امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۰۸:۱۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 130056
تاریخ انتشار: ۱۱ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۷:۳۴
تعداد بازدید: 18
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «جان بولتون» نماینده اسبق آمریکا در سازمان ملل و یکی از اعضای اندیشکده ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «جان بولتون» نماینده اسبق آمریکا در سازمان ملل و یکی از اعضای اندیشکده « امریکن اینترپرایز» در مقاله‌ای در روزنامه آمریکایی «واشنگتن‌تایمز» به بحث تمدید مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین بعلاوه آلمان) پرداخت و نوشت در حالیکه آینده برنامه هسته ای ایران محور مذاکرات فشرده وین بوده است، پیامدهای چشمگیر دیگری در خصوص تمدید مهلت مذاکرات هسته‌ای با ایران وجود دارد.

وی سپس مدعی شد که به واسطه امتیازات زیادی که «باراک اوباما» در مذاکرات هسته‌ای واگذار کرده است، ایران دستاوردهای چشمگیری به دست آورده است و به ویژه آنکه مشروعیت بین‌المللی دولت و فعالیت‌های گسترده هسته‌ای ایران تقویت شده است.

بولتون ادامه داد، در حال حاضر مهلت مذاکرات هسته‌ای تا ژوئن 2015 تمدید شده است و ما می‌بایست پیامدهای جهانی گسترده‌تر سیاست اوباما در قبال ایران را مورد بررسی قرار دهیم.

این نماینده اسبق آمریکا در سازمان ملل بحث را به تسلیحاتی بودن ایران سوق داد و نوشت که دیگر کشورهایی که تمایل به تسلیحاتی شدن دارند نیز با دقت مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 را دنبال می‌کنند و مطابق با آن نتیجه‌گیری و برنامه‌ریزی می‌کنند.

وی دو سناریو را مطرح کرد و نوشت امواج این مذاکرات خود را به دو شیوه نمایان می‌کنند. اول اینکه، همسایگان نزدیک ایران از جمله عربستان، مصر و ترکیه به طور قطع فعالیت‌های هسته‌ای خود را تسریع می‌بخشند و یک مسیر روشن را به سوی تولید تسلیحات هسته‌ای طی می‌کنند. دوم اینکه کره شمالی به وضوح شاهد آن است که واشنگتن یک مذاکره‌کننده ضعیف است و تلاش می‌کنند به همان مزیت‌هایی که هم‌اکنون تهران در حال برداشت آنها است، برسد.

بولتون مدعی شد که مسیر ایران به سوی تسلیحاتی شدن در حال حاضر یک مسئله‌ای است که مربوط به زمانبندی خود ایران می‌شود. قدرت‌های منطقه‌ای نیز تقریباً به این نتیجه رسیده‌اند که ایران تسلیحاتی خواهد شد و در نتیجه داشتن قابلیت بازدارندگی را تنها واکنش مناسب برای خود در قبال تسلیحاتی شدن ایران می‌دانند.

وی سپس به کره شمالی اشاره کرد کره شمالی نیز در نهایت بر اساس موفقیت‌های ایران در مذاکرات نتیجه می‌گیرد که دو سال باقیمانده ریاست‌جمهوری اوباما زمان مناسبی است که بتواند با واشنگتن توافق هسته‌ای کند.

بولتون در پایان گزارش با اشاره به اینکه توافق هسته‌ای با ایران یک میراث سیاست خارجی اوباما خواهد بود، نتیجه‌گیری کرد که جانشین بعدی رئیس‌جمهور آمریکا میراث خطرناک سیاست خارجی اوباما را در دستور کار اقداماتی که باید آنها را رفع و رجوع کند، قرار خواهد داد.

انتهای پیام/م

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها