیرضا اولیایی منش، مدیرکل تعرفه و استاندارد معاونت درمان در خصوص نارضایتی برخی اعضای جامعه پزشکی از تعرفه ها گفت: شواهدی در این زمینه وجود ندارد البته ممکن است از برخی افراد در میان جامعه بزرگ پزشکی انتقادهایی شنیده باشیم اما اغلب از این کار حمایت می کنند و مدافع آن هستند.

وی افزود: این کتاب بعد از 29 سال بازنگری شده و تا قبل از آن ناعادلانه بود که جامعه پزشکی به طور کامل نسبت به آن واقف است.

وی خاطرنشان کرد: شخصاً معتقدم اگر کتاب عملیاتی و در عمل منجر به پرداخت هایی شود ما با این مواضع رو به رو نخواهیم بود.

دستمزدهای غیرمتعارف وارد کتاب ارزش گذاری نسبی خدمات نمی شود

معاون درمان وزارت بهداشت با اشاره به اینکه طی شش ماه با 28 انجمن تخصصی و فوق تخصصی صدها جلسه کارشناسی داشتیم افزود : از نظرات کارشناسی خبرگان همه رشته های  پزشکی بهره مند شدیم که حضور انجمن ها و کسب نظرات آنها به معنای تامین صدر درصدی نظرات نیست؛ زیرا ممکن است آنها نظراتی داشته باشند که نظم کتاب را مختل کند.

آقاجانی با بیان اینکه نسبت خدمات باید عادلانه باشد تصریح کرد: قبل از تصویب کتاب مهر و امضای 28 انجمن که بدنه کارشناسی پزشکی هستند را اخذ کردیم.

به گفته وی بازخورد سراسر کشور حکایت از رضایتمندی گسترده جامعه پزشکی دارد و نارضایتی ها موردی بوده و به علت عدم اطلاع از کتاب و وجود 5 هزار کد اصلی متفاوت با کتاب قبلی است.

وی با بیان اینکه مدعی نیستیم که در میان حجم عظیم کدهای خدمات هیچ نقطه ضعفی وجود ندارد،اذعان داشت: اشراف همکاران به جزییات کتاب و نحوه اعمال کدهای آن زمانبراست.

 

وی گفت:‌پزشکان معدودی هستند که همیشه صدای آنها می آید زیرا در گذشته به دستمزدهای بسیار بالا (مبالغ چند میلیونی یا استثنائاً چند ده میلیونی) در بازارآشفته مالی سلامت عادت کرده بودند در حالی که روا نیست دستمزدهای غیر متعارف آنها وارد کدهای این کتاب شود.

وی تاکید کرد:به دنبال اجرای عدالت نسبی در بین رشته ها با تکیه بر منابع موجود هستیم.

معاون درمان وزارت بهداشت همچنین در مورد اینکه آیا معیار ارزش گذاری نسبی خدمات،کتاب تعرفه 84 است ؛گفت: اصولاً معیار، کتاب تعرفه سال 84 نیست اما بر اساس اسکلت و چارچوب آن و متناسب با منابع بیمه طراحی شده است.

وی ادامه داد: کتابی که هم اکنون به عنوان ارزش گذاری نسبی خدمات منتشر شده بر اساس کار کارشناسی سازمان نظام پزشکی، وزارت بهداشتٰ، انجمن‌ها و دبیرخانه شورای عالی بیمه است که معیار آن کتاب قبلی ارزش های نسبی است که تا 31 شهریور در کشور جاری و ساری بوده است.

آقاجانی اظهار داشت:هیچ خدمتی ارزش آن کاهش نداشته بلکه همه خدمات متناسب با ارزش خود افزایش هم داشته‌اند.

وی در ادامه این نشست یکی از دلایل عدم اجرای تمام وقت شدن پزشکان در مراکز دولتی را تفاوت زیاد در تعرفه‌های بخش خصوصی و دولتی دانست که باعث می شد تاکنون بحث پزشکان متخصص تمام وقت در بیمارستان های عمومی عملی نشود.

معاون درمان وزارت بهداشت به فاصله بسیار زیاد تعرفه های بخش خصوصی و دولتی اشاره کرد و گفت :در اجرای کتاب ارزش گذاری اتفاق خوبی در جهت کاهش فاصله تعرفه بین این دو بخش رخ داد به طوری که فاصله 10 برابری به 2 برابر کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه فاصله تعرفه خدمات بستری 10 به یک بود، افزود: تعرفه خصوصی در مجموع 2 برابر شده و از طرفی با اعمال نظارت و حذف پرداختهای غیررسمی در بخش خصوصی ؛تعرفه ها کنترل و فاصله برای پزشکان تمام وقت به 2 برابر رسیده است یعنی دستمزد یک جراح و متخصص تمام وقت درب یمارستان دولتی و خصوصی در خدمات بستری 1 به 2 است.

آقاجانی همچنین به فاصله 4 برابری تعرفه خدمات سرپایی در دو بخش دولتی و خصوصی اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: هم اکنون فاصله بین خدمات سرپایی تشخیصی و درمانی برای پزشکان تمام وقت دولتی با مراکز خصوصی 2 دهم برابر شده است یعنی فقط 20 درصد اختلاف دارند که از طریق اعمال کدهایی که با لفظ (k) به عنوان خدمات سرپایی و تعیین بیست هزار تومان اتفاق افتاده است و فاصله بین دو بخش کاهش جدی برای تمام وقت شدن پزشکان  داشته است.

انتهای پیام/

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار