امروز : یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 20
۲۰:۵۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 129597
تاریخ انتشار: ۹ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۸:۴۷
تعداد بازدید: 136
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محمدحسین صنعتی رایزن فرهنگی کشورمان در تاجیکستان در مصاحبه ای با صدا و سیمای ایران دفتر دوشنبه از کلید ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محمدحسین صنعتی رایزن فرهنگی کشورمان در تاجیکستان در مصاحبه ای با صدا و سیمای ایران دفتر دوشنبه از کلید خوردن مستندی در حوزه فرهنگ فارسی «نیاکان» خبر داد.

در این مستند ضمن بیان تاریخچه ای اجمالی از زبان و الفبا و ادبیات فارسی در جمهوری تاجیکستان، دیدگاه های مختلف مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

رایزن فرهنگی کشورمان در تاجیکستان با اشاره به الفبای ملّیت های گوناگون گفت: یکی از نکاتی که در بحث الفبا باید در نظر باشد، این است که هرچه پیش می رویم  فرهنگ مکتوب در قیاس با فرهنگ رفتاری یا گفتاری در جایگاه برتری قرار می گیرد.

صنعتی افزود: اگر زمانی انسان ها کار خود را انجام می داده اند، در دوره ای به این نتیجه رسیده اند که نیاز مبرمی به انتقال احساس یا ایده شان دارند و زمانیکه در گفتار محل اتفاقی نداشتند با اشاره منظور خود را به یکدیگر رساندند.

وی ادامه داد: مردم از سال هایی دور به این نتیجه رسیده اند که برای القای حرف خود به کسی که فرسنگ ها راه با آنها فاصله دارد، باید مفهوم احساس یا ایده ها را در پوست و بعدها کاغذی با استفاده از صورت به دیگری منتقل کنند.

رایزن فرهنگی کشورمان اضافه کرد: امروز به این روش، الفبا می گوییم که در هر قوم، ملّتی و در هر سرزمینی به گونه ای متفاوت شکل گرفته است.

وی در پایان یادآور شد: انس گرفتن با این مجموعه یعنی الفبایی که حرف به صوت در آمده را می نویسد، فرهنگ مکتوب را در شکلی اولیه پدید می آورد و به اندازه ای که بتواند شبکه ارتباطی خود را گسترش دهد، حرف های آن ملت را افزایش می دهد؛ به معنایی دیگر، ملتی فراگیرنده به معنای عام آن را با سرزمین های دیگر افزایش می دهد.

انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها