امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 28
۰۹:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 129884
تاریخ انتشار: ۱۱ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 69
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در قطع‏نامه‌ پایانی چهارمین گردهمایی شورای هماهنگی انجمن‌های پزشکان عمومی ایران که در ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در قطع‏نامه‌ پایانی چهارمین گردهمایی شورای هماهنگی انجمن‌های پزشکان عمومی ایران که در روزهای 29 و 30 آبان 1393 در شهر ماهان کرمان برگزار شد، با بیان این‌که تداوم هدایت مستقیم بیماران به سطوح تخصصی و فوق‌تخصصی منجر به هدر رفتن سرمایه‏های کشور به‏دلیل ایجاد اثرات القایی خواهد شد، توجه به برنامه‌های تحول در سطح یک و پرهیز از اجرای هر گونه برنامه‌ی مخل پزشک خانواده مورد تاکید قرار گرفت و اعلام شد پزشکان عمومی شاغل در بخش خصوصی در بیشتر نقاط کشور می‏توانند به‌عنوان پزشک خانواده، بخش محوری عرضه‏ی سطح پایه‌ خدمات سلامت را در نظام سطح‌بندی و ارجاع برعهده گیرند.

تجدید نظر رسانه ملی و دیگر تریبون‏های رسمی کشور در شیوه کنونی ترویج تخصص‏گرایی و درمان‌محوری، بازنگری در ساختار و محتوای آموزشی دوره پزشکی عمومی، تدوین برنامه عملی به‌منظور پیشگیری از تداخل در عرضه‌ خدمات حرف گوناگون پزشکی و حضور نمایندگان انجمن در نهادها و ستادهای تصمیم‏گیر از دیگر درخواست‌های پزشکان عمومی حاضر در نشست کرمان است.

متن کامل قطع‏نامه پایانی چهارمین گردهمایی سراسری شورای هماهنگی انجمن پزشکان عمومی ایران به‌شرح زیر است:

«چهارمین گردهمایی سراسری شورای هماهنگی انجمن پزشکان عمومی ایران به میزبانی انجمن کرمان در روزهای 29 و 30 آبان‏ماه 1393 در شهر ماهان برگزار شد. این شورا پس از ساعت‏ها تبادل نظر در مورد پیشنهادهای کارگروه‏های کارشناسی انجمن- ضمن سپاس از هیات مدیره مرکزی انجمن و اعضای کارگروه های ویژه- بدین‌وسیله مواضع این نشست را به شرح زیر اعلام می‌کند:

1. بیانیه‌ مواضع انجمن پزشکان عمومی ایران درباره‌ «سطح‌بندی خدمات، نظام ارجاع و برنامه‌ی پزشک خانواده» که حاصل خرد جمعی این انجمن و کارشناسان حوزه‌ سلامت است، به‌عنوان سندی تاریخی و جامع مورد تایید و تاکید تمامی شعب انجمن است و می‌تواند زمینه‌ساز تحولی در تعاملات انجمن پزشکان عمومی ایران با تولیت و دست‌اندرکاران حوزه‌ی سلامت کشور باشد.

2. شورای هماهنگی انجمن‌های پزشکان عمومی ایران ضمن سپاس و حمایت از سخت‌کوشی و همت مسئولین ارشد و کارشناسان وزارت بهداشت برای ارتقای جایگاه سلامت در هیات دولت و ارج نهادن به بهبود اعتبارات مالی حوزه سلامت کشور، تنها راه تداوم اصلاحات آغاز شده از سوی وزارت بهداشت، تحت عنوان «برنامه‌ی تحول نظام سلامت» را استقرار نظام سطح‏بندی و ارجاع به محوریت پزشک خانواده می‏داند. این شورا اعتقاد راسخ دارد که استقرار نظام سطح‏‌بندی و ارجاع همراستا با اسناد راهبردی نظام سلامت همچون سیاست‏های ابلاغی مقام معظم رهبری، برنامه‏‌های توسعه‌ چهارم و پنجم و همچنین تاکید سازمان بهداشت جهانی بر استقرار این نظام به‏عنوان بهترین روش اصلاح نظام سلامت، موثرترین شیوه‏ ممکن برای ارتقای سلامت عمومی مردم بوده و برای نیل به موفقیت امری اجتناب‌ناپذیر است.

3. این شورا تاکید می‌کند که تداوم وضعیت موجود و هدایت مستقیم بیماران به سطوح تخصصی و فوق‌تخصصی (که در تمامی نظام‌های سلامت پیشرفته از آن پرهیز شده است) منجر به هدر رفتن سرمایه‏های کشور به‏دلیل ایجاد اثرات القایی و نهادینه شدن این رفتار خواهد شد؛ امری که در نهایت مانعی جدی در راه موفقیت برنامه‌ تحول نظام سلامت ایجاد خواهد کرد. ما ضمن استقبال از تحولات اصلاحی در ارایه‌ خدمات بستری در سطوح 2 و 3 درمان و کاهش پرداختی‏ها از جیب بیماران که به‏راستی یکی از آرمان‏های اصلی تمامی دلسوزان نظام سلامت کشور بوده است، از مجلس و دولت انتظار داریم که با پایداری اعتبارات اختصاص یافته، توجه به برنامه‌های تحول در سطح یک را اندیشمندانه‌تر تدبیر کنند و از اجرای هر گونه برنامه‌ خلق‌الساعه، مشغول کننده و مخل برنامه‏ی پزشک خانواده بپرهیزند. به‌همین منظور پزشکان عمومی کشور نیز با اعتماد به تحولات صورت گرفته، آماده‌ی اعمال نقش بی‏بدیل خود به‌عنوان تنها مرجع و مسیر عبور بیماران به سطوح دیگر خواهند بود و شایان تاکید است که شهرهای کوچک و حاشیه شهرهای بزرگ به‌دلیل حضور کافی پزشکان عمومی، مناسب‌ترین فرصت برای استقرار پزشک خانواده و پرهیز از طرح‌های حاشیه‌ای است.

4. نادیده گرفتن پزشکان عمومی شاغل در بخش خصوصی که طی سال‌ها اعتبار مناسبی در میان مردم محل طبابت خود کسب کرده‌اند، به خارج شدن بخش مهمی از سرمایه انسانی آموزش دیده از چرخه‏ عرضه خدمات سلامت می‌انجامد. این شورا به‌جد معتقد است که این همکاران در بیشتر نقاط کشور می‏توانند به‌عنوان پزشک خانواده، بخش محوری عرضه‏ سطح پایه‌ی خدمات سلامت را در نظام سطح‌بندی و ارجاع برعهده گیرند.

5. این شورا با تاکید بر نقش موثر رسانه‌ی ملی و دیگر تریبون‏‌های رسمی کشور در فرهنگ‏سازی و استفاده‌ صحیح از خدمات سلامت، از این نهادهای تاثیرگذار انتظار دارد با تجدید نظر جدی در شیوه‏ کنونی ترویج تخصص‌‏گرایی و درمان‌محوری، شرایط را برای «سلامت‌محوری» با استقرار صحیح نظام ارجاع از طریق برنامه‌ پزشک خانواده فراهم سازند.

6. بازنگری در ساختار و محتوای آموزشی دوره‌ پزشکی عمومی کشور متناسب با پیشرفت‏های روزافزون دانش پزشکی و نیز منطبق با نیازهای نظام سلامت در ارایه‏ صحیح خدمات سطح 1 الزامی است. ما همچنین به‌منظور توانمندسازی بیش از پیش و تطبیق توانایی‏های دانش‌آموختگان طب عمومی با نیازهای روز نظام سلامت کشور، برگزاری دوره‏های آموزش کوتاه‏مدت پودمانی متناسب با نقش این پزشکان در ارایه‌ی خدمات سلامت را راه حلی مناسب برای عرضه‏ی خدمات با کیفیت‏‌تر به مردم کشورمان می‌دانیم و همکاری در تامین این مطالبه‌ اساسی را یکی از وظایف انجمن می‌دانیم.

7. شورای هماهنگی انجمن‌های پزشکان عمومی ایران ضمن استقبال از انتشار کتاب ارزش‏گذاری نسبی خدمات سلامت که موقعیتی ویژه را برای واقعی کردن تعرفه‌های پزشکی، تعدیل و توازن دریافتی گروه‌های مختلف پزشکی و مهار زیاده‏‌خواهی‌های جمعی معدود فراهم کرده است، انتقاد خود را از روند تدوین آن که عملاً بدون حضور نماینده‌ انجمن پزشکان عمومی انجام شده، اعلام می‏‌دارد و انتظار دارد در بازبینی آتی این کتاب ضمن بازگشت به اصول و مبانی کتاب مرجع، تمامی خدمات سلامت مرتبط با طب عمومی از جمله خدمات سرپایی و خدمات موجود در بسته‏های سلامت به‌طرز صحیح و عادلانه‌ای ارزش‌گذاری شود.

8. تدوین برنامه‌ی عملی به‌منظور پیشگیری از تداخل در عرضه‌ خدمات حرف گوناگون پزشکی یکی از نیازهای کنونی جامعه‌ی پزشکی است؛ امری که در صورت وقوع، از بسیاری از مناقشات اساسی بین این حرف جلوگیری می‏کند. این شورا با توصیه به سازمان نظام پزشکی و تمامی انجمن‏های تخصصی به شرکت در تدوین این برنامه، آنان را از افتادن در دام جمعی قلیل که از دلایل به‌اصطلاح علمی ایشان بوی منافع مادی کاملاً استشمام می‌شود، برحذر می‏دارد.

9. این شورا ضمن تقدیر و استقبال از رویکرد مبتنی بر تفاهم وزارت بهداشت با انجمن پزشکان عمومی از جمله انتصاب مشاور ویژه‌ وزیر در امور پزشکان عمومی، موافقت با عضویت نمایندگان انجمن در بورد تخصصی پزشکی عمومی و موافقت ضمنی با تغییرات اساسنامه‌ انجمن متناسب با شرایط جدید فعالیت، مساعدت در تحقق سایر توافقات وزیر بهداشت به‌ویژه درباره‌ حضور نمایندگان انجمن در نهادها و ستادهای تصمیم‏گیر را گامی در همیاری با این انجمن می‌داند.»

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها