امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۰۳:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 129477
تاریخ انتشار: ۹ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 33
به گزارش خبرنگار هنرهای تجسمی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، آیدین آغداشلو در نشست خبری نمایشگاه آثار خود که امروز در گالری اثر برگزار شد، ...

به گزارش خبرنگار هنرهای تجسمی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، آیدین آغداشلو در نشست خبری نمایشگاه آثار خود که امروز در گالری اثر برگزار شد، اظهار داشت: بعد از پیشنهاد امید تهرانی به عنوان مدیر گالری اثر در رابطه با برپایی نمایشگاهی از آثارم، طی یک سال و نیم گذشته نقاشی‌هایی کشیدم تا در این نمایشگاه به نمایش گذاشته شود.

وی ادامه داد: شاید برای برخی سؤال باشد که بنده در طول این سال‌ها نقاشی‌هایم را چه کار می‌کردم؟ من نقاشی بودم که هر وقت کارم تمام می‌شد، آن کار را می‌فروختم، لذا تعداد کارهایم برای نمایشگاه کفایت نمی‌کرد. در این نمایشگاه نیز سعی کردم طوری نقاشی کنم که مطابق مهارتم باشد و تک تک نقاشی‌ها اختصاصات و تجربیات شصت‌ساله‌ام را دربرگیرد. برای این کارها وسواس غریبی داشتم و می‌خواهم بگویم که مقدار و توانایی من همین است.

آغداشلو بیان داشت: در رابطه با انجام این کار، حمایت زیادی از من صورت گرفت باید از مدیر گالری اثر و همسرش و همچنین مرجان خلیلی تشکر کنم.

وی در خصوص چرایی برپایی نمایشگاه بعد از 40 سال، گفت: من در طول این سال‌ها هر چه نقاشی کشیدم را می‌فروختم تا این گونه زندگی خود را بگذرانم. بنده وقتی چهل سال پیش نمایشگاه برپا کردم بر این بنا بود که می‌خواستم اعلام حضور کنم و دیگران با فرم و مدل نقاشی‌ام آشنا شوند، البته نقاشی‌های اخیرم جدیدترین کارهایم است و معنای تلخ‌تری دارد.

این نقاش معاصر افزود: شکایت فرشتگان کار مورد علاقه من است که متأسفانه بخشی از آن نیز در دبی بود و امکان اینکه به این نمایشگاه انتقال یابد وجود نداشت. از طرفی دیگر برای برپایی این نمایشگاه باید بعد از مدتها به مردمی که نان مرا دادند، نامه عملم را بدهم و امیدوارم که مردم این کارها را از من قبول کنند.

وی اضافه کرد: از دیگر کارهایی که در طول این سال‌ها انجام داده‌ام مجموعه مقالاتم بوده که در 8 جلد منتشر شد، البته این نکته را هم بگویم که قرار نیست نقاش کتاب بنویسد اما من این کار را انجام داده‌ام. من با این کارهایی که انجام دادم، دیگر الان می‌توانم بروم، چون احساس می‌کنم بدهی ندارم. ضمن اینکه من خودم را یک روزنامه‌نگار می‌دانم، چرا که هشت جلد کتاب که از من منتشر شده شامل مجموعه مقالات من است که در مطبوعات منتشر شده است.

آغداشلو گفت: سخت‌ترین لحظات زندگی من در ایام جنگ و بیکاری در این مملکت گذشت، اما با تمام این احوال ماندم و از نظر خودم برپایی چنین نمایشگاهی به نوعی تسویه‌حساب است. در رابطه با اینکه حرف رفتن هم می‌زنم می‌خواهم بگویم که کل قصه رفتن یا ماندن است. نمی‌خواهم با رفتنم دل کسی را بسوزانم. من و امثال من نباید خیلی به خودمان ببالیم. به دلیل افسردگی مدتی احتیاج دارم که به کبوترها و سنجاب‌ها غذا بدهم و در آخر، مردن، هم مانند برخاستن یک گنجشک و نشستن بر روی کوهی است.

وی از بروز بیماری افسردگی در خود خبر داد و بیان داشت: در دوره‌ افسردگی عمیقی به سر می‌برم، این افسردگی من شخصی است و منبع آن کنش مستقیم دولت‌ها به من نبوده، چرا که من ستایش‌شده‌ترین روشنفکر روزگار از طرف مردم هستم و تنها نقاشی هستم که مردم مرا در خیابان که می‌بینند می‌شناسند، در نتیجه از ناسپاسی هم افسرده نیستم. از اینکه حاصل عمرم پوچ بوده هم افسرده نیستم چون پوچ نبوده و تعداد زیادی نقاشی کشیده‌ام، حتی فیلم کوتاه مستند ساختم، بنابراین این افسردگی به دلیل خسته بودن از کار است و همین که سنم بالا رفته و بی‌حوصله شده‌ام.

آغداشلو افزود: نکته دیگر این است که فروش، تحسین و یا برپایی نمایشگاه برایم در اولویت نبود و به نوعی می‌خواستم کار انجام دهم. مستقل ماندن دشوار است. من در طول این سالها در سیلاب جریان‌ها خودم را رها نکردم و همیشه به این فکر می‌کنم که یک هنرمند زمزمه می‌کند و برخی به او می‌گویند که صدایت بد نیست، لذا اپرا می‌خواند، اکنون این نمایشگاه اپرای من است. برای من زمزمه اصل است و بقیه فرع و به نظرم این زمزمه دلنشین است و آن را ادامه می‌دهم.

وی یادآور شد: تمام این سال‌هایی که کار کرده‌ام برای من خیلی سخت گذشت تا قبول و به عنوان نقاش معاصر معرفی شوم، اما این سالها خوش گذشت، برای اینکه قفسه‌بندی‌ها مانع زمزمه من نشد.

آغداشلو در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه چرا نیم‌قرن به تجلیل هنر پرداختید؟ پاسخ داد: نمی‌دانم.

امید تهرانی، مدیر گالری اثر در این نشست گفت: از سه سال گذشته برگزاری نمایشگاه انفرادی را به آیدین آغداشلو پیشنهاد دادم، بعد از یک سال، وی رضایت به برپایی نمایشگاه داد و در این ایام مراقبت کردیم تا آغداشلو نمایشگاه را برپا کند.

وی ادامه داد: می‌خواستیم در این نمایشگاه آثار آیدین آغداشلو در دوره‌های مختلف طی 50 سال گذشته نشان داده شود و در این رابطه تا 90 درصد هم موفق بودیم.

مدیر گالری اثر در خصوص فروش آثار آغداشلو گفت: آثار تک‌ تابلوی وی از قیمت 120 تا 150 میلیون تومان و آثار دولته‌ای وی از 200 تا 250 میلیون تومان به فروش رسید و اکنون تمام این آثار فروخته‌شده است.

بنا بر این گزارش، این نمایشگاه 13 اثر از آیدین آغداشلو را به نمایش گذاشته است و به گفته این نقاش معاصر، انهدام نهایی آخرین اثر وی است که در سال 1393 خورشیدی آن را نقاشی کرده است.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها