امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۰۶:۲۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 129976
تاریخ انتشار: ۱۱ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 40
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، کتاب «سیری در عتبات و اماکن مقدسه» مجموعه‌ای نسبتاً مفصل از ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، کتاب «سیری در عتبات و اماکن مقدسه» مجموعه‌ای نسبتاً مفصل از موضوعات مرتبط با & laquo;اماکن مقدسه عراق» است، که به تازگی از سوی نشر «دلیل ما» منتشر و روانه بازار نشر شده است.

از آنجا که «محمدعلی بن عبدالصمد الفاضل» نویسنده کتاب «سیری در عتبات و اماکن مقدسه» بیش از 20 سال در عراق زندگی کرده و در سفرهای مکرر به آنجا مراجعه کرده است، به بسیاری از نکات جزئی و تاریخی مربوط به آنجا اشاراتی بدیع دارد.

کتاب با نگاهی گذرا به محدوده جغرافیایی عراق آغاز شده و سپس سایر شهرها را معرفی کرده و تاریخ و جغرافیای اماکن و اتفاقات مربوط به هر یک را به صورت جزء به جزء بررسی کرده است که از جمله آن می‌توان به «تاریخ حاکمان شهرها»، «تاریخ زندگی هر یک از امامان مدفون در شهرها»، «فضایل آن بزرگواران»، معرفی «اصحاب مدفون» و مختصری از زندگینامه آنها، تاریخ اتفاقات در مورد اماکن مقدسه به طور مثال «علل اختفای قبر امیرالمؤمنین(ع)» یا «علل تخریب بارگاه امام حسین (ع)» و «معجزات اتفاق افتاده در اماکن مختلف»، اشاره کرد.

اهم موضوعات مطرح شده در کتاب «سیری در عتبات و اماکن مقدسه» شامل، «تاریخ زندگی امیرالمؤمنین (ع) و جنگ‌های آن حضرت»، «کیفیت دفن و قبر مقدس امیرالمؤمنین (ع)»، «تاریخ بنای حرم آن حضرت»، «اماکن دیگر در نجف»، «تاریخچه کوفه و مسجد کوفه و سایر بقاع متبرکه در آنجا»، «تاریخچه حوزه علمیه نجف»، «شهر حله و معجزات امیرالمؤمنین (ع) در آنجا»، «معرفی سایر مراقد مطهر در حله»، «جغرافیای کربلا و مسیر امام حسین (ع)»، «برخی فضایل امام حسین (ع)»، «اتفاقات کربلا تا شهادت حضرت»، «اماکن دیگر کربلا، کاظمین و زندگانی دو امام مدفون در آنجا»، «بغداد و تاریخ آن به همراه مساجد و معرفی قبور مدفونین در آن»، «قبر سلمان فارسی و شرح احوال مدائن و طاق کسری» و «سامرا و علت حضور معتصم عباسی در آنجا به همراه زندگانی امامان عسگریین»، است.

 

 

از امتیازات و ویژگی کتاب «سیری در عتبات و اماکن مقدسه» نیز می‌توان به توضیحاتی ارزشمند درباره امام زمان (ع) و ولادت ایشان، مسکن آن حضرت، سرداب مقدس و غیره اشاره کرد، همچنین متن ساده و ادبیات روان از دیگر امتیازات ویژه این کتاب به شمار می‌رود.

«قصه فطروس ملک»

فطروس، ملکی بود که به دلیل تقصیر در امر پروردگار، خداوند بال او را شکسته و او را در جزیره‌ای انداخته بود. او ششصد سال خداوند را عبادت کرد تا زمانی که امام حسین (ع) متولد شد. وقتی جبرئیل مأمور به رساندن تهنیت از سوی خداوند و خودش به رسول خدا (ص) شد. فطروس ملک گفت: «مرا با خود حمل کن و ببر، شاید محمد (ص) دعا کند نزد خدا برای من، آن گاه جبرئیل او را با خود حمل نمود.

وقتی جبرئیل داخل شد بر پیامبر (ص) و تهنیت گفت او را از جانب پروردگار و از طرف خودش و حال فطروس را برای رسول‌ الله بیان کرد، حضرت اذن داد که فطروس وارد شود. جبرئیل داخل نمود او را به محضر پیامبر (ص) و فطروس حال خود را بیان نمود، پیامبر (ص) برای او دعا کرد و فرمود: متبرک کن خود را به این مولود و برگرد به جای خود، فطروس خود را متبرک نمود به امام حسین (ع) و به آسمان بالا رفت و قبل از اینکه مرخص شود گفت: «یا رسول الله! امتت این طفل را می‌کشند و بر من است به مکافات اینکه به مقامم برمی‌گردم، هر زائری زیارت کند او را، زیارت آن زائر را به حسین (ع) برسانم، هر کس بر او سلام کند سلام او را به حضرت برسانم و هر کس صلوات بر او بفرستد، صلوات او را به حضرت برسانم، سپس به آسمان بالا رفت.

بر اساس این گزارش، انتشارات «دلیل ما» کتاب «سیری در عتبات و اماکن مقدسه عراق» را در 512 صفحه و با قیمت 28000 تومان منتشر و روانه بازار نشر کرده است که به مناسبت اربعین حسینی این کتاب با 30 درصد تخفیف عرضه خواهد شد.

انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها