امروز : یکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 25
۲۲:۱۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 129749
تاریخ انتشار: ۱۰ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۳۱
تعداد بازدید: 14
پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; - سرویس سیاسی؛ انعکاس تاکید مقام معظم رهبری بر لزوم افزایش آمادگی دفاعی فارغ از مناسبات سیاسی، تصویب یک فوریت ...

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; - سرویس سیاسی؛ انعکاس تاکید مقام معظم رهبری بر لزوم افزایش آمادگی دفاعی فارغ از مناسبات سیاسی، تصویب یک فوریت استانی شدن انتخابات مجلس و آغاز تغییر ساختار مجلس و تب و تاب بازار ارز مهمترین سرخط خبری روزنامه‌های امروز بود.

*وطن امروز

«اگر حاج قاسم نبود» تیتر یک روزنامه وطن امروز است که عنوان گفتگوی اختصاصی این روزنامه با هادی العامری فرمانده سپاه بدر عراق است.

العامری در این مصاحبه دلیل اصلی تصرف موصل به دست داعش را ضعف و خیانت می داند و می گوید: همه موفقیت‌های ما به‌وسیله فدایی شدن جوانان شیعه عراقی و همکاری سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران با گروه‌های مقاومتی شیعه است. اگر حاج‌قاسم و امثال او نبودند هم‌اکنون نه اثری از حرم حضرت زینب سلام‌الله علیها بود و نه اثری حتی از سامرا و حرم عسکریین سلام‌الله علیهما. همه عملیات‌های سرنوشت‌ساز از جمله آمرلی، جرف الصخر، سامرا، مناطق فلوجه و مناطقی از الانبار با همکاری مجاهدان از جمله حاج‌قاسم صورت گرفته است. حضور حاج‌قاسم سلیمانی به عنوان فرمانده سپاه قدس در عراق باعث محبوبیت چند برابری نیروهای پاسدار در بین مردم عراق شد.

العامری ادامه می‌دهد:‌در فضای مجازی مردم عراق تصاویر حاج‌قاسم را به همدیگر ارسال می‌کنند. دشمنان تشیع باعث وحدت بیشتر نیروهای شیعه شدند، تکفیری‌ها این گمان را داشتند که با ورودشان به خاک عراق، نیروها دچار چند دستگی می‌شوند، ولی اکنون همه می‌دانند وحدت میان نیروهای مقاومتی شیعه توانسته است کمر تکفیری‌ها را در عراق بشکند. یکی از آرزوهای حامیان داعش این است که حاج‌قاسم کشته شود، داعش از اسم این رزمنده در هراس است، اگر به رسانه‌های داعشی‌ها سری بزنید، خواهید فهمید که چقدر تکفیری‌ها از این مجاهد قهرمان در هراس هستند.

این روزنامه در گزارشی با عنوان «استعفای قاتل مایک براون» به ششمین روز ناآرامی ها در آمریکا اشاره کرده و می نویسد: این روزها اگرچه حال و هوای عید شکرگزاری کمی از التهاب جامعه آمریکا کاسته است اما اعتراضات و تظاهرات مختلف کماکان ادامه دارند. دیروز در ششمین روز ناآرامی‌ها، فعالان ضدنژادپرستی فرگوسن راهپیمایی 193 کیلومتری خود را به سمت مرکز ایالت میسوری آغاز کردند تا اعتراض‌ها علیه نژادپرستی پلیس و سیستم قضایی فدرال ادامه یابد. به گزارش رویترز، این راهپیمایی 7 روزه به سمت جفرسون سیتی، مرکز ایالت میسوری توسط یک انجمن ملی سازمان‌دهی شده و مردم از محلی که مایکل براون، نوجوان 18 ساله سیاهپوست در نهم آگوست سال جاری میلادی توسط یک پلیس سفیدپوست کشته شد این راهپیمایی 193 کیلومتری را روز شنبه شروع کردند و انتظار می‌رود هزار تن تا پایان این راهپیمایی اعتراضی به سمت مرکز ایالت میسوری شرکت کنند.

در ادامه این گزارش آمده است:‌ رسانه‌های آمریکا این هفته مبحث جدیدی را در رابطه با زیر سوال بودن شهادت افسر قاتل مایکل براون و رأی هیات منصفه‌ای که او را تبرئه کرد، مطرح کرده‌اند. مساله اینجاست که طبق قانون فدرال، یک نیروی پلیس تنها در حالتی که مورد تعرض قرار گرفته یا محاصره شده یا در خطر مستقیم قرار بگیرد حق دفاع از خود و شلیک را دارد حال آنکه شواهد عینی نشان می‌دهد زمانی که دارن ویلسون به سمت مایکل براون، نوجوان  18 ساله سیاهپوست شلیک کرد این نوجوان دست‌هایش را به نشانه تسلیم بالا برده بود اما ویلسون به هیات منصفه دادگاه گفته بود تنها راه متوقف کردن براون شلیک گلوله به وی بوده است.

«افزایش آمادگی فارغ از محاسبات سیاسی» تیتری بود که این روزنامه برای انعکاس سخنان رهبر انقلاب در دیدار فرماندهان و مسئولان نیروی دریایی ارتش انتخاب کرده است.

وطن امروز در مطلبی با عنوان «چرا ظریف دیروز به مجلس نرفت؟» به انعکاس اخبار دیروز مجلس پرداخته و نوشته :‌ مهدی دواتگری، نماینده مردم مراغه در مجلس شورای اسلامی در نشست علنی دیروز (یکشنبه) مجلس در تذکری با استناد به بند 5 ماده 29 آیین‌نامه داخلی خانه ملت، اظهار داشت: براساس این ماده، وزیر باید ظرف مدت 10 روز پس از طرح سوال به مجلس آمده و پاسخ دهد؛ از طرف دیگر براساس ماده 210 آیین‌نامه داخلی مجلس، عدم حضور وزیر در کمیسیون به منزله وارد بودن سوال و ارجاع آن به صحن علنی مجلس است. به گزارش فارس، وی در ادامه با اشاره به سوال خود از محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه درباره سوء عملکرد برخی کنسولگری‌ها و سفارتخانه‌های کشورمان با اتباع ایرانی، افزود: این سوال 6 ماه پیش تقدیم هیأت‌رئیسه مجلس شد و پس از آن شاهد بودیم ظریف در کمیسیون مربوط حاضر نشده و سوال به صحن علنی ارجاع شد و طبق ترتیب، این سوال 2 هفته پیش در دستور کار مجلس قرار گرفت اما وزیر امور خارجه برای حضور در مذاکرات هسته‌ای به عمان رفت.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: امروز بار دیگر اصلاح دستور کار در کازیوی (جا نامه‌ای) نمایندگان مجلس قرار گرفت؛ از این رو بنده صبح امروز (یکشنبه) به آقای فرهنگی، عضو هیأت‌رئیسه مجلس مراجعه و در این زمینه سوال کردم که وی گفت آقای قشقاوی، معاون پارلمانی وزارت امور خارجه تماس گرفته و گفته آقای وزیر نمی‌تواند امروز (یکشنبه) به مجلس بیاید بنابراین قطعاً این اقدام توهین به مجلس است. دواتگری بر همین اساس یادآور شد: در این رابطه باید گفت اگر نمایندگان حق سوال از وزرا را دارند، وزیر مربوط باید در مجلس حاضر شده و به سوالات وکلای ملت پاسخ دهد زیرا وزارت امور خارجه در کنار پیگیری مسائل هسته‌ای، وظایف دیگری نیز برعهده دارد.

این روزنامه در مطلب دیگری با عنوان «تمرکز انتخاباتی فتنه بر معاونت سیاسی وزارت کشور» نوشته است:  جریان فتنه طی هفته‌های اخیر به صورت ویژه با تمرکز بر موضوع معاونت سیاسی وزارت کشور به دنبال فشار به حسن روحانی برای تعیین تکلیف این معاونت است. خردادماه امسال پس از آنکه رحمانی فضلی استعفای میرولد را به دلیل تجویز پزشکان پذیرفت؛ جریان فتنه تلاش گسترده‌ای را برای جانشینی یک فرد همسو با خود آغاز کرده است. با این حال و به‌رغم عدم همراهی وزیر کشور با این موضوع، جریان فتنه تلاش گسترده‌ای را آغاز کرده است تا از طریق ریاست جمهوری برای این معاونت تعیین تکلیف کند

در ادامه این مطلب می‌خوانیم :  طی هفته‌های گذشته فعالان جریان فتنه با حمله به رحمانی‌فضلی وزیر کشور، دنبال آن بوده و هستند که یک فرد همسو با خود را در این جایگاه حساس قرار دهند. با این حال روز گذشته جریان رسانه‌ای فتنه سرانجام تاب نیاورد و برای روحانی خط و نشان کشید. روز گذشته برخی روزنامه‌های اصلاح‌طلب با طرح موضوع معاونت سیاسی وزارت کشور، خطاب به روحانی از اهمیت انتخاباتی این معاونت گفتند و خواستار انتصاب یک معاون همسو با خود از سوی وزیر کشور شدند.

*اعتماد

اعتماد تیتر یک خود را به نخستین واکنش رئیس کل بانک مرکزی به تحولات بازار اختصاص داد و نوشت « نوید بازگشت آرامش به بازار ارز»

در این گزارش آمده است:  فقط انتشار سخنان رییس کل بانک مرکزی بود که توانست در آخرین ساعات دیروز بازار ارز، آب نسبتا سردی را بر قیمت‌های داغ بازار بریزد. شاید اگر ولی‌الله سیف زودتر از این نسبت به تحولات بازار ارز واکنش نشان می‌داد، ‌قیمت‌ها اینقدر سریع بالا نمی‌رفت. تحولات در بازار ارز از همان روز پایانی مذاکرات وین شروع شد. انتشار خبر تمدید مذاکرات تلنگری بود به این بازار آماده به ضربه. قیمت دلار امریکا در بازار که حول و حوش ٣٢٤٠ تومان بود سیر صعودی خود را آغاز کرد و در کمتر از پنج روز به حدود ٣٥٠٠ تومان رسید. افزایش قیمت دلار هم بر بازار طلا و سکه بی‌تاثیر نبود و همراه با خود آنها را هم بالا کشید. قیمت هر سکه طلا که در روز سوم آذر ماه ٩١٦ هزار و ٥٠٠ تومان بود دیروز به حدود ٩٥٧ هزار تومان رسید. بدون شک افزایش قیمت دلار برای اقتصادی که هنوز سایه تحریم بر سر آن است و نمی‌تواند میزان فروش نفت خود را به قبل از تحریم برگرداند اگر نگوییم خطرناک است می‌تواند مخاطره‌آمیز باشد.

«افزایش دایم آمادگی نیروهای مسلح، بدون محاسبات سیاسی» تیتری است که این روزنامه برای انعکاس دیدار فرمانده کل قوا با فرماندهان نیروی دریایی ارتش برگزیده است.

محسن فراهانی در گفتگویی با این روزنامه که با تیتر «مجلس آینده می تواند مجلس اعتدال باشد» می گوید:‌بیشترین آسیب از تک صدایی چند سال اخیر متوجه مردم بوده است، وی در این مصاحبه  در مورد محدودیت‌های اصلاح‌طلبان در چند سال گذشته می‌گوید. او معتقد است جریان فکری اصلاحات با تمام محد ودیت‌هایی که در زمینه نقادی و همچنین تحزب رو به رو شده است اما همه این امور در روند مورد نظر اصلاحات تاثیر منفی نداشته است و تنها مردم بوده‌اند که هزینه این محدودیت‌ها را پرداخته‌اند.

عضو حزب مشارکت مدعی است حتی این محدودیت‌ها نتوانسته است در سازماندهی و فعالیت تشکیلاتی اصلاح‌طلبان هم تاثیر منفی بگذارد، دلیل این مدعا را هم نتیجه انتخابات سال گذشته می‌داند؛ انتخاباتی که گرچه اختلافات اصولگرایان هم در تغییر نتیجه‌اش نقش مهمی ایفا کرد اما نشان داد اصلاح‌طلبان با وجود توقف فعالیت‌های حزبی و تشکیلاتی هم آمادگی حضور در یک رقابت انتخاباتی را باتکیه بر انسجام درونی دارند.

صفایی فراهانی همچنین در مورد نتیجه انتخابات مجلس دهم با در نظر گرفتن تفاوت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری و مجلس ادعا می کند که مردم همان راهی را می‌ روند که سال ٧٦ رفتند و سال ٩٢ آن را ادامه دادند و می گوید: فارغ از اینکه چه گروه سیاسی در مجلس اکثریت را داشته باشد و نمایندگان از چه گروه‌های سیاسی باشند، اگر نمایندگان بپذیرند که در چارچوب قانونی عمل کنند چه قانون اساسی و چه قوانین اجرایی و همچنین منافع ملی ومصالح مردم را مد نظر قرار بدهند مطمئن باشید که جامعه از بهم ریختگی نجات پیدا می‌کند. مشکل ما این نیست که اکثریت با کدام جناح است. مشکل این است که نمایندگان به قانون اساسی وقوانین اجرایی تمکین می‌کنند یا نه؟ اگر به معنای واقعی نه ظاهری و با تفسیر خودشان تمکین کنند در جامعه اعتدال به وجود نمی‌آید. دولت اصلاحات در سال ٧٦ با مجلس پنجم همزمان بود. مجلس پنجم هم با اکثریت اصولگرا تشکیل شده بود اما این اصولگرایان کسانی بودند که می‌خواستند عقلانیت رعایت شود و توانستند با دولت اصلاحات تعامل کنند و بگذارد دولت کار کند میزان سوال‌هایی که از دولت آقای خاتمی از سال ٧٦ تا ٧٧ پرسیده شد با سوال‌هایی که از دولت روحانی از طرف مجلس نهم در یک‌سال اخیر پرسیده می‌شود بسیار متفاوت بود.

آیت الله موسوی تبریزی نیز در مطلبی با عنوان « اصلاح طلبی نیاز به خون تازه دارد» معتقد است: اصلاح‌طلبی مانند هر گفتمان زنده دیگری نیاز به خون تازه و نیروی جدید دارد. من معتقدم جریان اصلاحات نیاز به خانه تکانی دارد. مانند هر جریان فکری پویا و زنده نیاز داریم اشتباهات گذشته را یک به یک شناخته و مرتفع کنیم و کسانی را تنها نام اصلاح‌طلبی دارند از جریان اصلی دور نگه داریم. هیچ اصلاح‌طلب واقعی با نقد گذشته، تحرک جدید و تحزب مخالفت نمی‌کند و از تحرک و نقد گذشته نمی‌هراسد. اصلاح‌طلبی نه تنها امروز بلکه هر سال و هر زمان نیاز دارد تا گفتمانش را مشخص‌تر و اضح‌تر به نسل جدید و جامعه نشان دهد. از تندروی‌های گذشته درس بگیرد و نیروهای تندرو را از جریان اصلی اصلاحات دور نگه دارد.

موسوی تبریزی ادامه می دهد: وقتی می‌گویم اصلاحات نیاز به خانه تکانی دارد یعنی نیاز دارد تا گذشته‌اش را بازخوانی کند مانند خانه‌یی که از نو تمیز می‌شود نیاز داریم تا زنگارها از گفتمان اصلی زدوده شود. تندروها و تندروی‌ها کنار گذاشته شوند. خانه تکانی اصلاحات یعنی این.

اعتماد در مطلبی با عنوان «یک گام به جلو برای استانی‌شدن انتخابات مجلس» طرح جدید مجلس را نخستین موفقیت بعد از دو تلاش ناکام عنوان می کند و می نویسد:‌ مجلس برای انتخابات خودش تعیین و تکلیف می‌کند، برای رقابت با نامزدهایی که خود را آماده اسفند ٩٤ می‌کنند. حالا مجلسی‌ها می‌خواهند انتخابات‌شان «استانی» شود. کاری هم ندارند که کمی بالاتر از میدان بهارستان، مجمع تشخیص مصلحت نظام مشغول بررسی و تدوین سیاست‌های کلی انتخابات، است که پیش‌نویس آن توسط رهبری معظم انقلاب به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شده است. یک فوریت طرح مجلسی‌ها برای استانی شدن انتخابات دیروز در بهارستان رای آورده و چشم‌ها به سرنوشت بررسی کلیات و جزییات آن دوخته شده است. اما استانی شدن انتخابات مجلس بحث جدیدی نیست، موضوع آن از مجلس هشتم بر سر زبان‌ها بود. همان مجلسی که در مقابل مخالفت دولت نهم مجبور شد تا عطای این طرح را به لقایش ببخشد. دغدغه انتخاباتی نمایندگان هم در فصل تدارک انتخابات چیز جدیدی نیست؛ همین مجلس نهم چند ماهی قبل از انتخابات ریاست‌جمهوری می‌خواست قانون آن را عوض کند، اما نهایتا نتوانست. تلاش‌ها برای «اصلاح قانون انتخابات ریاست‌جمهوری» به فراموشی سپرده شد اما استانی شدن انتخابات مجلس چند وقتی است که دوباره دغدغه بهارستان‌نشینان شده است. تصویب یک فوریت طرح آن حالا امیدها را برای ادامه تلاش روی استانی شدن انتخابات زنده کرده است.

این روزنامه همچنین در نظر خواهی از تعدادی از نمایندگان ادوار مختلف مجلس به بررسی جایگاه و کارنامه قوه مقننه پرداخت و تیتر زد:‌« اندر مواهب و مصایب پارلمان»

*رسالت

«آمریکا با تمدید مذاکرات نمی‌تواند در انتخابات مجلس تاثیر بگذارد» تیتر یک روزنامه رسالت است که به انعکاس سخنان دیروز حداد عادل در نطق میان دستور مجلس پرداخت.

محمد کاظم انبارلویی در سرمقاله این روزنامه با عنوان « 3 نکته عبرت آموز » به "حق الناس خواندن انتخابات" از سوی هاشمی رفسنجانی واکنش نشان داد و نوشت: هراز چندی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی روی حق‌الناس بودن رای مردم تاکید می‌کنند. به تقلید از ایشان هم برخی اصلاح‌طلبان در سخنرانی‌های خود ترجیع بند مطالبشان حق‌الناس بودن رای ملت است. این حرف درستی است، اما آیا حق‌الناس بودن رای ملت فقط در انتخابات سال 92 بود؟ قبل از آن انتخاباتی در کار نبود؟!

 

در ادامه این سرمقاله آمده است: در فتنه سال 88 یک انتخابات 40 میلیونی برگزار شد. منتخب ملت با تفاوت چشمگیری نسبت به نفر دوم انتخاب شد. اما قبل از شمارش آرا، نفر دوم خود را پیروز انتخابات اعلام کرد. در کجای دنیا اعلام پیروزی انتخابات توسط یک طرف رقابت، آن هم بازنده آن، به عنوان برنده انتخابات اعلام می‌شود؟ بازندگان انتخابات هیچ قانونی را برنتابیدند و حریم هیچ نهاد داوری را رعایت نکردند و با زیر پا گذاشتن رای ملت، خود را پیروز انتخابات دانستند. آنها نتیجه انتخابات را حق «خود» می‌دانستند نه «حق» مردم!

 

انبارلویی ادامه می‌دهد: آنها در مقدمات انتخابات، حین برگزاری و مراحل پس از آن فقط به فرمان بی‌بی‌سی عمل کردند و با زیر پا گذاشتن اخلاق، رقیب خود را دیکتاتور نامیدند و در اردوکشی خیابانی شعارهای ساختارشکنانه دادند.آنها به همین اکتفا نکردند. اقتدار ملی و امنیت ملی را هدف قرار دادند و با پا گذاشتن روی حق‌الناس، حق‌الله را هم هدف قرار دادند. باز به این هم اکتفا نکردند بلکه در تظاهرات خیابانی، امام، انقلاب، رهبری و ولایت فقیه را هدف قرار دادند. مردم هم با قیام تاریخی خود در 9 دی 88 پاسخ ساختارشکنی‌های آنها را دادند. فتنه سال 88 در حقیقت یک کودتا علیه رای ملت و جمهوریت نظام بود، آن هم با دسیسه و کارگردانی آمریکا، انگلیس و رژیم صهیونیستی و با هدایت امپریالیسم خبری غرب. هر کس این حقیقت را انکار کند مثل آن است که در روز روشن به انکار خورشید بپردازد.

 

نویسنده در پایان مطلب به انتقاد از هاشمی پرداخته و نوشته : چرا این بی مهری به نظام و انقلاب و مردم در ادبیات سیاسی آقای هاشمی رفسنجانی، در آنجا که سخن از «حق‌الناس بودن رای ملت» است، سانسور و به فراموشی سپرده می‌شود؟

ادامه بررسی دیگر روزنامه در همین خبر بروزرسانی می‌شود

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها