امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۱۱:۵۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 129988
تاریخ انتشار: ۱۱ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 17
به گزارش خبرنگار فرهنگی فارس، این روزها و از یکشنبه جشنواره بین‌المللی فیلم قرطاج تونس با حضور 15 فیلم در بخش مسابقه داستانی برپاست. این جشنواره ...

به گزارش خبرنگار فرهنگی فارس، این روزها و از یکشنبه جشنواره بین‌المللی فیلم قرطاج تونس با حضور 15 فیلم در بخش مسابقه داستانی برپاست.

این جشنواره که قدیمی‌ترین جشنواره آفریقایی است که در سال 1966 تاسیس شده قرار است برای نخستین بار خارج از پایتخت تونس و در شهرهای قیروان، مدنین در جنوب، قفصه در جنوب غرب، تاله در غرب، «منزل بورقیبه» در شمال و جندوبه در شمال غرب اکران داشته باشد.

بنابر این گزارش این جشنواره با اکران مهمترین فیلم سال جاری در آفریقا یعنی فیلم «تمبکتو» اثر «عبدالرحمن سیساکو» از موریتانی درباره جریان‌های اسلامگرای افراطی در کشور مالی آغاز به کار کرده و قرار است تا 6 دسامبر(15 آذر) ادامه دارد.

در این جشنواره 53 فیلم حضور دارند که علاوه بر 15 فیلم بلند داستانی، 19 فیلم مستند و 16 فیلم کوتاه حضور دارند که علاوه بر کشورهای آفریقایی کشورهای عربی چون اردن، لبنان و فلسطین در این جشنواره حضور دارند.

بر پایه این گزارش، مدت‌ها پیش و در نیمه اردیبهشت گذشته در پی سفر حجت‌الله ایوبی به تونس و دیدار با وزیر فرهنگ تونس، «مراد الصکلی» وزیر فرهنگ تونس مشارکت سینماگران نامدار ایرانی و فیلم‌های آنان در جشنواره بین‌المللی سینمای کارتاژ(قرطاج) را حائز اهمیت دانسته بود.

اما در میان اسامی 35 فیلم حاضر در این جشنواره و فیلم‌ها و برنامه‌های بخش‌های جانبی جشنواره قرطاج نامی از ایران به چشم نمی‌خورد و در همین راستا با صادق رمضانی رایزن فرهنگی ایران در تونس مکاتبه کردیم که وی در پاسخ به چرایی این امر گفت: گزینه‌های مورد نظر معاونت محترم سینمایی برای مشارکت [در جشنواره قرطاج] به دلیل همزمانی برنامه‌هایشان با جشنواره کارتاژ(قرطاج) نتوانستند حضور پیدا کنند ضمن آنکه اساسا این جشنواره ویژه سینمای آفریقا می‌باشد.

انتهای پیام/س

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها