امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۱۸:۵۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 129890
تاریخ انتشار: ۱۱ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 21
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر،سمینار دوجانبه «صیانت از حقوق بشر در نظام کیفری ایران و ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر،سمینار دوجانبه «صیانت از حقوق بشر در نظام کیفری ایران و ایتالیا& raquo; که به مدت سه روز با شرکت دو هیأت عالیرتبه قضایی و حقوق بشری از ایران و ایتالیا در جزیره سیسیل برگزار شد با صدور یک جمع بندی مشترک کار خود را پایان داد.

دو طرف در این جمع‌بندی مباحث مطرح شده در سمینار را علمی و سازنده توصیف کردند و آن را فرصت مناسبی برای توسعه همکاری های فنی و علمی در زمینه های قضایی و حقوق بشری میان دو کشور ارزیابی کردند.

دو طرف با تاکید براینکه سمینار توانسته است تاثیر مثبتی بر درک و فهم عمیق تر دو طرف از سیستم های حقوقی و قضایی یکدیگر از جمله رویکردهای حقوق بشری داشته باشد، خواستار ادامه و گسترش این نشست ها و همکاری های دو جانبه در آینده شدند.

برهمین اساس توافق شد دور بعدی این گفتگوها با موضوعات دیگری، در سال 2015 در تهران برگزار شود.

دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان در انتهای این نشست سه روزه که در شهر سیراکوزای جزیره سیسیل در ایتالیا برگزار شد با اشاره به اینکه توسعه همکاری‌های دوجانبه در زمینه‌های قضایی و حقوق بشری در دستور کار ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران قرار دارد، گفت: ما به همه تجربیات دنیا احترام می گذاریم و نهایتا از همه آن بخش هایی از این تجربیات که با فرهنگ و باورهای خودمان نزدیک و هماهنگ است استفاده می کنیم.

لاریجانی با اشاره به اینکه ایران هم اکنون بزرگترین دموکراسی خاورمیانه و همچنین پیشرفته ترین کشور در عرصه علم و فناوری در منطقه محسوب می شود گفت: این پیشرفت ها مرهون تجربه ای است که ما پس از انقلاب اسلامی به دست آوردیم و آن تجربه چیزی نبود جز بنای یک نظام سیاسی، مدنی بر اساس عقلانیت اسلامی.

دبیر ستاد حقوق بشر در ادامه سخنان خود در پایان سمینار دوجانبه ایران و ایتالیا گفت: البته این تجربه ما مورد علاقه و خوشایند همه نبود و لذا از همان ابتدا ما با چالش هایی روبرو شدیم و هر روز موانع سر راه ما گذاشته می شد و ما از همان ابتدا دریافتیم که ساختن یک جامعه مدرن کار و تلاش لازم دارد و این کالایی نیست که بتوان آن را از خارج وارد کرد و باید روی پای خود بایستیم و این مشکلات را حل کنیم و به فضل خدا تا حالا موفق بوده ایم.

لاریجانی با بیان اینکه عزم ایران داشتن روابط خوب با جهان است گفت: جمهوری اسلامی ایران به همه تجربیات دنیا با احترام نگاه می کند و این بخشی از فرهنگ ما ایرانی ها است که دستاوردها و تجربیات دیگران را خوب نگاه می کنیم و نهایتا آنچه که با فرهنگ و باورهای خودمان است را به کار می گیریم و یا بخش های زیادی از این تجربیات را بومی می کنیم.

دبیر ستاد حقوق بشر سپس گفت: به نظر من معقول ترین تعریف درباره مفهموم جدید جهانشمولی حقوق بشر نیز همین است که ما در دنیا به همه نگاه کنیم و از تجربیات خوب یکدیگر یاد بگیریم. جهانشمولی حقوق بشر این نیست که تنها یک تجربه  را  مثلا آنچه در غرب و پس از رنسانس اتفاق افتاد و البته برای ما محترم است را بگیریم و بقیه تجربیات دنیا را تحقیر کنیم.

لاریجانی افزود: جهانشمولی یعنی اینکه همه در آن مشارکت کنیم و همه با هم تعامل داشته باشیم و از این منظر من عرض می کنم که این دو واژه برای ما کلیدی است، مشارکت و تعامل و همین دو می تواند راهنمای همکاری های آینده ما با ایتالیا و حتی سایر ملت ها در خصوص مسائل حقوق بشری باشد.

بسیونی: ایران می خواهد با تجربه خود کشوری مدرن باشد

در پایان این نشست محمود شریف بسیونی رئیس هیأت عالیرتبه قضایی و حقوق بشری ایتالیا ضمن تقدیر از حضور و مشارکت سازنده هیأت ایرانی در این سمینار بهترین راه برای نزدیک شدن افکار و فهم درست از یکدیگر را توسعه گفتگوها و نشست های مشترک دانست و گفت: ما در این سمینار دوجانبه متوجه شدیم که ایران چگونه قصد دارد در عین حال که به سنت ها و فرهنگ اسلامی خود وفادار مانده در جهان امروزی رشد کند و تبدیل به یک کشور مدرن شود.

رئیس موسسه بین المللی مطالعات عالی حقوق کیفری سیراکوزا در ادامه با بیان اینکه ایران کشور بزرگ و تاثیر گذاری است که پس از انقلاب اسلامی تجربه جدیدی را در عرصه سیاست بنا نهاده  و به خوبی رشد کند گفت: آنچه امروز ما از آن به تجربه سیستم قضایی و حقوق بشری غرب یاد می کنیم نیز محصول انقلاب ها، تحولات و تکاملات زیادی بوده است که چندین قرن به طول کشیده و کمترین آن به دوران پس از وست فالیا بر می گردد و آنچه امروز جامعه اروپایی با آن روبرون است یک عقبه طولانی و پر فراز و نشیب و طاقت فرسا داشته است.

بسیونی گفت: آنچه درباره ایران مهم است اینکه این کشور با همین تجربه ای که اقای لاریجانی از آن یاد کردند می‌خواهد مدرن شود و اکنون تلاش می‌کند نیازهای مختلف خود اعم از سیاسی، اقتصادی و اجتماعی را با تکیه بر توانایی های خود و نگاه به تجربیات مورد پذیرش کشورهای دیگر برطرف کند.

بسیونی با اشاره به سمینار برگزار شده گفت: نهایتا آنچه مفید است اینکه این نشست ها ما را در رسیدن به درک صحیح و متقابل از یکدیگر و راه طولانی که هریک از طرف ها با توجه به شرایط خود، پیموده اند کمک می کند و همین سبب می شود که تمام تلاش ها برای گسترش گفتگوهای دوجانبه میان ما یعنی جامعه اروپایی با جمهوری اسلامی ایران افزایش یابد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها