امروز : جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 15
۰۷:۳۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 129986
تاریخ انتشار: ۱۱ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 36
به گزارش خبرنگار هنرهای تجسمی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مرتضی گودرزی دیباج مدیر مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری در مراسم افتتاحیه نمایشگاه ...

به گزارش خبرنگار هنرهای تجسمی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مرتضی گودرزی دیباج مدیر مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری در مراسم افتتاحیه نمایشگاه هشتمین سوگواره هنر عاشورایی که عصر امروز در تالار سوره برگزار شد، اظهار داشت: توقف یک ساله در برگزاری این همایش هنری را داشتیم، اما تا زمانی که توان و انرژی داریم تلاش می‌کنیم که این سوگواره سال به سال بهتر برگزار شود.

وی ادامه داد: باید مرزی بین این همایش هنری با سایر جشنواره‌ها داشته باشیم؛ و باید تفاوتی بین این سوگواره که به نام امام حسین (ع) برگزار می‌شود و سایر جشنواره‌ها که در آن مادیات مطرح است، وجود داشته باشد؛ و خدا نکند جوانان هنرمند ما این دو نمایش را یکی ببینند که اگر این طور باشد، یک زنگ خطر است.

گودرزی دیباج بیان داشت:‌اگر قرار باشد موضوع کربلا را فقط در روز عاشورا و سرزمین کربلا ببینیم به این واقعه جفا کرده‌ایم؛ اگر برای عاشورا کار می‌کنیم به نوعی یک هنر دینی را تجربه کرده‌ایم و اگر هنر دینی برای هنرمند دغدغه باشد آن هنرمند دینی متعهد است؛ هنرمند دین‌باور نیز ابتدا به خداوند تعهد دارد و این خلاقیت خود را باید از عنایت خالق هستی بداند.

وی با اشاره به اینکه باید کارهای هنری در راستای اهداف امام حسین (ع) باشد، خاطرنشان کرد: باید هنرمند به پیام عاشورا تعهد داشته باشد و اگر بنا است مدل زیستن را از عاشورا یاد بگیریم امام حسین (ع)‌ مدل انسانی را به ما ارائه می‌دهد.

مدیر مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری گفت: به بازبینی جدی در هنر عاشورایی نیاز داریم چرا که عاشورا پیوند بین تمام بشریت است و باید آثاری که برای همایش‌های هنری ارائه می‌شود شایستگی عاشورا را داشته باشد که این شایستگی سبب ماندگاری اثر می‌شود.

گودرزی دیباج افزود:‌ اگر در جلسات خصوصی و غیر خصوصی می‌بینیم که برخی از فرهنگ و تمدن غرب با حسرت حرف می‌زنند، هنرمند باید از خودش بپرسد که پس ما چه؟! ضمن اینکه هنرمند متعهد باید به اتفاقات داخل کشور و رویدادهای ملی بی‌تفاوت نباشد.

وی بیان داشت: طی سال‌های گذشته در طول یک سال میلیون‌ها تمبر فرهنگی و ارزشی تکثیر می‌شد بعد از مدتی گفتند که به دلیل الصاق کاغذ این کار را ادامه نمی‌دهیم. از طرفی دیگر اکنون تکنولوژی بنیان فرهنگی ما را تهدید می‌کند و هنرمند می‌تواند این مسائل را تذکر دهد که این کار هنر عاشورایی است در مقابل هم درگیر شدن با فرومالیسم‌های سطحی جفای به پیام عاشورا است.

گودرزی دیباج اضافه کرد:‌ تا چه زمانی هنرمندان ما می‌خواهند برای رساندن انتقال پیام عاشورا خیمه و شمشیر بکشند؟ در تحولات فرهنگی امروز ما این مدل کار کردن چه نقشی بازی می‌کند؟ ضمن اینکه باید گفت که در قیاس با آنچه در فضای رسانه می‌گذرد هنرهای تجسمی فراموش شده است.

وی بیان داشت: هنرمند باید با مطالعه عمیق و آگاهی هواسش به آنچه که در اطراف رخ می‌دهد باشد؛ در دوره جنگ تحمیلی رژیم بعث حاکم بر عراق علیه ایران دشمن با 14 لشگر زرهی وارد کشور شد اما هم‌اکنون همان دشمن با 140 شبکه ماهواره‌ای و  هزاران فیلم داستانی به زبان فارسی تولید می‌کنند هنرمند ما نباید در همان سبک و سیاق کشیدن پرچم بماند و باید روشنگری کند.

مدیر مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری بیان داشت: دشمن اکنون موضوع اصلی که همان خانواده و نقش زن در این نهاد است را هدف قرار داده در حالی که در فرهنگ ما، زن بطن جامعه و مورد توجه در باورهای دینی است. حتی در طول پیروزی انقلاب در جنگ تحمیلی ما توانستیم با این مادران مسائل را پیش ببریم لذا هنرمندان باید از سطحی‌نگری دور شوند.

گودرزی دیباج بیان داشت: به مسائلی مثل مسئله عاشورا باید فراتر از محیط‌های دانشگاهی نگاه کرد و در مورد چنین مسائل حساسی باید مطالعه شود ضمن اینکه فلسفه عاشورا و کربلا را باید بدانیم و شخصیت‌ها را بشناسیم ضمن اینکه به غنی‌سازی فکری نیاز داریم و هنرمندان ما نباید مطالعه کتاب را کنار بگذارند چون به لحاظ اعتقادی و علمی به پوچی می‌رسند.

انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها