امروز : جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 20
۲۳:۱۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 129525
تاریخ انتشار: ۹ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۸:۲۰
تعداد بازدید: 37
به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، قبل از ابلاغ دستورالعمل شماره 3 افزایش قیمت مسکن مهر در دی ماه سال گذشته ،قیمت مسکن مهر ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، قبل از ابلاغ دستورالعمل شماره 3 افزایش قیمت مسکن مهر در دی ماه سال گذشته ،قیمت مسکن مهر طی دو مرحله افزایش یافته بود که مرحله اول آن در نیمه دوم سال 91 بود و 13 درصد به قیمت‌ این واحدها افزوده شد. 

مرحله دوم افزایش قیمت ها نیز در سال گذشته بود که بسته به وضعیت ساخت هر پروژه در هر شهر اعمال شد.

دستورالعمل شماره 3 افزایش قیمت مسکن مهر نیز در اواخر سال گذشته ابلاغ و صورت گرفت، زمانی انبوه‌سازان با توجه به افزایش هزینه‌های ساخت و دستمزد کارگران آنها خواستار افزایش قیمت واحدهای مسکن مهر شدند و تاکید کردند که دستورالعمل افزایش قیمت مسکن مهر باید با شفاف‌سازی جزئیات اجرایی شود.

به همین منظور دولت مجبور شد تا با ابلاغ دستورالعمل شماره 3 قیمت مسکن مهر را افزایش دهد،از آن روز به بعد بود که بسیاری از متقاضیان مسکن مهر با این استرس روزها را سپری کردند که آیا این آخرین افزایش قیمت مسکن مهر است یا اینکه باز هم افزایش قیمتها را شاهد خواهند بود، هر چند به دلایلی که اعلام نشد این دستورالعمل تا کنون اجرا نشده است.

در همان روزها بود که معاونان وزیر راه و شهرسازی نتوانستند با قاطعیت اعلام کنند که این بار آخرین گرانی مسکن مهر است.

به هر حال روزها سپری شد و سال 93 با تردیدهایی مبنی بر واگذاری واحدهای مسکن مهر سپری شد و هیچ متقاضی تصور نمی کرد که در کنار تحویل به موقع واحدها باز هم باید گرانی را تجربه کند. تا اینکه هفته گذشته مدیر عامل شهر پردیس پرده از گرانی مجدد قیمت مسکن مهر برداشت و گفت:متقاضیان فاز 11 شهر پردیس باید تا پایان ماه جاری 12 میلیون تومان واریز کنند.هر چند ولی پور معتقد است که این به معنی افزایش قیمتها نیست و این بخشنامه مربوط به دولت یازدهم نبوده و دیستورالعمل دولت قبل است.

بر اساس این گزارش، با گذشت چند روز از این خبر و و اعتراض‌ها در مقابل مجلس مقامات بلند‌پایه وزارت راه و شهرسازی و مدیرعامل شهر پردیس اعلام کردند که افزایش قیمت مسکن مهر در این شهر مربوط به مصوبه دولت قبل است.

*افزایش 12 میلیون تومانی مسکن مهر در فاز 11 پردیس هیچ ارتباطی به دستورالعمل شماره 3 ندارد

گزارش‌ها حاکی از این است که این افزایش 12 میلیون تومانی مسکن مهر در فاز 11 پردیس هیچ ارتباطی به دستورالعمل شماره 3 نداشته، هر چند این دستورالعمل شماره 3 افزایش قیمت مسکن مهر در دولت یازدهم و توسط شخص صومعلو معاون سابق وزیر راه و شهرسازی در دی ماه سال گذشته ابلاغ شده است.

هفته گذشته ولی‌پور مدیرعامل شهر جدید پردیس گفت که این افزایش قیمت بر اساس بخشنامه مربوط به خدمات زیربنایی و روبنایی صورت گرفته است و این افزایش قیمت تنها به دستورالعمل قبلی وزارت راه و شهرسازی صورت گرفته است.
*هنوز برای واحدهای فاز 11 پردیس دستورالعمل شماره 3 محاسبه نشده است 

خبرنگار فارس کسب اطلاع کرد که هنوز برای واحدهای فاز 11 پردیس دستورالعمل شماره 3 محاسبه نشده است و قطعاً با محاسبه این دستورالعمل باز هم قیمت واحدهای مسکونی در این فاز افزایش خواهد یافت.

به این ترتیب مقرر شده این 12 میلیون تومانی که جدیداً افزایش یافته و گفته شده که متقاضیان باید آن را پرداخت کنند بابت احداث پل‌ها، تونل‌ها و راهسازی‌هایی بوده که هیچ ارتباطی به متقاضیان مسکن مهر ندارد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، دولت دهم مصوبه‌ای داشت که بر اساس آن به وزارت راه و شهرسازی اجازه می‌داد از محل فروش زمین یا از محل آورده متقاضیان نسبت به تامین خدمات زیربنایی و روبنایی اقدام کند.

حال چرا باید این مصوبه به طور ناقص و بدون بحث فروش زمین‌ها اجرا و تنها به آورده متقاضیان متوسل شوند، جای سوال دارد، چرا که اگر یک قطعه زمین تهاتر و فروخته شود آورده متقاضیان کاهش می‌یابد.

به نظر می‌رسد که آورده متقاضیان صرف ساخت مدرسه و راهسازی شده در حالیکه این مغایر قانون است.

بر اساس این گزارش، در زمان وزارت نیکزاد در دولت دهم موردی پیش آمد که باید مدیران رده بالای وزارت راه و شهرسازی و شهر پردیس به آن توجه ویژه‌ای کنند.

ماجرا این بود که در زمان وزارت علی نیکزاد در پروژه هسا در پردیس از مصوبه مزبور اینگونه استفاده شد و شخص نیکزاد اعلام کرد: چون آماده‌سازی این واحدها گران‌تر از بقیه به پایان می‌رسد و به ازاء هر واحد مسکونی 11 میلیون تومان افزایش هزینه وجود دارد 6 میلیون تومان را متقاضیان و 5 میلیون تومان را هم به هسا زمین واگذار کنند.

بر این اساس باید گفت مدیران ارشد شهر پردیس و وزارت راه و شهرسازی تا آنجا که می‌توانند با مدیریت خوب خود آورده متقاضیان را کاهش دهند.

به نظر می‌رسد اکنون که بسیاری از واحدهای مسکن مهر پیشرفت 60 درصد به بالا داشته‌اند و به دلیل کمبود منابع مالی با کندی پیش می‌روند بهترین زمان برای افزایش سقف تسهیلات فردی مسکن مهر است. 

موضوعی که ماه‌هاست علیرغم پافشاری آخوندی وزیر راه و شهرسازی در گیر و دار بانک مرکزی و موافقت شورای پول و اعتبار مسکوت مانده است.

*گزارش از اکبر محمودی

انتهای پیام/م

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها