امروز : شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 24
۰۷:۵۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 129795
تاریخ انتشار: ۱۰ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۹:۴۴
تعداد بازدید: 70
به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مصطفی کواکبیان دبیرکل حزب مردم‌سالاری با حضور در مناظره «جنبش دانشجویی و مدیریت ...

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مصطفی کواکبیان دبیرکل حزب مردم‌سالاری با حضور در مناظره «جنبش دانشجویی و مدیریت مطلوب آن» که با حضور محسن کوهکن نایب‌رئیس جبهه پیروان خط امام و رهبری در دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد، اظهار داشت: اصلی‌ترین وظیفه دانشجو، کسب علم و ارتقاء دانش است. برای رسیدن به 10 کشور برتر دنیا تا سال 1404 باید در راستای کسب علم و ارتقای دانش حرکت کنیم.

وی افزود: از دیگر وظایف دانشجو کسب تقوا و تهذیب نفس در کنار کسب علم و دانش است چرا که دانشجو می‌خواهد الگویی برای جامعه باشد. همچنین دیگر وظیفه دانشجو این است که نسبت به مسائل سیاسی و اجتماعی بی‌تفاوت نباشد. البته بنده معتقد نیستم که دانشگاه باید باشگاه احزاب باشد البته دانشجویان خود می‌توانند خارج از دانشگاه عضو حزب و جریانی باشند.

نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی در ادامه تصریح کرد: حرکتی که در 16 آذر 32 اتفاق افتاد یک حرکت ضداستبدادی و ضداستکباری بود که البته این بخشی از آرمان دانشجویی است و این روحیه باید در جنبش دانشجویی تقویت شود البته در کنار آن مطالبات مردم باید برای دانشجویان اولویت اول باشد چرا که خوب نیست مردم از دانشگاه جلوتر حرکت کنند.

وی افزود:‌ از دیگر ویژگی‌های جنبش دانشجویی آرمان‌هایی است که مهمترین آن آزادی‌خواهی است. باید روح حریت بر دانشجو تبلور پیدا کند. نباید اینگونه باشد که از دانشجویان صدای متفاوتی شنیده نشود. نهضت نرم‌افزاری و کرسی‌های آزاداندیشی نیز در همین راستا قرار می‌گیرند. همچنین عدالتخواهی نیز از دیگر ویژگی‌های جنبش دانشجویی است.

کواکبیان در ادامه تصریح کرد: البته دانشجویان باید از وابستگی فکری و فرهنگی و مرعوب شدن در علم دیگران پرهیز کنند. استقلال فقط در مرزهای جغرافیایی خلاصه نمی‌شود و حفاظت از استقلال فکری نیز لازم است. از آنجا که دانشجوی ما در جامعه اسلامی زندگی می‌کند نمی‌تواند اسلامی فکر نکند و جدای از آرمان‌های اسلامی باشد.

وی با بیان اینکه ما از فضای مطلوب آزاداندیشی فاصله داریم،‌ گفت: بخشی از آن به مدیریت دانشگاه‌ها مربوط است که با روحیه‌ محافظه‌کاری نسبت به برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی برخورد می‌کنند.

همچنین فضای عمومی حاکم بر دانشگاه‌ها توسط برخی نهادهای قدرت تحمیل شده است. از اینکه گفته می‌شود باید در چارچوب خاصی عمل شود.

دبیرکل حزب مردم‌سالاری در ادامه پیرامون امر به معروف و نهی از منکر گفت: ما همیشه در خصوص امر به معروف حکومت نسبت به مردم صحبت می‌کنیم و نمونه‌هایی داریم اما امر به معروف و نهی از منکر آحاد مردم نسبت به حکومت را نادیده گرفته‌ایم. امر به معروف و نهی از منکر یعنی ابوذر که مقابل حاکم می‌ایستد و می‌گوید اجازه انجام منکر به تو نمی‌دهیم.حال این روحیه چقدر در فضای دانشگاه ها وجود دارد؟

وی افزود:‌ البته عامل دیگری که باعث شده دانشگاه‌ها به میزان قابل توجهی در حوزه کرسی‌های آزاداندیشی فعال نباشند به این مربوط است که اگر جامعه نشاط سیاسی و فعالیت سیاسی داشته باشد خصوصا در دوران انتخابات دانشگاه نیز به تبع آن فعال می‌شود. در صورتی که این رابطه با بر عکس باشد.در حال حاضر با کسالت سیاسی در فضای دانشگاه‌ها مواجهیم.

کواکبیان با اشاره به فضای حاکم بر دانشگاه‌ها در دوران اصلاحات گفت: بعضی‌ها در آن دوران تصور می‌کردند که می‌شود از منظر دانشگاه اقدامات سیاسی‌شان را پیش ببرند اما خود دولت این قضیه را نمی‌خواست. خاتمی دوست داشت فضای آزادی در دانشگاه‌ها باشد و اینکه جریانات دانشجویی آلت دست احزاب سیاسی قرار نگیرند. اما برخی دوستان این فضا را برنتافتند که نتیجه آن اتفاقات سال 78 است. البته در ایجاد این فضا هر دو جریان موثر بودند.

این استاد دانشگاه در ادامه تصریح کرد:‌ بنده معتقدم فضای دانشگاه ها در دوران دولت نهم و دهم با سخت‌گیری‌هایی مواجه بود و نسبت به تشکل‌های دانشجویی خصوصا با گرایش اصلاح‌طلبی سخت‌گیری‌هایی صورت گرفت.

البته مسئولین دولتی می‌خواستند که فضای نقد گفتمانی در فضای دانشگاه‌ها وجود داشته باشد اما حاصل آن این بود که تنها یک جریان دانشجویی می‌توانست فعالیت کند.

کواکبیان پیرامون فضای دانشگاه در دولت یازدهم نیز، گفت: در 9 ماهی که فرجی‌دانا در وزارت علوم بود عاقلانه عمل می‌کرد و در چارچوب قانون برای تشکل‌ها مجوز صادر می‌کرد و به تشکل‌های قبلی نیز احترام می‌گذاشت.

وی با بیان اینکه استیضاح، ظلم به فرجی‌دانا بود، گفت:‌ ای کاش استیضاح پیش نمی‌آمد. بنده معتقدم ایرادی در کار فرجی‌دانا نبود. البته خیلی خوشحال نشدم و خوب نبود که بین 30 هزار عضو هیأت علمی در وزارت علوم یک نفر وجود نداشته باشد و یک پزشک در رأس وزارت علوم قرار گیرد.

وی ادامه داد: فتنه، بهانه‌جویی نمایندگان بود از اینکه به افرادی که از طرف روحانی معرفی می‌شوند رأی اعتماد داده نشود. البته می‌توانست تعامل بهتری در خصوص معرفی وزیر علوم صورت گیرد.

کواکبیان در ادامه پیرامون انتقاداتی که از سوی نمایندگان مجلس به مذاکرات هسته‌ای می‌شود، گفت: زمانی ما در مجلس هشتم وقتی می‌خواستیم در خصوص مذاکرات هسته‌ای سوال بپرسیم دیگر نمایندگان معترض می‌شدند و می‌گفتند مذاکرات خط قرمز ماست اما حال چگونه بحث سوال از وزیر امور خارجه را درباره مذاکرات هسته‌ای مطرح می‌کنند.

وی در ادامه تصریح کرد:‌اینگونه نیست که به خاطر فتنه 88 دیگر فعالیت دانشجویان خصوصا دانشجویانی که گرایش به اصلاح‌طلبی دارند کم شده باشد. نباید اینگونه باشد که ما بگوییم اگر شما واژه فتنه را نداشتید چه کار می‌کردید البته واکنشی که رئیس‌جمهور نسبت به منتقدان داشت را نمی‌پسندم. از اینکه منتقدان را به بیسوادی متهم کرد.

کواکبیان در پایان خاطرنشان کرد: دشمن در مذاکره هسته‌ای بحث تعلیق تحریم‌ها را مطرح کرد اما ما به دنبال لغو تحریم‌ها بودیم و باید این مسئله را شکر کرد که می‌شد خلاف نظر رهبری قراردادی امضا شود اما دیدیم که اینگونه نشد. البته واقعیت این بود که تضمینی وجود نداشت اگر تعلیق شود رئیس‌جمهور بعدی آمریکا بدان پایبند باشد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها