امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 21
۰۱:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 130038
تاریخ انتشار: ۱۱ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۲۵
تعداد بازدید: 34
به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، فؤاد ایزدی استاد حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران در همایش دیپلماسی هسته‌ای ...

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، فؤاد ایزدی استاد حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران در همایش دیپلماسی هسته‌ای پیرامون & laquo;امکان‌سنجی لغو تحریم‌ها بعد از رسیدن به توافق جامع» در دانشگاه علامه، گفت: اینکه گفته می‌شود مباحث هسته‌ای با مذاکرات باید داد و ستد داشته باشد درست است ولی آیا در این مذاکرات شرکت کرده‌ایم که به دغدغه طرف مقابل بپردازیم یا به دنبال منافع ملی خودمان بودیم. این سؤال باید جواب داده شود و بعد از این بدانیم که دغدغه ما چه بوده است.

وی افزود: با توجه به مباحث مطرح شده توسط مسئولان برداشتن تحریم‌ها بزرگترین دغدغه ما بوده است.

وی با بیان اینکه ما چهار نوع تحریم داریم به تشریح نوع تحریم‌ها پرداخت و افزود: اصلی‌ترین تحریم‌ها تحریم‌های بانکی و نفتی است که توسط کنگره آمریکا تصویب شده و ما را در این رابطه دچار مشکلاتی کرده است.

ایزدی خاطرنشان کرد که سازمان ملل حتی یک قطره نفت ایران و یک دلار هم ایران را تحریم نکرده و تحریم‌های نقدی و بانکی ما توسط کنگره آمریکا انجام شده است.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: در توافق ژنو هرجا که اسم تحریم آمده قرار شده تحریم‌های هسته‌ای برداشته شود یعنی اگر توافق رخ دهد تنها تحریم‌های هسته‌ای برداشته می‌شود. ما چیزی به اسم تحریم‌های هسته‌ای در کنگره آمریکا نداریم و چیزی که قرار است به ما بدهند وجود خارجی ندارد.

وی با بیان اینکه به سه دلیل هسته‌ای ایران را تحریم کرده‌اند، افزود:‌ اشاعه سلاح کشتار جمعی و بحث تروریست جزو مواردی است که به خاطر آن ما را تحریم کردند. اشاعه سلاح کشتار جمعی یکی از این بهانه‌هاست و سلاح‌های کشتار جمعی فقط شامل سلاح هسته‌ای نیست.

وی ضمن بررسی توافقنامه ژنو تصریح کرد: موضوع برداشته شدن تحریم‌ها و سه بخشی بودن آنها چیز جدیدی نیست. تیم مذاکره‌کننده زحمات زیادی می‌‌کشد ولی زمانی که توافقنامه ژنو نوشته شد ترجمه رسمی آن مشکلاتی داشت و هرجا که کلمه تحریم در آن آمده بحث هسته‌ای مطرح شده بود و این بحث باعث می‌شود همه تحریم‌ها برداشته نشود.

این استاد دانشگاه اظهار داشت: زمانی که بین قوه مقننه و مجریه آمریکا دعوایی صورت می‌گیرد قوه مقننه بر اساس ساختاری که وجود دارد می‌تواند پیروز شود.

وی ادامه داد: اگر قوه مقننه آمریکا از رئیس‌جمهور بخواهد توافقی را به آنها ارائه کند و این کار انجام نشود کنگره آمریکا می‌تواند به صورت جزئی، موردی و کلی همه دولت را تعطیل کند. در رابطه با بحث هسته‌ای ایران نیز کنگره می‌تواند با اوباما مخالفت کند و شرایطی که در این راستا وجود دارد امیدوارکننده نیست.

وی در خاتمه اظهار داشت: در برخی موارد حتی یک سناتور دموکرات هم حاضر نشده به طرح اوباما رأی مثبت بدهد. این مسئله باید مورد توجه ایران قرار گیرد زیرا کنگره آمریکا می‌تواند در رابطه با بحث هسته‌ای با رئیس‌جمهور آمریکا مخالفت کند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها