امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۱۸:۴۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 129577
تاریخ انتشار: ۹ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۸:۴۷
تعداد بازدید: 42
پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ـ گروه فرهنگی: استاد علیرضا خورشیدفر هم رفت؛ نامی که سال‌ها به عنوان نوازنده کنترباس در بهترین آثار موسیقی این ...

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ـ گروه فرهنگی: استاد علیرضا خورشیدفر هم رفت؛ نامی که سال‌ها به عنوان نوازنده کنترباس در بهترین آثار موسیقی این سرزمین و در شناسنامه آثار موسیقی‌دانان بزرگ مملکت درخشیده بود و تبدیل به یگانه‌ی ساز کنترباس در ایران شده بود. اولین نامی که برای کنترباس به ذهن می‌آمد، علیرضا خورشیدفر بود؛ از بس که بر این ساز بزرگ سوار و مسلط بود.

آن روز کریم قربانیِ مهربان، گفت: پیر هنرمند ما، خسته می‌شود اگر سازش را چهار طبقه بکشاند بالا. این شد که با او به استقبال استاد رفتیم و به افتخار او شدیم «حَمَله‌ی طرب»! آمده بود مرگ بر آمریکای 93 را با صدای حاج صادق آهنگران ساز کند. با این حال اما آن روز پله‌ها استاد را اذیت کرد ولی به همین هم می‌خندید...

استاد خورشیدفر در بسیاری از آثار مشهور مجید انتظامی مثل «سمفونی انقلاب» و «ایثار» و موسیقی درخشان فیلم‌های «بوی پیراهن یوسف» و «از کرخه تا راین» و از همه مهم‌تر «سمفونی خرمشهر» ساز زده بود و من آن همه را شنیده و نوشیده بودم.

هنوز صدای پرحجم آن ساز بزرگ را که در سمفونی خرمشهر به نشانه مقاومت و پیروزی از آرشه خورشیدفر تراویده بود در گوشم بود؛ حتی هنوز هم می‌توانیم دل شیدای آن مرد هنرمند را در صدای سوت «از کرخه...» بشنویم. بله، «سوت‌نوازی» هنر شیرین و کم نظیر استاد بود که کارهای ماندگار مجید انتظامی و زنده‌یاد بابک بیات را در خاطره‌ها ثبت کرده بود.

ولی چهار طبقه کنت باس را پله پله بالا آوردن هم شوخی نبود؛ جوان را خسته کرده بود! وقتی رسیدیم داخل استودیو با همان مهربانی‌اش که این روزها همه نقل کرده‌اند، بسیار تشکر کرد و من از همین فرصت استفاده کردم برای افتخار نمودن به استادی چون او. از خاطرات کارهای ماندگارش در موسیقی انقلاب و دوستانش در آن آثار پرسیدم. ذکر خیر دوستان شد؛ بچه‌های قدیمی که سرودهای انقلاب را ساز زده و خوانده بودند و...

نوبتِ نوازش او که شد، رفت پشت همان سازش ایستاد، جلوی میکروفون ضبط. عجب صدایی داشت کنت باس علیرضا خورشیدفر. یکی بود که دویی نداشت در کارش. درآمد از اتاق و حرف‌ها شد از همه جا. و از حقوق ناچیزش در هنرستان و  عشق و شیدایی‌اش برای هنرآموختن و هنرآموزانش. فهمیدم که پیر ما چه قدر معلم است و آموزگار.

آن شب گذشت. تنظیم موسیقی «مرگ بر آمریکا 93» هم با صدای حاج صادق آهنگران تمام شد و با گزارش حسینی بای از تمام بخش های خبری رسانه ملی پخش شد.

علیرضا خورشیدفر، نوازنده  کنترباس این کار بود. آخرین آرشه‌های او «مرگ بر آمریکا» گفت و من افتخار داشتم که در این کار کنار او باشم. یقین دارم که تا همیشه آن چهره فروتن و هنردوست در خاطره اهالی موسیقی می‌ماند.

خدایش بیامرزاد و با صاحب سفره محرم و صفر محشور و همنشین فرماید. آمین.

یادداشت: محسن صفایی‌فرد/مدیر واحد موسیقی دفتر مطالعات جبهه فرهنگی

انتهای پیام/س

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها