امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۰۳:۱۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 130021
تاریخ انتشار: ۱۱ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۲۵
تعداد بازدید: 39
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از گرگان، کریدور خط آهن شرق دریای خزر از ایران تا ترکمنستان و قزاقستان با تلاش این سه کشور تکمیل شده و ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از گرگان، کریدور خط آهن شرق دریای خزر از ایران تا ترکمنستان و قزاقستان با تلاش این سه کشور تکمیل شده و در 12 آذر ماه جاری افتتاح خواهد شد.

این خط آهن به عنوان کریدور ریلی شمال و جنوب از شهر اوزون قزاقستان تا قزل قایا در مرز قزاقستان و ترکمنستان و از آن منطقه تا شهر برکت در ترکمنستان و از برکت تا اترک و اینچه‌برون در مرز ایران و ترکمنستان و از اینچه‎برون تا شهر گرگان در استان گلستان ساخته شده و آماده بهره‎برداری است.

خط ریلی جدید کشورهای ترکمنستان و قزاقستان را از طریق خاک جمهوری اسلامی ایران به آبهای آزاد خلیج فارس و دریای عمان متصل می‎کند، افتتاح این خط آهن همچنین برای سایر کشورهای منطقه حائز اهمیت بوده و موجب تسهیل در ترانزیت بار خواهد شد.

کوتاه‌تر شدن مسیر شمال به جنوب به میزان 600 کیلومتر و کاهش حمل و نقل از دیگر مزایای این کریدور است، از نظر جمهوری اسلامی ایران ساخت و تکمیل زیربناهای ارتباطی میان کشورهای منطقه با هدف توسعه روابط تجاری اقتصادی و دوستی میان ملت‎های منطقه و ارتقاء سطح اقتصادی و تامین امنیت و ثبات همراه خواهد بود.

این خط ریلی کمتر از 17 ماه با هزینه‎ای بالغ بر 130 میلیارد تومان ساخته شده است که حجم عملیات خاکی آن 2 میلیون و 200 هزار مترمکعب و عملیات روسازی 300 هزار مترمکعب است، ساخت پل اترک که راه‌آهن ایران را به کشورهای ترکمنستان و قزاقستان متصل می‎کند به اتمام رسیده و آماده بهره‎برداری است.

این خط ریلی نه تنها برای ایران بلکه برای کشورهای قزاقستان، ترکمنستان، افغانستان و پاکستان نیز حائز اهمیت است که در توسعه انتقال، حمل و نقل و تبادلات واردات و صادرات ایفای نقش می‎کند.

در گام نخست حدود 3 میلیون تن بار ترانزیت و وارداتی از این مسیر انجام می‎شود و برنامه توسعه‎ای این خط ریلی، افزایش ظرفیت به میزان 10 میلیون تن است.

سرعت بالای قطار بر روی این خط آهن 120 کیلومتر در ساعت است که زمان سفر را کاهش می‎دهد، فاصله حمل از قزاقستان تا خلیج فارس 3 هزار کیلومتر است که در مدت زمان 20 ساعت قابل تحقق است.
انتهای پیام/83001/ر30/ژ1001

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها