امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۰۲:۱۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 129708
تاریخ انتشار: ۱۰ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 50
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، پایگاه «فارن افرز» در گزارشی به بیان مشکلات و موانع پیش روی توافق هسته‌ای ایران و 1+5 پس ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، پایگاه «فارن افرز» در گزارشی به بیان مشکلات و موانع پیش روی توافق هسته‌ای ایران و 1+5 پس از امضای آن پرداخت.

پایگاه «فارین افرز» در گزارش روز یکشنبه خود می‌نویسد: «تمدید ضرب‌الاجل مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 5+1  به بن‌بست کنونی در واشنگتن  "درام و تاتر سیاسی" بین باراک اوباما و کنگره درباره نحوه توافق هسته‌ای می‌افزاید».

این پایگاه در ادامه نوشت: «دولت اوباما برای رسیدن به توافقی با تهران متمایل است که در چند سال قبل آنرا "غیرقابل قبول" می‌دانست. اما کنگره که به تمایل اوباما برای پذیرش توافق بد به منظور ادعای پیروزی در سیاست خارجی ظنین است، تهدید به افزایش تحریم‌ها علیه ایران پیش از رسیدن به توافق کرده است».

فارین افرز تاکید کرد: «اگرچه باید گفت که تمرکز بی‌وقفه روی خود توافق مانع از دیدن یک حقیقت مهم می‌شود و آن این است: قسمت زیادی از دعوا و تقلا برای حفظ موفقیت توافق(احتمالی با ایران) وقتی شروع می‌شود که هنوز جوهر توافق خشک نشده است».

در ادامه این گزارش آمده است: «یک مجموعه از موانع می‌تواند نگهداری و دوام آینده توافق را تضعیف کند و حتی مطلوب‌ترین توافق هم نمایانگر آغاز یک کار واقعی است و نه یک پیروزی».

«فارین افرز» با اشاره به عدم موفقیت گروه 5+1 و ایران برای حصول توافق نهایی در مذاکرات وین نوشت: «اگرچه جان کری و همتایان اروپایی در نهایت نتوانستند با مذاکره‌کنندگان ایرانی به توافق برسند، تمدید هفت ماهه "طرح اقدام مشترک" به طرف‌ها زمان بیشتری برای تفاهم و سازش می‌دهد. البته تمدید همچنین به اندازه کافی می‌تواند اختلاف تلخ بین کاخ سفید و کنگره درباره مفاد و شرایط هرگونه توافق خوب را طولانی‌تر کند».

این پایگاه با اشاره به تمایل اوباما برای توافق با ایران تاکید کرد: «اوباما گفته که با توافق بد موافقت نخواهد کرد اما او برای رسیدن به نوعی تفاهم تحت فشار شدیدی است. عدم توافق با ایران به لیست موانع و مشکلات دیپلماتیک او خواهد افزود».

«فارین افرز» با اشاره به تدابیر و اقدامات نمایندگان کنگره آمریکا می‌نویسد: «برای مانع شدن از اقدام یکجانبه رئیس‌جمهور(آمریکا) در امضای آنچه آنها توافق ضعیف می‌نامند، سناتورهای دو حزب اخیرا در حال گذراندن قوانینی هستند که در صورت تمید دیگر بار مذاکرات، تحریم‌ها ضد ایران بار دیگر اعمال شود. در بخشی از این اقدامات برای کنگره فرصت 15 روزه جهت بررسی امضای هرگونه توافقی درنظر گرفته شده و همچنین حق قطع بودجه برای اجرای توافق لحاظ شده که در واقع هرگونه توافقی را به طور موثر کشته و از بین می‌برد».

این پایگاه با انتقاد از تمرکز بیش از اندازه به اصل رسیدن به توافق و نه اجرای آن، تاکید می‌کند: «تنها امضای توافق موفقیت آنرا تضمین نمی‌کند و حتی اگر طرف‌ها به توافق برسند، فرآیند اجرای آن چالش‌های مهم بیشتری را به وجود خواهد آورد؛ اگر کنگره با مفاد توافقنامه ناخرسند باقی بماند، می‌تواند تحریم‌های بیشتری علیه ایران وضع کند».

چالش دیگر در مقابل اجرای توافق احتمالی از منظر نویسندگان این مقاله، رو به اتمام بودن ریاست جمهوری اوباما است. «فارین افرز» می‌نویسد: «در دو سال بعد رئیس‌جمهو ر جدید می‌تواند مطلوبیت توافق با ایران را دوباره بررسی کرده و خواستار بازنگری‌های مهمی در مفاد آن شود. خود اوباما همین کار را در قبال توافقات تجاری بعمل آمده در دوره جرج بوش با کلمبیا و کره جنوبی انجام داد. اگر یک جمهوری‌خواه در سال 2016 پیروز شود، توافق ایران می‌تواند یکی از اهداف وسوسه‌برانگیز برای بازنگری باشد».

در پایان این گزارش آمده است: «تنها فرصت برای اطمینان از فراتر رفتن توافق هسته‌ای با ایران به دوره پس از ریاست جمهوری اوباما، آن است که این توافق نتایج خوبی طی دو سال آخر ریاست جمهوری وی نشان دهد. البته موفقیت به این بستگی دارد که اوباما و کنگره تا چه حد هی‌توانند همکاری کنند؛ نشانه‌ای که در سال‌های اخیر نادر شده است. پس از انتخابات میان‌دوره‌ای اخیر(و شکست دموکراتها)، تمایل اوباما برای پیش بردن دستورکارها و برنامه‌هایش افزایش یافته اما شاید او در موضوع ایران این گزینه را در اختیار نداشته باشد؛ البته اگر او خواهان تداوم توافق با ایران پس از امضای آن باشد.»

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار