امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 28
۱۴:۵۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 129895
تاریخ انتشار: ۱۱ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 17
به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، همایون هاشمی رئیس سازمان بهزیستی کشور در نشست خبری خود با اشاره به فرا رسیدن 12 آذر روز جهانی معلولان اظهار داشت: ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، همایون هاشمی رئیس سازمان بهزیستی کشور در نشست خبری خود با اشاره به فرا رسیدن 12 آذر روز جهانی معلولان اظهار داشت: سازمان بهزیستی کشور وظایف متعددی را به عهده دارد که تلاش کرده است که این وظایف را به نحو احسن انجام دهد و گزارشاتی را از اقدامات انجام شده در ایام مربوطه ارائه کند.

وی تصریح کرد: 3 وظیفه پیشگیری، توانبخشی و توانمندسازی در بخش معلولان پیش‌بینی شده است که تمام فعالیت‌های سازمان بر اساس این 3 محور پیش‌بینی شده است.

رئیس سازمان بهزیستی کشور با تأکید بر اینکه تغییر رویکرد در هر سازمانی مستلزم ایجاد شرایط، منابع انسانی، سخت‌افزار و نرم‌افزار و به ویژه ادبیات یکپارچه است، گفت: این اتفاق در سنوات اخیر صورت گرفته است و هم اکنون توانمندسازی به جای ارائه خدمات معیشتی صرف جایگزین شده است.

هاشمی با اشاره به اینکه در برنامه 5 ساله تکالیفی برای سازمان بهزیستی تعیین شده است بیان داشت: با برنامه‌ریزی دقیق و مدون توانسته‌ایم بخش مهمی از این برنامه‌ها را به اجرا برسانیم.

وی از اتمام بازنگری قانون جامع حمایت از حقوق معلولان در کمیسیون اجتماعی دولت خبر داد و گفت: مواد این قانون از 16 ماده به 63 ماده افزایش پیدا کرده است ضمن اینکه میزان اشتغال معلولان از صد درصد به 5 درصد افزایش یافته و پیش‌بینی می‌شود ظرف روزهای آتی قانون بازنگری شده به مجلس شورای اسلامی ارسال شود.

رئیس سازمان بهزیستی کشور بیان داشت: اجرای طرح‌های نوین در حوزه توانمندسازی و توانبخشی مبتنی در خانواده از دیگر برنامه‌های سازمان در سال‌های اخیر بوده به طوری که هم اکنون 4200 نفر از خدمات مراقبتی در منزل استفاده می‌کنند که پیش‌بینی می‌شود این رقم تا پایان سال به 7000 نفر برسد.

رئیس سازمان بهزیستی کشور در ادامه با تأکید بر اینکه یکی از سیاست‌ها و رویکردهای سازمان بهزیستی حضور معلولان در جمع خانواده‌هایشان است، گفت: بنا داریم با برنامه‌ریزی دقیق معلولان ساعاتی را در مراکز روزانه حضور و آموزش‌های لازم را ببینند و مابقی ساعات را در کنار خانواده سپری کنند.

وی اجرای طرح ترخیصی معلولان و سالمندان و بیماران روانی مضمن از مراکز شبانه‌روزی را از دیگر برنامه‌های بهزیستی دانست و گفت: در این بخش اعتبارات خوبی پیش‌بینی شده است و 2 میلیارد تومان در فاز نخست هزینه شده است.

هاشمی خاطر نشان کرد: اقدام دیگر سازمان بهزیستی در ارائه بسته‌های حمایتی و همچنین هزینه‌های مراقبتی به بیماران پرخطر و روانی بود که در این زمینه نیز اقدامات مؤثری انجام شده است.

وی احداث واحدهای مسکونی ویژه سالمندان و معلولان را از دیگر برنامه‌های بهزیستی عنوان کرد و گفت: در طول 30 سال گذشته و قبل از شروع مدیریت تیم بنده تنها 10 هزار واحد مسکونی ساخته شده بود به طوری که در 6 ماهه امسال بیش از 20 هزار واحد مسکونی احداث و به جامعه هدف بهزیستی تحویل شده است.

هاشمی ادامه داد: با توجه به اینکه مابقی واحدهای مسکونی در مراحل مختلف ساخت قرار دارند‌ پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال نیز حدود 20 هزار واحد مسکونی دیگر به جامعه هدف بهزیستی تحویل شود.

رئیس سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: تشخیص معلولیت‌ها بر اساس فناوری‌های جدید و نوین از دیگر برنامه‌های سازمان بهزیستی محسوب می‌شود که هم اکنون نظام جدید معلولیت‌بندی‌ها در سازمان بهزیستی مورد توجه قرار گرفته است به طوری که سایر دستگاه‌ها نیز در این بخش الگوبرداری می‌کنند.

وی تصریح کرد: در بخش شناسایی معلولان CBR نیز اقدامات مؤثری انجام شده است و تا به امروز 356 هزار و 173 معلول در این بخش شناسایی شده‌اند به طوری که تعدادی از این افراد خارجی (افاغنه) هستند.

رئیس سازمان بهزیستی کشور با تأکید بر اینکه پرداخت هزینه پرستاری به معلولان ضایع نخاعی از سیاست‌های اصلی سازمان در سال جاری محسوب شده است، گفت: در حال حاضر 12500 معلول ضایع نخاعی از سازمان بهزیستی خدمات مستمر دریافت می‌کنند به طوری که سازمان هیچ دخالتی را در ایجاد معلولیت این افراد نداشته است.

هاشمی ادامه داد: به صفر رساندن پشت نوبتی‌ها جهت کاشت حلزون از دیگر اقدامات سازمان بهزیستی در حوزه توانبخشی محسوب می‌شود ضمن اینکه برای نخستین بار کتاب مرجع در حوزه اوتیسم برای دانشجویان توسط سازمان بهزیستی به تولید رسید.

رئیس سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: در بخش جشنواره‌های فرهنگی، آموزشی، موسیقی، تئاتر اقدامات خوبی از سوی سازمان انجام شده است به طوری که برای نخستین بار جشنواره‌های فرهنگی آموزشی با حضور فعال معلولان برگزار شده است.

هاشمی ادامه داد: معافیت گمرکی 4700 خودرو ویژه معلولان نیز از دیگر اقدامات بهزیستی محسوب می‌شود ضمن اینکه برای نخستین بار پلاک تخصصی معلولان بر روی خودرو نصب شده است.

رئیس سازمان بهزیستی کشور بیان داشت: با پیگیری‌های انجام شده از سوی سازمان برای نخستین بار جلسات مناسب‌سازی با حضور وزیر کشور برگزار شد که مصوبات خوبی نیز در پی داشت.

وی از برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی عرضه محصولات توانبخشی ویژه معلولان خبر داد و گفت: بنا داریم اینگونه نمایشگاه‌ها را به طور مستمر در سال‌های آینده نیز برگزار کنیم.

رئیس سازمان بهزیستی کشور از راه‌اندازی نخستین مرکز تخصصی ضایع نخاعی در جنوب تهران خبر داد و گفت: این مرکز اوایل دی ماه در جنوب تهران (مولوی) به بهره‌برداری خواهد رسید و تمامی خدمات تخصصی و فوق تخصصی به بیماران ضایع نخاعی ارائه خواهد شد.

هاشمی در ادامه با اشاره به تعبیر ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در خصوص فعالیت‌های سازمان گفت: به گفته وزیر سازمان بهزیستی یک سازمان مظلوم و گمنام است که علیرغم زحماتی وظایفی که این سازمان بر عهده دارد مورد هجمه قرار می‌گیرد.

هاشمی اضافه کرد: مدیران و مددکاران سازمان بهزیستی به هیچ عنوان کار مخفی ندارند و ما تلاش خواهیم کرد خدمات مختلف و مطلوبی را به گروه‌های مختلف تحت پوشش ارائه کنیم.

رئیس سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: در سال 86 آمار پرسنل سازمان بهزیستی 37 هزار نفر بود که این آمار در سال 93 به 20 هزار نفر رسیده است و این در حالی است که وظایف سازمان دو برابر و اعتبارات آن 4 برابر شده است.

رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به همکاری و تعامل سازمان بهزیستی با خیرین گفت: ما باید برای ارائه خدمات به موقع و مطلوب به سراغ خیرین می رفتیم و از ظرفیت و پتانسیل آنها استفاده می‌کردیم که خوشبختانه نیز تحولات خوبی در ارائه خدمات به معلولان صورت گرفته است.

رئیس سازمان بهزیستی کشور  با اشاره به پوشش 230 هزار نفر از افراد جدید در سازمان بهزیستی گفت: با برنامه‌ریزی دقیق و مدون این افراد به چرخه حمایتی اضافه شدند و توانستیم در برخی از استان‌ها پشت نوبتی‌ها را به صفر برسانیم.

هاشمی گفت: تعداد خدمت‌گیرندگان از سال 90 دو میلیون و 300 هزار نفر بود که امروزه این رقم به 4 میلیون و 800 هزار نفر رسیده است.

رئیس سازمان بهزیستی کشور در پایان این نشست خبری از راه‌اندازی طرح آفتاب با مدل جدید در ماه‌های آینده خبر داد و گفت: قسمت عمده‌ای از این برنامه با مشارکت رسانه‌ها خواهد بود ضمن اینکه سازمان بهزیستی از هرگونه انتقاد و پیشنهادی برای بهتر شدن خدمات به جامعه هدف بهره خواهد برد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها