امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۲۱:۰۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 129796
تاریخ انتشار: ۱۰ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۹:۴۴
تعداد بازدید: 169
به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، حسین جابر‌ی‌ انصاری مدیرکل خاورمیانه دفتر مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت امور

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، حسین جابر‌ی‌ انصاری مدیرکل خاورمیانه دفتر مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه امروز - دوشنبه - در نشست بررسی انتخابات تونس؛ تفاوت سامان سیاسی در خاورمیانه پس از خیزش‌های عربی گفت: تأسیس کشورهای عربی از نتایج امپراتوری عثمانی بوده و به هیچ وجه دولت و ملت به معنای مدرن آن در این کشورها شکل نگرفته و حتی مفاهیم واقعی دولت را هم ندارند.

جابری‌انصاری افزود: دولت و ملت اعلام شده در جهان عرب کاریکاتوری است ضمن اینکه نفوذهای غیرعادی قدرت‌های بزرگ جهانی در این کشورها به وضوح مشاهده می‌شود و این کشورها بازتاب‌ دهنده منافع قدرت‌های جهانی و نماینده آنها در خاورمیانه هستند تا یک کشور مستقل.

مدیرکل خاورمیانه دفتر مطالعات اظهار داشت: کشورهای عربی خاورمیانه دارای سه بحران کارآمدی، هویت و مشروعیت هستند.

وی تصریح کرد: هر گروهی که در کشورهای عربی توانسته بر اساس تقلب بر دیگر اجزای جامعه غالب شود دیدگاه‌ها و نظرات خودش را اعمال کرده و هیچ گاه دولت و ملت برایش مهم نبوده است.

جابری‌انصاری خاطرنشان کرد: مشروعیت در جهان عرب یا بر اساس مشروعیت خانوادگی (قبیله‌ای) است یا بر اساس مشروعیت کودتایی‌(البته به نام انقلاب).

وی افزود: تقریبا انقلاب واقعی در کشورهای عربی وجود ندارد، البته به جز چند استثنای کوچک.

جابری‌انصاری با اشاره به تجربه تونس و انقلاب این کشور افزود: شاخص باسوادی در این کشور 82 درصد، شاخص افراد بالای خط فقر 84.5 درصد، شاخص افراد تحت پوشش بیمه‌های اجتماعی 81.8 درصد است و اگر این شاخص توسعه‌یافتگی را با دیگر کشورهای عربی مقایسه کنیم به تفاوت فاحش تونس با دیگران خواهیم رسید.

وی گفت: برخی نهادهای مدنی در تونس از تشکیلات سراسری و تأثیرگذار اجتماعی والاتری برخوردار هستند و برخی از آنها همسان با استقلال این کشور قدمت تأسیس دارند.

جابری‌انصاری اظهار داشت: نهادهای مدنی در مصر تحت‌تأثیر حکومت و نیروهای امنیتی بوده‌اند در حالی که در تونس چنین چیزی وجود ندارد.

وی تصریح کرد: ارتش در تونس از ابتدای استقلال تا پایان دوران حکومت بورقیبه همواره نهادی کم‌قدرت و در اختیار حاکمیت و حکومت بوده است.

وی افزود: 50 درصد اقتصاد مصر هم‌اکنون در اختیار ارتش و نهادهای وابسته به آن است.

جابری‌انصاری تصریح کرد: تحول در تونس از یک مزیت نسبی در مقایسه با مصر و دیگر کشورهای دستخوش تحول برخوردار بوده، زیرا این کشور از نعمت نداشتن همسایه قدرتمند و مخالف انقلاب برخوردار بوده است.

انتهای پیام/2

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها