امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۱۹:۲۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 129803
تاریخ انتشار: ۱۱ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 22
 به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، حیدر العبادی نخست وزیر عراق در گفت‌وگو با تلویزیون المیادین با اشاره به اینکه نمی‌خواهیم

 به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، حیدر العبادی نخست وزیر عراق در گفت‌وگو با تلویزیون المیادین با اشاره به اینکه نمی‌خواهیم عراق به عرصه تقابل بدل شود تاکید کرد که دولت عراق نمی‌خواهد بخشی از این درگیری باشد.

العبادی در این گفت‌وگو که بخش‌هایی از آن ظهر امروز منتشر شده بود(جزئیات بیشتر)، با اشاره با اینکه تروریسم مهمترین تهدید برای امنیت منطقه خاورمیانه است،‌تاکید کرد که این تهدید اکنون هویت کشورهای منطقه از جمله عراق را هدف قرار داده است.

وی با اشاره به اینکه استان‌های عراق که در اختیار داعش هستند اوضاع خطرناکی دارند، افزود: آنها(تروریست‌ها) از طرح خود به دنبال تقسیم عراق هستند.

نخست وزیر عراق با اشاره به اینکه برخی جریان‌ها فکر می‌کردند که می‌توانند از وجود داعش استفاده کنند و دولت را در موصل ساقط کنند و سپس داعش را کنار بزنند، تصریح کرد که اما داعش از همه آنها قوی‌تر بود و آنها را کنار زد.

وی افزود: دشمن برنامه‌ای کامل داشت اما سیطره داعش بر مساحتی گسترده برنامه ریزی را به هم زد.

العبادی در ادامه با بیان اینکه برخی تصویر می‌کردند بغداد هم سقوط می‌کند و عراق کاملاً فرومی‌پاشد ابراز داشت که برخی گمان نمی‌بردند خطر داعش اردن، ترکیه و اعراب حاشیه خلیج فارس را تهدید کند.

وی همچنین در بخش دیگری از این گفت‌وگو با بیان اینکه کمتر کسی گمان می‌برد که که ارتش عراق به این سرعت در موصل شکست بخورد، گفت: عشایر الانبار در کنار دولت و ارتش عراق هستند.

وی در پاسخ به سوال غسان بن جدو مجری المیادین درباره اینکه آیا بعث هم در نظام سیاسی عراق مشارکت خواهد کرد یا خیر اظهار داشت که قانون اساسی عراق به صراحت می‌گوید که بعث جایی در عراق ندارد.

العبادی در ادامه با بیان اینکه مشکلی با بعثی‌های قبل 2003 را ندارد ابراز داشت که برخی از بازماندگان بعثی به فعالیت خود هاز رطیق فعالیت‌های تروریستی و قتل مردم ادامه دادند.

وی افزود: امکان همکاری و تفاهم با حزب بعث در شرایط فعلی وجود ندارد چراکه رویکرد امنیتی خود را ادامه می دهد.

نخست وزیر عراق در ادامه درباره اوضاع در کردستان عراق هم گفت که نفت استخراج شده از منطقه کردستان برای کشور عراق است و باید به حکومت فدرال بغداد تحویل داده شود. 

وی به اقلیم کردستان عراق اجازه نمی‌دهیم بدون هماهنگی دولت مرکزی نفت صادر کند، ابراز داشت که نیچروان بارزانی باید به بغداد بیاید و طی یکماه درباره نفت این منطقه توافق کند.

العبادی در ادامه با بیان اینکه داعش صادرات نفت کرکوک به بیجی و نینوا و از آنجا به ترکیه را متوقف کرده استتصریح کرد که در صورتی که نفت کرکوک صادر نشود ممکن است تا ابد ضرر کنیم.

وی در ادامه با اشاره به اینکه دولت منطقه کردستان حق صادر کردن نفت را ندارد ابراز داشت که دولت بغداد آماده یک تصمیم راهبردی درباره صادرات نفت منطقه کردستان از طریق ترکیه است و کردها نیاز به تصمیمی راهبردی دارند تا بخشی از عراق باشند.

نخست وزیر عراق خطاب به نخست وزیر ترکیه تاکید کرد که خطر داعش از عراق به سوریه آمده است و افزود: مهمترین مشکلی که با ترکیه وجود دارد مواضع آن در قبال داعش و تروریسم است.

وی افزود: ترکیه برای ما کشورهای مهمی است زیرا کشور بزرگی است که هم‌مرز با عراق است و می تواند تاثیرات منفی و مثبت روی عراق بگذارد.

نخست وزیر عراق تاکید کرد که ما با کشورهای همسایه ترکیه، ایران و اردن و عربستان ارتباط داریم و نگاه ما این است که با این کشور فقط برای حل مشکلات وارد بحث نشویم بلکه می خوایم با انها روابط مثبت داشته باشیم.

وی گفت: من مطمئن هستیم که هیچ نیروی زمینی آمریکا در اراضی عراق وجود ندارد و همه آنها از مستشارین و آموزش دهندگان هستند.

العبادی ابراز داشت که هیچ درخواستی برای دخالت زمینی آمریکا وجود ندارد و هیچ کشوری و یا دولتی چنین درخواستی نکرده است زیرا ما با آن مخالفت می کنیم.

وی تصریح کرد که در سفر وزیر خارجه ترکیه به عراق آموزش نیروهای امنیتی عراق مطرح نبود از همین روی در نشست خبری وزیر خارجه ترکیه درباره آموزش نیروهای امنیتی غافلگیرانه بود این در حالی که من هیچ اظهار نظری درباره این موضوع نکردیم.

نخست وزیر عراق با اشاره به اینکه رویکرد من در دولت این است که به استان های اختیارات بیشتری در چارچوب عراق متحد بدهم، اظهار داشت که معتقد نیستم که در حال حاضر سیاست رسمی برای تقسیم عراق وجود دارد.

وی افزود: هیچ توافقنامه و یا برگه سری و یا علنی امضا نکردم و هیچ سخنی به غیر از آنچه که پارلمان بیان کرده، بیان نکردم.

العبادی در ادامه گفت: آمریکایی‌ها تاکید دارند که هدفشان در حملات به داعش در سوریه به منظور سرنگونی دولت دمشق نیست.

وی همچنین در ادامه با بیان اینکه عربستان خود را در تقابل با ایران می‌بیند تاکید کرد که عراق در این تقابل بی‌طرف است.ما روابط خوبی با ایران داریم و از کمک‌هایشان به عراق تشکر می‌کنیم.

نخست وزیر عراق با اشاره به اینکه مشاوران نظامی آمریکایی،‌ایرانی، اردنی، انگلیسی، استرالیایی و فرانسوی در کنار ارتش عراق حضور دارند تاکید کرد که تمام نیروهای مردمی تحت فرماندهی نیروهای امنیتی عراق هستند.

وی با بیان اینکه آمریکا تاکید می کند که وجودش در عراق علیه ایران نیست بلکه آماده همکاری با تهران است، ابراز داشت که عراق تضاد میان تهران و واشنگتن را درک می‌کند و نمی‌تواند نقشی در اصلاح امور داشته باشد.

العبادی با اشاره به اینکه عراق با تهدیدی وجودی مواجه شده است و تهران در کنار کشورش در این زمینه بوده است، اظهار داشت که در عراق سرباز ایران وجود ندارد و اگر وجود داشت من به شما کمک می‌کنم تا آنرا دستگیر کنید.

وی با بیان اینکه حرکت عربستان بسیار آهسته است و این به کسی خدمت نمی‌کند ابراز داشت که روابط ما با ایران باید روابطی راهبردی باشد.

حیدر العبادی در بخش پایانی صحبت‌هایش تصریح کرد که آماده سفر به مصر در آینده نزدیک است تا روابط میان دو کشور به عالی‌ترین سطح برسد.

وی با اشاره به اینکه مصر در نگاه بغداد محوری اساسی است تاکید کرد که دو کشور باید به سوی روابط راهبردی بروند.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار