امروز : یکشنبه ۴ تیر ۱۳۹۶ - 2017 June 25
۰۵:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 129585
تاریخ انتشار: ۹ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۸:۴۷
تعداد بازدید: 45
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات فارس، دانشگاه‌های اروپایی و محققان این کشورها از دیرباز تمرکز ویژه‌ای روی جامعه مسلمانان و کشورهای اسلامی و به قول ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات فارس، دانشگاه‌های اروپایی و محققان این کشورها از دیرباز تمرکز ویژه‌ای روی جامعه مسلمانان و کشورهای اسلامی و به قول خودشان خاورمیانه داشته‌اند که می‌توان به سفرنامه‌های متعددی که در طی سال‌ها متمادی توسط شرق شناسان نوشته شده، اشاره کرد.

نوشتن و تحقیق درباره مسائل کشورهای اسلامی و گروه‌های اسلامی نیز یکی از فعالیت‌های مهم این روزهای دانشگاه‌های اروپایی در دپارتمان‌های شرق شناسی و خاورمیانه است. کتابی که اخیرا با نام «حزب‌الله، سیاست اسلام‌گراها و جامعه بین‌الملل» توسط Filippo Dionigi نوشته شده است،‌ نیز بخشی از این روند تاریخی و و رویکرد غرب نسبت به مسلمانان است.

نویسنده این کتاب که محقق مرکز خاورمیانه در دانشگاه علوم اقتصادی و سیاسی دانشگاه لندن است، در این کتاب به دنبال پاسخگویی به این پرسش است که چگونه استاندارهای نظم لیبرال جهانی بر فعالیت‌های جنبش‌های اسلامی تاثیر می‌گذارد؟ این کتاب به این موضوع می‌پردازد که چگونه گروه‌های اسلامی که به طور سنتی جامعه خود را از مفاهیم اخلاقی «خارجی» باز می‌دارند تحت تاثیر قواعدی قرار گرفته‌اند که بر جامعه بین المللی حاکم است؟

نویسنده این کتاب با انتخاب حزب الله لبنان به عنوان یک گروه شاخص اسلام‌گرا و فرض قرار دادن اصلی‌بودن نظام‌های لیبرالی در دنیا نتیجه می‌گیرد که استانداردهای بین‌الملل عوامل مهمی هستند که بر سیاست اسلامگراها تاثیر می‌گذارند. اما به اعتقاد او هنوز فاصله زیادی از حل و فصل تنش‌های میان قبیله گرایی اسلامی (روش اداره جامعه بزرگ با جامعه های کوچک خود مختار مثل قدرت دادن به قبیله‌ها) و دیدگاه‌های قانونی جامعه لیبرال وجود دارد.

این محقق در این کتاب پیشنهاد می‌دهد در صورتی یک تعادل در رفتار و کنش گروه‌های اسلامی ایجاد می‌شود که آنها متقاعد شوند اخلاق «صحیح» اسلامی را به عنوان دیدگاهی که مشروعیت استانداردهای بین الملل را نمی‌پذیرد، کنار بگذارند!

نکته بسیار جالب در این کتاب این است که اولا نویسنده جامعه غربی و اصول اداره لیبرال دموکراسی را به عنوان وحی منزل و یک ایده آل برای اداره جوامع در نظر گرفته و تعادل گروه‌های اسلامی را در صورتی می‌بیند که طبق استاندارهای مد نظر غربی‌ها رفتار کنند و از سوی دیگر به سیاست مداران غربی این پیام را می‌دهد که مشکل اساسی آنها با مسلمان اخلاق صحیح و اصیل اسلامی است که آنها را از گروه‌های مطیع غرب به گروه‌هایی مخالف این سلطه ظالمانه تبدیل کرده است و تنها راه غربی‌ها برای معتدل کردن و به عبارت صحیح‌تر رام کردن این گروه‌ها را تغییر در اصول اخلاقی اسلام دانسته است.

انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها