امروز : سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶ - 2017 November 21
۰۸:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 129906
تاریخ انتشار: ۱۱ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 15
به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، پیمان جبلی سفیر سابق ایران در تونس امروز - دوشنبه - در دفتر مطالعات سیاسی و ...

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، پیمان جبلی سفیر سابق ایران در تونس امروز - دوشنبه - در دفتر مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت خارجه در نشست بررسی انتخابات تونس؛ تفاوت سامان سیاسی در خاورمیانه پس از خیزش‌های عربی گفت: حرکت النهضه مهمترین و قوی‌ترین حرکت اسلامی در تونس و دارای سابقه روشن و ریشه‌داری است که حتی ظهور و بروز آن قبل از انقلاب اسلامی ایران بوده است.

وی افزود: قبل از ژانویه سال 2011 رهبران النهضه همواره سرکوب و حتی تبعید می‌شدند، ولی پس از این تاریخ و رخ دادن بیداری اسلامی در خاورمیانه اقداماتی انجام شد که منجر به پیروزی انقلاب 23 اکتبر ۲۰۱۱ شد.

جبلی تصریح کرد: عوامل موفقیت النهضه در انتخابات 23 اکتبر را می‌توان به عواملی چون وجهه زجرکشیده رهبران آن مرتبط دانست که البته پاداش این مبارزات مشروع توسط رهبران النهضه با انقلاب صورت گرفته در تونس بود.

وی اظهار داشت:‌ النهضه هیچ گاه بدون مشروعیت مردمی در انتخابات حضور نیافته است در حالی که قبل از اکتبر 2011 همواره از حضور در انتخابات و اقدامات سیاسی در تونس محروم بوده است.

سفیر سابق ایران در تونس خاطرنشان کرد: عموم مردم به جریان النهضه تونس نگاه پاک و سالمی دارند و این در حالی است که در زمان بن‌علی فساد گسترده‌ای در دستگاه حاکمیت این کشور وجود داشته است.

وی افزود: نمونه اسلام‌گرایی مدرن در ترکیه جامعه تونس را به این سمت و سو برده که اگر جریان اسلامی النهضه به پیروزی برسد می‌تواند وضعیت سیاسی و دینی این کشور را تغییر دهد.

جبلی خاطرنشان کرد: به دلیل وجود پایگاه اعتقادی النهضه در تونس همواره سبد رأی خاصی برای جریان وجود داشته و این امر هم باعث پیروزی النهضه شده است.

وی افزود: فیلم فرانسوی پرسپولیس که ضد ایرانی بوده دو هفته قبل از انتخابات 2011 به منظور نشان دادن چهره‌ای سیاه از تجربه ایران به منظور تأثیرگذاری بر انتخابات تونس به صورت عمومی در تلویزیون این کشور نمایش داده شد اما به لطف خداوند دقیقا اقدام آنها بر عکس شد و حتی منجر به بروز درگیری‌ها و اعتراضات شدیدی در تونس شد.

جبلی همچنین گفت: قطر حمایت سنگین مالی از جریان النهضه در انتخابات‌‌ها داشت.

سفیر سابق ایران در تونس خاطرنشان کرد: النهضه در تونس در طول 3 سال حکومت خود از سال 2011 تا 2014 با کاهش رشد اقتصادی مواجه شده و همین امر باعث استقبال کمتر از رویکرد النهضه در انتخابات سال 2014 شد.

جبلی افزود: ترورهای سیاسی در تونس که همواره از سوی جوانان سلفی روی می‌دهد از گذشته‌‌های دور به گردن النهضه می‌افتاده و پیش‌بینی می‌شود که این امر در آینده نیز صورت گیرد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها