امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۰۰:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 129680
تاریخ انتشار: ۱۰ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 21
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس،‌ حسین طلا نایب‌رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس در نشست بررسی چالش‌های HSE کشور با انتقاد از بی‌توجهی به فرهنگ ایمنی ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس،‌ حسین طلا نایب‌رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس در نشست بررسی چالش‌های HSE کشور با انتقاد از بی‌توجهی به فرهنگ ایمنی بهداشت و محیط زیست گفت: این بی‌توجهی هزینه‌های زیادی را به کشور تحمیل می‌کند که دست‌اندرکاران نسبت به آن آگاهی ندارند.

وی تصریح کرد: میزان کشته‌شدگان در حوادث کاری در سال 1392 هزار و 992 نفر است که براساس گزارش ILO کشته‌های به دلیل عوارض ناشی از حوادث کاری 6 برابر کشته شدگان حوادث کاری هستند.

طلا افزود: براساس اعلام مراجع هر نیروی کار در صورت فوت 7 هزار و 500 روز کاری را از دست می‌دهد که با ضرب کردن این تعداد روز کاری در تعداد کشته‌ها رقم بسیار بالایی به دست می‌آید که در حقیقت بیت‌المال بوده و از خزانه کشور از دست می‌رود.

وی نیروی انسانی را مهم‌ترین دارایی و سرمایه کشورها به خصوص شرکت‌های بزرگ دانست و گفت: شرکت مایکروسافت جز نیروی انسانی سرمایه دیگری ندارد.

نایب‌رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس خاطرنشان کرد: در حوزه پزشکی، تجهیزات پزشکی، فناوری نانو و عرصه نظامی پیشرفت‌های ارزنده‌ای داشتیم اما در حوزه ایمنی و بهداشت کار باید سطح کشورمان را بالا ببریم چراکه این موضوع هزینه‌های زیادی در بر دارد.

طلا گفت: تمام کسانی که از ابتدای سال 57 به عنوان شهدای انقلاب، شهدای ترور و شهدای جنگ تحمیلی شهید شده‌اند تا انتهای سال 1367، 213 هزار نفر هستند. و اگر این 10 سال را با کشته‌های جاده‌ای 10 سال بین 1380 تا انتهای سال 89 که 243 هزار نفر هستند مقایسه کنیم متوجه اهمیت ایمنی خواهیم شد.

وی افزود: در بین این کشته‌شدگان متخصصانی همچون پزشکان، وکلا و حتی کارگران ماهر وجود دارند و خودتان در نظر بگیرید که از دست رفتن این افراد چه هزینه‌ای به کشور وارد می‌کند.

نایب‌رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس ارتقای سیستم HSE کشور را راه‌حل این مشکل دانست و گفت: متاسفانه خود سیستم HSE نیز در کشور دچار مشکلات عدیده و مهمی است که یکی از آنها نبود متولی برای برنامه‌ریزی و نظارت است.

طلا خاطرنشان کرد: ارتقای سطح فرهنگ HSE کشور یک ضرورت است چراکه در این زمینه مشکل وجود دارد و بسیاری از مدیران و کارفرمایان به عنوان مسئولان بخش‌های کلان در این مورد اطلاع کافی ندارند.

طلا یکی از مشکلات حوزه HSE در کشور را اجرا نشدن قوانین دانست و گفت: در این راستا برخی از افراد به اجرای حداقلی قانون بسنده می‌کنند. برخی دیگر قوانین را به طور کامل می‌شناسند و آن را دور می‌زنند اما در کل می‌توان گفت: به علت باور نداشتن به HSE این مشکلات در کشور عارض شده است.

وی یکی دیگر از مشکلات را بدنه کارگری اجتماع دانست و گفت: کارگران به جای حل مشکلات ایمنی کارشان به دنبال مطالبه زیان‌آور شدن شغلشان هستند یعنی به وزارت کار و تامین اجتماعی فشار می‌آورند تا مشاغلشان در زمره مشاغل سخت قرار گیرد.

نایب‌رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: شغل معدن که در ایران از مشاغل پرخطر است در آمریکا جزو 10 حرفه پرخطر قرار نگرفته است.

وی مشکل تربیت نیروی انسانی متخصص را یکی دیگر از مشکلات حوزه HSE دانست و گفت: 4 یا 5 دانشگاه در حوزه HSE کار می‌کنند که مواد دستی متفاوتی دارند و سلیقه‌ای عمل می‌کنند.

طلا خاطرنشان کرد: برخی دانشگاه‌ها نیز مجوز دایر کردن این رشته را ندارند ولی تاکنون 400 فارغ‌التحصیل کارشناس ارشد از این دانشگاه‌ها مدرک گرفته‌اند.

وی مشکلات ساختاری را یکی دیگر از مشکلات HSE در کشور دانست و گفت: وزارت کار، بهداشت و درمان خود را متولی HSE می‌داند و در رابطه با اداره آن با یکدیگر جدال دارد. ضمن اینکه در موضوع به کارگیری متخصصان در حوزه کاری با یکدیگر همکاری ندارند.

وی راهکار حل مشکل HSE در کشور را ایجاد متولی مشخص و واحدی برای HSE دانست و گفت: قوانین، ساخت را، محتوای آموزشی و نخبگان کافی در این عرصه داریم ولی نیازمند یک سازمان مانند سازمان نظام‌پزشکی یا نظام مهندسی هستیم به نام سازمان نظام مهندسی HSE.

طلا تاکید کرد: دولت توانایی به پیش بردن HSE در کشور ندارد و بخش خصوصی باید وارد  عمل شود چراکه امکان نظارت و بازرسی توسط دولت وجود ندارد چراکه با وجود هزاران کارگاه فعال تعداد بازرسان محدودی داریم.

وی گفت: یکصد هزار صنف غیرمجاز در استان تهران وجود دارد که با احتساب اینها قطعا در بازرسی مشکل خواهیم داشت.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها