امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 27
۱۰:۰۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 130003
تاریخ انتشار: ۱۱ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۲۳
تعداد بازدید: 14
بسته گزارش تحلیلی روزانه فارس به تحلیل و بررسی برخی اخبار و مطالب کمتر دیده شده در لابه‌لای رسانه‌های کشور می‌پردازد. در این بسته ...

بسته گزارش تحلیلی روزانه فارس به تحلیل و بررسی برخی اخبار و مطالب کمتر دیده شده در لابه‌لای رسانه‌های کشور می‌پردازد. در این بسته گزارشی _ تحلیلی علاوه بر خوانش اخبار؛ سوابق و برخی تحلیل‌های موجود پیرامون این مطالب نیز آورده شده است.

 

***

 

تنه‌زنی سیاسی به وزیر اطلاعات هم کلید خورد

قائم مقام حزب اعتماد ملی در بخشی از مصاحبه خود با شماره روز دوشنبه روزنامه اصلاح‌طلب آفتاب یزد گفته است: من اسم برخی وزارتخانه‌ها را نمی‌برم. اما برخی وزارتخانه‌هایی که مجموعه اطلاعات را در اختیار دارند به کانالی برای مخالفین دولت و به مرکزی برای رسانه‌های مخالف دولت بدل شده است.

آقای رسول منتجب‌نیا می‌افزاید: آقای رئیس جمهور و دولت باید روی این موضوعات نظارت کنند.

 

*برخی مدعیان مصلحتی حمایت از دولت که عموماً متعلق به یک جریان سیاسی خاص هستند از روز نخست مسندنشینی رئیس جمهور روحانی، به افشاگری‌های نمایندگان مجلس درباره پرونده برخی چهره‌های این جریان خاص در فتنه سال 88 اعتراض داشتند.

اعتراضاتی که البته به دلیل رسمی بودن استعلامات رسمی نمایندگان مجلس از وزارت اطلاعات و اخبار مستندی که در این زمینه توسط نمایندگان مجلس اعلام می‌شد، راه به جایی نبرد.

پرونده فعالان فتنه و استعلام‌های مرتبط با وزارت اطلاعات که تأثیرگذاری خود را بویژه در ماجرای برخی انتصابات دولتی و همچنین رأی نیاوردن سه وزیر پیشنهادی دولت برای وزارت علوم با وضوح بیشتری نشان داد، سبب‌ساز اعتراضات تلویحی بیشتری از سوی فعالان جریان مذکور شد و اگرچه آنها همچنان نامی از وزارت اطلاعات نمی‌بردند اما مشخص بود که مرجع ضمیر آنها چه کسی است؟!

با این حال، جدای از اعتراضات تلویحی، اعتراضات صریحی هم نسبت به وزارت اطلاعات وجود داشت.

آقای علی شکوری‌راد، از اصلاح‌طلبان عضو حزب منحلّه مشارکت در همین زمینه به ایلنا گفته بود: «پس از یک دوره گشایش برای اصلاح‌طلبان در ابتدای کار دولت، شرایط امنیتی اکنون قدری سخت‌تر شده و می‌توانم بگویم دشواری‌ها حتی بیشتر شده است. اطلاعات سپاه، دادستانی و حتی گاهی وزارت اطلاعات در این زمینه سخت‌گیرانه‌تر از گذشته عمل می‌کنند.»

او افزوده بود: «احضارها بیشتر شده و محدودیت‌ها نیز افزایش یافته است»

با تمام این تفاسیر اما می‌توان گفت اظهارات آقای منتجب‌نیا شکل جدیدی به این ماجرا می‌دهد و نام‌بردن صریح او از وزارتخانه‌ای که مجموعه اطلاعات را در اختیار دارد! و به کانال مخالفان دولت تبدیل شده است! معانی خاصی را با خود به همراه دارد.

کنایه صریح آقای منتجب‌نیا به وزارت اطلاعات در حالی صورت می‌گیرد که اصلاح‌طلبان طی روزهای اخیر نسبت به برخی مقولات مواضع صریح‌تری گرفته‌اند و جملاتی مثل «عده‌ای از اصلاح‌طلبان دیگر به امام علاقه‌مند نیستند»، «امام به دنبال انقلاب نبود»، «دولت روحانی برای اصلاح‌طلبان کاری نکرد» و «اصلاح‌طلبان از دولت ناراضی هستند» تماماً در هفته‌های اخیر مطرح شده‌اند.

در محافل رسانه‌ای تحلیلی وجود دارد که می‌گوید اصلاح‌طلبان در روزهای اخیر برای اعمال برخی کُنش‌ها در سیاست داخلی کشور تصمیماتی را اخذ کرده‌اند.

 

***

 

فرمول کارشناسان برای حلّ معضل کاهش قیمت نفت

چرا به راهبرد «بستن دَر چاه‌های نفت» توجه نمی‌شود؟!

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی اخیراً گفته است: اداره اقتصاد کشور بدون اتکا به درآمدهای نفتی از جمله مواردی است که کراراً در سال‌های گذشته ازسوی مقام معظم رهبری به دولت‌ها و مجالس توصیه شده است و اکنون نیز با در نظر گرفتن شرایط فعلی کشور این راهبرد و درایت، بیش از پیش کارگشا خواهد بود.

به گزارش ایسنا، آقای کاظم جلالی همچنین تصریح کرده است: رهبر معظم انقلاب با بینش بالای خود به‌درستی این مسئله را به مسئولان تذکر دادند و اکنون تنها راه خروج از مشکلات اقتصادی و تهدیدهای خارجی، قطع وابستگی کشور به درآمدهای نفتی است که توصیه‌های مقام معظم رهبری در این زمینه باید نصب‌العین مسئولان قرار گیرد.

 

*مسئله تأکید مقام معظم رهبری بر «بستن دَر چاه‌های نفت» که مورد اشاره آقای جلالی نیز قرار گرفته مسئله‌ای مهم و استراتژیک است که بویژه پس از نزول چشمگیر قیمت نفت در روزهای اخیر باید بصورت یک امر جدی مورد نظر مسئولان ذیربط باشد.

معظم‌له در این رابطه طی سخنانی که در روز اول سال 92 و در حرم مطهر رضوی ایراد فرمودند، تأکید کردند: «من هفده هجده سال قبل به دولتی که در آن زمان سر کار بود و به مسئولان گفتم کاری کنید که ما هر وقت اراده کردیم، بتوانیم در چاه‌های نفت را ببندیم. آقایان به قول خودشان "تکنوکرات" لبخند انکار زدند که مگر می‌شود»؟!

بحث بستن دَر چاه‌های نفت البته بیش از یک‌بار در بیانات رهبر انقلاب مورد اشاره قرار گرفته است.

معظم‌له قبل از این و در سال 73 نیز در یک سخنرانی فرموده بودند:‌«آرزوی واقعی من که البته ممکن است به این زودی‌ها قابل تحقق نباشد این است که ما در چاه‌های نفت را ببندیم و اقتصاد خود را براساس کالاها و محصولات غیرنفتی بنیاد نهیم. یعنی فرض کنیم این کشور، کالایی به نام نفت ندارد»

جالب آنکه چندماه پس از تأکید بر ضرورت بستن دَر چاه‌های نفت در ابتدای سال 92 بود که حسین مرعشی، از چهره‌های شهیر کارگزاران در لابه‌لای یک گفت‌وگو با یک نشریه اصلاح‌طلب به سیاست‌های محمد غرضی از وزرای سابق نفت در زمینه کاهش دادن اتکای کشور به نفت اشاره کرد و تلویحاً گفت که این کار غیر ممکن است!

گفتنیست در کنار تأکیدات مهم رهبر انقلاب مبنی بر ضرورت اخذ سیاست‌هایی برای بستن دَر چاه‌های نفت؛ اظهار نظرهای مهم و البته کمتر مورد توجه قرار گرفته‌ای از جانب دولت توسط برخی چهره‌های کشور در زمینه سیاست‌های نفتی نیز بیان شده است که از نگاه تحلیلی، عمل به آنها می‌تواند راهگشای معضلات امروز نفت برای دولت ایران باشد.

تأکید بر وارد آوردن فشار به عربستان سعودی و حتی تهدید این کشور به کاهش تولید نفت، قطع صادرات نفت به کشورهای اروپایی و بستن تنگه استراتژیک هرمز از جمله مقولات مهم و راهگشایی هستند که طی دو سال اخیر توسط چهره‌هایی همچون آقای محمد غرضی (وزیر سابق نفت)، آقای علی‌اکبر ولایتی (مشاور مقام معظم رهبری و وزیر اسبق امور خارجه) و آقای حسین شریعتمداری مصرحاً مطرح شده‌اند.

کاهش شدید قیمت نفت که گفته می‌شود توطئه مشترک آمریکا و عربستان علیه ایران است، در روزهای اخیر، قیمت نفت را با کاهش چشمگیری مواجه کرده است.

بخش اعظم بودجه دولتی در ایران وابسته به درآمدهای نفتی و محصولات پتروشیمی (برگرفته از نفت) است.

 

***

 

مسئولیت‌پذیری یک پدر سوئدی و اطلاعاتی درباره بازی «ندای وظیفه»

سازمان فضای مجازی سراج گزارش داده است که یک پدر سوئدی در پاسخ به درخواست پسرانش برای بازی کردن «کال‌آف‌دیوتی» (ندای وظیفه) آنها را به فلسطین برد تا با واقعیت جنگ آشنا شوند.

گفته می‌شود آقای کارل هلگرن شرطی را برای بازی فرزندانش با این بازی رایانه‌ای گذاشته است مبنی بر اینکه پسرها با پدرشان در سفری به فلسطین بروند.

او پسرانش را به اردوگاه آوارگان فلسطینی در شرق بیت‌المقدس برده است تا با واقعیت جنگ آشنا شوند.

آقای هلگرن به رسانه‌های سوئدی گفته است که فرانک و لئو، دو پسر وی، پس از بازگشت از فلسطین دیگر نخواستند «کال‌آف‌دیوتی» را بازی کنند.

 

*بازی رایانه‌ای کال‌آف‌دیوتی که بصورت اپیزودیک روانه بازار شده است، عموماً قصه جنگ‌های قدیم و جدید یک سرباز آمریکایی را روایت می‌کند که در سناریوهای مختلفی در چارچوب سیاست‌های اعلامی دولت آمریکا مبنی بر مبارزه با دولت نازی آلمان، شوروی سابق، و مبارزه با سلاح‌های کشتار جمعی و تروریسم؛ وظایف خود را انجام می‌دهد.

در تمام اپیزودهای موجود این بازی، یکی از طرف‌های اصلی درگیری، مسلمانان هستند که اگرچه در ظاهر افرادی در کشورهایی مثل عراق به تصویر کشیده می‌شوند اما نمادهایی از امام خمینی(ره)، سیدحسن نصرالله و محور مقاومت خاورمیانه بوضوح در بخش‌هایی از این بازی وجود دارند.

هدف اصلی این بازی که تنی چند از نمایندگان سنای آمریکا نیز به دلیل در اختیار گذاشتن اطلاعات خاص نظامی در فرایند ساخت آن مورد بازجویی قرار گرفته‌اند، رسوخ دادن قدرت ارتش آمریکا و همچنین مبانی فکری ایدئولوگ‌ها و سیاست‌مداران آمریکایی در ذهن کودکان و نوجوانان و جوانان ارزیابی می‌شود.

در اپیزودهای جدیدتر این بازی، پس از هر بار مرگ بازیکن؛ سخنانی از چهره‌هایی مثل کالین پاول، دونالد رامسفلد، لائو تزو، رونالد ریگان، جورج بوش، کاندولیزا رایس و غیره به نمایش درمی‌آید.

گفتنیست نفوذ این بازی به حدّی بوده است که «آندرس برینگ» تروریست نروژی که در جریان حملات سال 2011 در نروژ دستگیر شد به بازجوهای خود گفته بود که توانایی‌های نظامی خود را مدیون این بازی است.

درباره اهمیت استراتژیک و زمینه ساز بودن این بازی همین بس که در نسخه‌ای که حدود 5 سال قبل و پیش بوجود آمدن رخدادهای کشور سوریه، از این بازی به بازار آمد، دشمن اصلی که در تمام مراحل هدف پی‌جویی سربازان آمریکایی  قرار دارد؛ شخصی به نام «خالد‌ الاسد»! است.

 

***

 

افغانستان؛ واقعیتی که هست، تصویری که آمریکا نشان می‌دهد!

این تصویر را شبکه ای‌بی‌سی نیوز آمریکا از افتتاح نخستین پارک تفریحی مدرن در شهر کابل منتشر کرده است.

در تئوری‌های قدرت نرم مفهومی وجود دارد به نام «حمله متقابل».

به این معنا که کشور ابرقدرت، پس از تسخیر خاک کشور ضعیف‌تر، اقداماتی را در دستور کار قرار می‌دهد تا آن کشور تبدیل به یک زمین خاصّه خرجی و محلی برای پیاده سازی سیاست‌های کشور ابرقدرت شود.

اصل اساسی این راهبرد نیز همراه سازی مردم کشور اشغال شده بوسیله اعمال سیاست‌هایی است که مغز آنها را می‌دزد و با گذشت چند سال آنها را تبدیل به انسان‌هایی می‌کند که با سیاست‌های کشور ابرقدرت موافقت دارند و فی‌الواقع در وجود آنها کمتر اثری از مخالفت با اشغال کشورشان و حتی آرمانخواهی مشاهده می‌شود.

سوگمندانه باید درباره کشور دوست و برادر افغانستان اذعان کرد که این کشور هم‌اکنون به دلیل اعمال سیاست‌های آمریکا، نه تنها با معضلات بزرگ امنیتی مواجه است بلکه آمارها گویای معتاد شدن چندین میلیون نفر از جمعیت جوان افغانستان است.

همچنین باورهای سنتی و اسلامی مردم افغانستان نیز به شدت مورد تهاجم آمریکا قرار گرفته است و در کشوری که به گفته آقای محمدحسین جعفریان (فعال و مستندساز در حوزه افغانستان) در کتاب «در پایتخت فراموشی» مردمش سال‌ها برای اسلام جنگیدند و حتی استفاده از کلمات غیر فارسی در این کشور مجازات‌های شدید را در پی داشت؛ هم‌اکنون کنسرت‌های رقص و آواز برگزار می‌شود، بد حجابی، بی‌حجابی و تفکرات گروه‌هایی مثل متالیکا تبلیغ و ترویج می‌شود و نام اماکن بزرگی نیز به نام‌های شخصیت‌های خارجی و آمریکایی نامگذاری شده است.

همه این رخدادها در حالی بوقوع پیوسته است که شبکه صهیونیستی رسانه‌های جهانی و بویژه رسانه‌های وابسته به کاخ سفید مزوّرانه تلاش دارند تا افغانستان را سرزمینی پیشرفته و شاد نشان دهند که گویی با هیچ معضل و مشکلی مواجه نیست.

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار