امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۱۴:۴۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 129802
تاریخ انتشار: ۱۱ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 22
به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، وب‌سایت خبری-تحلیلی المانیتور جزئیات جدیدی از توافق هسته‌ای میان ایران و 5+1 را در وین ...

به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، وب‌سایت خبری-تحلیلی المانیتور جزئیات جدیدی از توافق هسته‌ای میان ایران و 5+1 را در وین 10 منتشر کرد.

المانیتور در گزارشی به نقل از یک منبع ناشناس گزارش داد: «ایران بر اساس توافق هفت ماهه موقت با گروه 5+1 تحقیق و توسعه سانتریفیوژهای پیشرفته را محدود خواهد کرد، به آژانس بین المللی انرژی اتمی دسترسی خواهد داد و نیمی از اورانیوم غنی شده 20 درصدی خود را به اکسید جهت تولید سوخت رآکتور تبدیل خواهد کرد».

در ادامه این گزارش آمده است: «در این توافق، شش کشور موافقت کردند که در هر ماه 700 میلیون دلار به ایران بدهند و همچنین تعلیق تحریمهای تجارت پتروشیمی، فلزات گرانبها و قطعات خودرو ادامه یابد».

المانیتور می‌نوسید: «تحت توافق هفت ماهه ایران پذیرفته بیش از نیمی از ذخایر اوررانیوم 20 درصد غنی شده خود را به اکسید برای سوخت رآکتور تحقیقاتی تهران تبدیل کند. ایران 35 کیلوگرم باقی مانده از 75 کیلوگرم اورانیوم 20 درصد خود را به اکسید مورد استفاده از سوخت رآکتور تبدیل کند».

در ادامه گزارش اینچنین آمده است:«ایران دسترسی بیشتر و گسترده‌تری به آژانس بین المللی انرژی اتمی برای بازدید از تاسیسات موجود تولید سانتریفیوژ خواهد داد. آژانس اکنون میزان دسترسی به سایتهایی که ایران در آن سانتریفیوژ تولید می‌کند را دو برابر خواهد کرد و این کار را در شکل بازرسی‌های سرزده و ناگهانی انجام خواهد داد یعنی هر زمانی که خودش انتخاب کند».
 
این پایگاه گزارش داد: ایران تحقیق و توسعه سانتریفیوژهای پیشرفته را محدود خواهد کرد و عملیاتی کردن "آی آر 2" اجتناب و به سانتریفیو "آی آر 5" گاز اورانیوم تزریق نخواهد کرد و نیز تست گاز "آی آر 6" را انجام نخواهد داد و نیز "آی آر 8" در نیروگاه پایلوت نطنز نصب نخواهد کرد. این تعهدات همگی تضمین میکند تا در زمان مذاکرات چند ماهه پیش رو برای توافق نهایی همه انواع سانتریفیوژهای ایران به مرحله بعد از تست حرکت نخواهد کرد».

تاکنون مقامات ایرانی درباره این نوع خبرها درباره مفاد تمدید توافق هسته‌ای با گروه 5+1، هیچ واکنش و پاسخ رسمی نشان نداده‌اند.
انتهای پیام/
   

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها