امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۰۷:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 129759
تاریخ انتشار: ۱۰ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۳۱
تعداد بازدید: 167
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در ادامه برگزاری هفته فیلم های عاشورایی برج میلاد تهران شب گذشته (یکشنبه 9 آذر) نشست نقد و بررسی سریال ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در ادامه برگزاری هفته فیلم های عاشورایی برج میلاد تهران شب گذشته (یکشنبه 9 آذر) نشست نقد و بررسی سریال « مختارنامه» با نمایش بخش هایی از این سریال در قالب یک فیلم سینمایی و با حضور فرهاد اصلانی یکی از بازیگران اصلی فیلم در برج میلاد تهران برگزار شد.

 

بهترین سریال‌های الف در دوره مدیریت لاریجانی در تلویزیون بود

فرهاد اصلانی با اشاره به اینکه سریال مختارنامه از معدود سریال های ماندگار تلویزیون است گفت: ساخت این سریال در سال 84 و در اواخر دوران مدیریت لاریجانی شروع شد. فیلمبرداری آن 4 سال طول کشید و تدوین آن یک سال و پخش آن نیز یک سال به طول انجامید.

وی ادامه داد: بعد از لاریجانی و در دوره ضرغامی سریال الف خاصی شروع نشد و بهترین سریال های الف در دوره لاریجانی بود.

بازیگر فیلم«مستانه» با اشاره به حضور خود در مختارنامه گفت: بعد از بازی در این سریال کارهای مذهبی زیادی به من پیشنهاد شد اما آنها را قبول نکردم.

 

من در «مختارنامه »دل و ایمانم را گذاشتم

وی ادامه داد: من در «مختارنامه» دل و ایمانم را گذاشتم و این اثر کاری بود بین من و میرباقری که ماندگار شد.

اصلانی همچنین گفت: میرباقری اعتقاد داشت که حاکمان بنی امیه شخصیت های پیچیده ای هستند و می خواست این پیچیدگی در سریال نمایش داده شود . من هم به نقش اهمیت می دادم و حتی در صحنه هایی که بازی نداشتم نیز به سر صحنه می رفتم.

 

کار تاریخی بازیگر را پیر می‌کند

وی با اشاره به اینکه در هنگام بازی در مختارنامه یک سال خانه نشین شده بود، گفت: کار تاریخی بازیگر را پیر می کند زیرا بازیگر از فضای واقعی که در آن زندگی می کند و محیطی که در آن است دور می شود و باید انرژی بیشتری بگذارد.

بازیگر مختارنامه در پاسخ به این سوال که چرا صحنه مرگ ابن زیاد را در سریال نمی بینیم گفت: من هم همین سوال را از میرباقری پرسیدم و میرباقری به شوخی گفت که من مختار می سازم نه ابن زیاد،اما بعد  در هنگام تدوین متوجه شده بودند که ای کاش صحنه مرگ ابن زیاد را ضبط کرده بودند.

اصلانی با تأکید بر اینکه برای میرباقری بینندگان عوام و خواص اهمیت دارند گفت: میرباقری تلاش کرد که همزمان هم پاسخ بینندگان عوام را بدهد و هم خواص را راضی نگه دارد. ما در سریال می بینیم که بسیاری از نقاشی های قهوه خانه ای و تصاویر نقالی ها پیرامون عاشورا در سریال به تصویر کشیده شده است.

وی با اشاره به اینکه بهترین صحنه ای که بسیار از آن لذت برده است،سکانس خطبه خوانی ابن زیاد بود گفت: در هیچ لحظه ای از این سریال من از هیجان و اضطراب جدا نمی شدم زیرا در بسیاری از سکانس ها بازیگران زیادی بودند که حکم اساتید من را داشتند و منتظر ایستاده بودند تا من دیالوگی بگویم برای همین مراقب بودم تا اشتباهی نکنم که سکانس دوباره تکرار شود.

بازیگر فیلم «به خاطر پونه» با اشاره به اینکه میرباقری به رفتارهای بازیگران بسیار حساس بود گفت: بازیگر در جلوی دوربین شخصیت مستقلی دارد، اما این کارگردان است که وی را رهبری می کند، هرچند اگر بازیگری به میرباقری پیشنهاد خوبی بدهد قطعا وی قبول می کرد.

 

«مختارنامه» بهترین کار میرباقری است

اصلانی با اشاره به اینکه از نظر وی مختارنامه بهترین کار میرباقری بود گفت: میرباقری در این سریال نه مرعوب بازی بود و نه مرعوب ابزار، تنها می خواست داستانش را تعریف کند و به همین دلیل با مساوات با همه افراد در گروه رفتار می‌کرد.

بازیگر فیلم سینمایی «خرس» با اشاره به اینکه در خانواده مذهبی بزرگ شده و به اهل بیت علاقه دارد گفت: زمانیکه نقشی را قبول می کنم کاملاً در آن نقش فرو می روم زیرا به قول مهدی فتحی بازیگر باید به گونه ای بازی کند که انگار از نقشش دفاع می کند، هرچند در زمان پخش سریال بارها از مظلومیت اهل بیت متاثر و محزون می شدم.

 

بازیگر نباید دچار پز روشنفکری شود

 

اصلانی ادامه داد: بازیگر نباید دچار پزروشنفکری شود و یا اینکه عقیده شخصی خود را در نقش دخالت بدهد بلکه باید با کودک درونش به سراغ نقش برود .

وی با تشکر از مهدی فخیم زاده گفت: من با مهدی فخیم زاده همکاری های خوبی داشتم و با وی در این سریال بسیار لذت بردم و از وی بسیار آموختم.

 

گرامیداشت یاد جوانروح در نشست نقد و بررسی مختارنامه

فرهاد اصلانی در ادامه با اشاره به درگذشت عظیم جوانروح فیلمبردار مختارنامه از حاضران اجازه خواست تا متنی را قرائت کند. در متن فرهاد اصلانی درباره عظیم جوانروح آمده است:«باورم نمی شود امروز که میخواهم درمورد مختارنامه حرف بزنم مصادف با مراسم سومین روز درگذشت عظیم جوانروح است. عظیم جوانروح مانند اسمش بزرگ بود و روح جوان و با نشاطی داشت. هرکارگردانی با انتخاب عظیم جوانروح نصف راه را رفته بود، خنده از لبش نمی افتاد و همیشه دوربینش در خدمت درام بود هیچ وقت نه در کارش نبود و مرد کارهای سخت بود و از بازی خوب به وجد می آمد. این مرد نازنین در به ثمر رسیدن بسیاری از کارهای بزرگ تاثیر به سزایی داشت. مهربان بود و شریف. همیشه دغدغه مملکت را داشت. و وقایع را به خوبی رصد می کرد و صاحب تحلیل بود. هروقت دوربین به سمت خودش می چرخید محجوب و کم حرف بود و همیشه دلش می‌خواست با دوربینش حرف بزند.خوشحالم از اینکه در دوکار کیف انگلیسی و مختارنامه در خدمتش بودم زیرا بسیار از نصایحش بهره مند شدم ضمن اینکه بخش زیادی از موفقیت در کارم را مدیون عظیم جوانروح هستم ، از صمیم قلب بابت مرگش متاثرم.

امیدوارم در جهان آخرت دوربینش به زیبایی ها باز شود چراکه خلق و خوی زیبایی داشت و آرامش در جهان آخرت حق این مرد بزرگ است. یادش گرامی»

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها