امروز : شنبه ۴ آذر ۱۳۹۶ - 2017 November 25
۱۵:۳۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 12985
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۱۳
تعداد بازدید: 89
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، محمد مهدی گلمکانی صبح امروز در میزگرد تخصصی بررسی کارنامه و برنامه‌های محمد‌باقر قالیباف در حوزه سلامت که در ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، محمد مهدی گلمکانی صبح امروز در میزگرد تخصصی بررسی کارنامه و برنامه‌های محمد‌باقر قالیباف در حوزه سلامت که در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار شد در پاسخ به این سؤال که چه ضمانتی برای اجرای برنامه‌های سلامت وجود دارد افزود: در سلامت فقط گرفتار بهداشت و درمان هستیم اما طبق تعریف سلامت مؤلفه‌های اجتماعی بیش از 70 درصد تأثیر‌گذاری را دارند و اگر وزارت بهداشت ۱۰۰درصد ظرفیتش را به کارگیرد فقط می‌تواند 20 درصد نیازها را پاسخ دهد.

وی ادامه داد: بسیاری از فرآیندهای کمک‌رسان خارج از نظام سلامت است بنابراین باید مدیری روی کار بیاید که نسبت به درک موضوع، سابقه و کارنامه مشخصی داشته باشد.

گلمکانی گفت: باید رئیس‌جمهور آینده سلامت‌محور و سلامت باور باشد. آقای قالیباف با آن که پزشک نیست و ادعایی ندارد اما دغدغه توسعه سلامت را در برنامه‌های خود دارد.

مسئول کمیته سلامت قالیباف ادامه داد: اگر نسبت به مفهوم سلامت شناختی نداشته باشیم نمی‌توانیم ادعا کنیم که اجرا می‌شود.قالیباف در حوزه سلامت برنامه مشخصی دارد و همان گونه که کارنامه‌اش را در حوزه سلامت شهرداری دیده‌ایم.

وی تصریح کرد: ارائه برنامه هنر نیست مهم اجرا کردن دقیق قانون است. سندهای مختلفی در حوزه سلامت مانند سند تحول نظام سلامت وجود دارد که باید اجرایی شوند.

گلمکانی گفت: ضمانتی که باید دنبالش باشیم به کارنامه قالیباف بر می‌گردد و تعبیری که به عنوان رئیس‌جمهور از نظام سلامت دارد و آن را به عنوان حق شهروند می‌داند فقط از عهده چنین فردی بر می‌آید.

مسئول کمیته سلامت قالیباف گفت: دولت یازدهم به سرپرستی قالیباف از طریق مردم و ارتقای حقوق شهروندی مشکلات نظام سلامت را رفع خواهد کرد.

وی در پاسخ به سؤال دیگری درباره مهمترین اولویت‌های حوزه سلامت با توجه به تحریم‌ها گفت: اهداف بلند مدت و کوتاه مدت در عرصه درمان و دارو وجود دارد و این در حالی است که یک درصد جامعه مردم که برابر با 700 هزار نفر می‌شود سالانه به دلیل گرانی و هزینه‌های سلامت به زیر خط فقر می‌رود.

وی افزود: با مبادلاتی شدن نرخ ارز دارو شاهد مشکلات بسیاری برای بیماران خاص هستیم. بنابر این در دولت‌ آینده دخالت در فرایند دارویی ایجاد می‌کنیم و برخی الگوهای مصرف دارو که با این شرایط ضروری نیست را تغییر می‌دهیم.

گلمکانی گفت: بسیاری از این الگوها باید به سمت بیمه شدن داروهای خاص بروند و این در حالی است که بدون تزریق منابع خاص نمی‌توانیم پاسخگو باشیم البته از سهم 10 درصدی قانون هدفمند‌کردن یارانه‌ها می‌توانیم این منابع را تأمین کنیم.

وی افزود: اصلاح نظام سلامت با رویکرد اجتماعی و توانمند‌سازی جامعه و اجرای پزشک خانواده به همراه جایگزین کردن طب سنتی و ترکیب آن با طب نوین از دیگر برنامه‌های قالیباف در حوزه سلامت است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها