امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۲۳:۰۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 129892
تاریخ انتشار: ۱۱ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 18
به گزارش خبرنگار جامعه فارس، کنفرانس کارآفرینی زنان در کشورهای اسلامی هم‌اکنون در اتاق بازرگانی ایران در حال برگزاری است. در این مراسم ...

به گزارش خبرنگار جامعه فارس، کنفرانس کارآفرینی زنان در کشورهای اسلامی هم‌اکنون در اتاق بازرگانی ایران در حال برگزاری است.

در این مراسم شهین‌دخت ملاوردی معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده گفت: در نیمه دوم قرن بیستم توجه از جنبه های اقتصادی توسعه به سرمایه اجتماعی و انسانی معطوف شد و مسئله زنان به عنوان یک مسئله اجتماعی حائز اهمیت مورد توجه قرار گرفت اما تنها در سال‌های آخر آن یعنی از سال 1995 شاخص‌های جنسیتی، توسعه انسانی تدوین شده است و پرده از واقعیت موقعیت زنان در جامعه برداشته شد.

وی ادامه داد: شاخص‌ توانمندی جنسیتی از جمله شاخص‌هایی است که در میزان تحقق‌پذیری توسعه پایدار مورد بررسی قرار می گیرد و از میان معرف‌های سه‌گانه این شاخه معرف میزان شرکت زنان در مشاغل مدیریتی، حرفه‌ای و تکنیکی و نیز معرف قدرت مالی زنان نشانگر اهمیت فعالیت اقتصادی زنان برای میل به توسعه پایدار است.

معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده افزود: بررسی‌ها نشان می‌دهند کشورهای اسلامی از لحاظ این شاخص‌ها در مقایسه با دیگر کشورهای جهان در نازل‌ترین جایگاه‌قرار دارند و براساس این آمار درآمد زنان در کشورهای اسلامی کمتر از 30 درصد درآمد مردان بوده است.

ملاوردی ادامه داد: کارآفرینی و اشتغال‌زایی به عنوان یکی از مهم‌ترین عرصه هایی است که کسب درآمد براساس فعالیت اقتصادی را برای زنان ممکن می‌سازد و نرخ مشارکت اقتصادی آنان را در روند توسعه پایدار ارتقا می‌دهد.

وی افزود: توسعه انسانی بر مبنای پرورش قابلیت‌های انسانی، کارآمد ساختن قابلیت‌ها و افزایش گزینه‌های انتخابی افراد است و توسعه قابلیت‌محور به شکوفایی توانایی و قابلیت انسان‌ها و قابل دسترس شدن فرصت‌ها برای همه توجه می‌کند.

ملاوردی افزود: براساس آمارهای بانک جهانی زنان به طور میانگین 10 الی 30 درصد کمتر از مردان درآمد کسب می‌کنند در حالی که حداقل دو برابر مردان در کارهایی مانند مراقبت و خانه‌داری به فعالیت مشغول هستند.

معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده ادامه داد: مشارکت حداکثری تمام افراد جامعه اعم از زن و مرد در فرآیند توسعه تنها با کاهش و برچیده شدن نابرابری‌ها در تمام ابعاد اجتماعی- اقتصادی، اکولوژیک و ناپایداری‌هایی که اساس و سرچشمه آنها جنسیت انسان‌هاست محقق می‌شود و اینکه تمام موانع موجود در این مسیر از سر راه برداشته شود و ساختارهای اجتماعی و اقتصادی نهادینه شود.

ملاوردی افزود: بررسی‌ها نشان می‌دهند که کشورهای اسلامی زیرساخت‌های اجتماعی و فرهنگی و از آمادگی لازم برخوردار نیستند و بررسی شاخص‌های توسعه جنسیتی مانند نرخ امید زندگی در بدو تولد، نرخ باسوادی، نرخ مشارکت در تصمیم‌گیری‌های  اقتصادی و سیاسی و میزان تسلط بر منابع مالی زنان در کشورهای مسلمان در مقایسه با کشورهای توسعه‌یافته تفاوتی فاحش داشته و در پایین‌ترین رتبه‌ها قراردارد.

معاون رئیس‌جمهور افزود: ایران اسلامی براساس سند چشم‌انداز 20 ساله کشور در افق 1404 کشوری است برخوردار از دانش پیشرفته، توانا در تولید علم و فناوری، متکی بر نیروی انسانی و سرمایه اجتماعی در تولید ملی که میل به این مقصود مستلزم تغییر رویکرد برنامه‌ریزان و سیاستگذاران از اقتصاد مبتنی بر منابع به اقتصاد مبتنی بر دانش است و اهمیت یافتن موضوع دستیابی به توسعه پایدار با سه محور نوآوری، کارآفرینی، فناوری و شایستگی است.

وی افزود: نقش اساسی در رشد اقتصادی متوازن، افزایش رفاه عمومی، ترسیم اشتغال پایدار و مولد، استفاده بهینه از فرصت‌ها و منابع ملی و منطقه‌ای، افزایش همبستگی اجتماعی و ملی و ایجاد تنوع در کسب و کار است.

وی افزود: اقدامات و ابزار اجرای هریک از این اهداف عبارتند از افزایش درآمد زنان، ترغیب سیاست‌های دوستدار خانه با هدف ایجاد داشتن پیوند میان کار و زندگی و ترغیب به مشارکت زنان، پست‌های تصمیم‌گیری اقتصادی است.

ملاوردی افزود: در سومین اجلاس وزرای امور زنان کشورهای اسلامی که در تهران برگزار شد به بررسی ایجاد فرصت‌های یکسان برای زنان تمام جنبه‌های زندگی اجتماعی تاکید و از تلاش‌های اتاق بازرگانی و صنایع اسلامی در برگزاری دوره‌های ویژه تقدیر شد.

معاون رئیس‌جمهور ادامه داد: چهارمین اجلاس وزرای امور زنان کشورهای اسلامی با هدف کاهش نابرابری در همه حوزه‌ها برگزار شد و به بررسی موانع قانونی پرداخت.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها