امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۱۹:۴۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 129402
تاریخ انتشار: ۹ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 21
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از وزارت بهداشت،علی اکبر سیاری در مراسم افتتاح آزمایشگاه مرجع منطقه ای HIV ایدز در درمانگاه شهید ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از وزارت بهداشت،علی اکبر سیاری در مراسم افتتاح آزمایشگاه مرجع منطقه ای HIV ایدز در درمانگاه شهید جعفری، وابسته به دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: از ابتدای پیدایش بیماری ایدز در کشور و با وجود برخی مسائل فرهنگی در جامعه که امکان صحبت در مورد علل و نحوه ابتلا به ایدز را فراهم نمی کرد، مسئولان بهداشتی برای اطلاع رسانی به منظور جلوگیری از ابتلا به این بیماری تلاش های زیادی کردند.

 

به گفته سیاری، موج دوم این بیماری مربوط به معتادان تزریقی بود. این گروه محدود بودند و امکان دسترسی و کنترل آنها میسر بود ولی اکنون موج سوم ایدز یعنی انتقال از طریق رفتارهای پرخطر جنسی شایع شده است و به دلیل اینکه این گونه رفتارها پنهان و گسترده هستند، نگرانی از افزایش مبتلایان به ایدز، از گذشته بیشتر شده است.

 

سیاری همچنین خاطرنشان کرد: نکته بسیار مهم در رابطه با ایدز این است که نباید این بیماری را پنهان کنیم و با اطلاع رسانی به موقع به خصوص به نسل جوان باید از بروز موارد جدید HIV ایدز پیشگیری نماییم.

 

معاون بهداشت وزارت بهداشت افزود: نظر تمام متخصصان و محققان این است که در رفتارهای جنسی، مردم باید خویشتنداری کنند، در غیر این صورت باید ازدواج کرده و در روابط با همسر خود متعهد باشند. اگر هیچ کدام از این موارد میسر نبود، باید از وسایل پیشگیری استفاده کنند.

 

وی با تأکید بر اینکه وسایل پیشگیری باید به طور رایگان در دسترس همگان باشد، خاطرنشان کرد: در حال حاضر در حدود 34 درصد موارد ابتلا به ایدز از طریق انتقال جنسی است و اگر به این مساله نپردازیم، شیب منحنی ایدز که در تمام دنیا رو به کاهش است، در کشور ما افزایش خواهد یافت.

 

سیاری با بیان اینکه شهر تهران نیاز به مراکز مشاوره ایدز دارد تا از این طریق افراد در معرض خطر بتوانند از خدمات مشاوره و پبشگیری در آنها استفاده کنند، ادامه داد: در مراکز وابسته به وزارت بهداشت تمام این خدمات به طور رایگان عرضه می شود. به طوری که هزینه هر بیمار مبتلا به ایدز ماهانه ۲ میلیون تومان است و اگر فرد مبتلا به ایدز مقاوم به درمان شده باشد، این هزینه به 5 تا 10 میلیون تومان در ماه می‌رسد. البته تمام این هزینه ها توسط دولت پرداخت می شود.

 

به گفته معاون بهداشت وزارت بهداشت، نکته مهم در رابطه با ایدز، ابتلای بیماران به سل مقاوم به درمان است که دولت ماهانه 50 میلیون تومان هزینه 6 ماه بستری افراد مبتلا به این بیماری را می پردازد. در حالی که اگر برنامه کنترل سل مقاوم به درمان اجرا شود، هزینه های کمتری به اقتصاد خانواده ها و اقتصاد سلامت تحمیل خواهد شد.

 

وی بر لزوم افزایش حمایت های اجتماعی از مبتلایان به ایدز تأکید کرد و گفت: ایدز علاوه بر این که جسم را درگیر می‌کند، یک معضل اجتماعی بزرگ و تهدیدکننده جامعه است و برای کنترل آن در جامعه نیاز به همکاری تمام ارگان های جامعه داریم.

 

مراسم افتتاح آزمایشگاه مرجع منطقه ای HIV ایدز، صبح امروز با حضور معاون بهداشت وزارت بهداشت، رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و نماینده سازمان ملل در ایران در زمینه بیماری ایدز، در درمانگاه شهید جعفری، وابسته به دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار شد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها