امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۲۰:۲۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 130123
تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 67
به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، جعفر حق‌پناه پژوهشگر مرکز مطالعات راهبردی در همایش دیپلماسی هسته‌ای پیرامون «ترکیه ...

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، جعفر حق‌پناه پژوهشگر مرکز مطالعات راهبردی در همایش دیپلماسی هسته‌ای پیرامون «ترکیه و پرونده هسته ای ایران» گفت: در میان قدرت‌های موثر در پرونده‌ هسته‌ای ایران اگر رژیم اسرائیل را به عنوان یک قدرت مخالف در نظر بگیریم و در مرحله بعد عربستان را ، ترکیه تنها کشوری است که نقش موثری داشته است اگر چه منافعی برای این کشور به دنبال داشت ولی برای جمهوری اسلامی نیز موثر بوده است.

وی افزود: از سال 2003 به این سمت در ترکیه یک جریان سیاسی روی کار آمده در صورتی که در ایران 3 دولت فعالیت کردند و علیرغم اینکه 3 گفتار سیاسی متفاوت در ایران پدید آمده، دولت ترکیه در قبال هر 3 نسبت به مسائل هسته‌ای ایران یک رویکرد واحد را دنبال کرده است.

وی با بیان اینکه در سالهای اخیر شاهد برخی چرخش‌های معنادار از سوی ترکیه بوده‌ایم گفت: اگر در ترکیه جریان‌های ملی‌گرا و چپ روی کار بودند رویکردی که به مسائل هسته‌ای ایران از جانب آنها وجود داشت را شاهد نبودیم.

حق‌پناه به میانجی‌گری‌های ترکیه در رابطه به بحث هسته‌ای ایران اشاره کرد و گفت: ترکیه در طی سالها حمایت دیپلماتیک خودش را در قبال پرونده هسته‌ای ایران ادامه داده و در مجامع بین‌المللی کم و بیش از حق صلح‌آمیز هسته‌ای ایران حمایت کرده است.

این استاد دانشگاه گفت: ترکیه در تمام این سالها مخالف تحریم‌هایی غیر از تحریم‌های شورای امنیت در قبال ایران بوده البته این حرکت منافع قابل توجهی نیز برای این کشور همراه داشته است.

وی به سفرهای متعدد مقامات ترکیه به ایران اشاره کرد و گفت: مقامات ترکیه برای فعالیتهای میانجی‌گرانه متعدد به ایران آمدند در حالیکه مقامات ایرانی به اندازه آنها برای مسائل دوجانبه به ترکیه سفر نکرده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: نقطه عطف سیاست ترکیه در قبال پرونده هسته‌ای ایران مربوط به میانجی‌گری بود که در اردیبهشت 1389 با مشارکت برزیل به وقوع پیوست و هماهنگی برای انتقال سوخت از ایران انجام شد اگر چه در ادامه بخاطر تحریم‌ها این کار صورت نگرفت.

این استاد دانشگاه ادامه داد: از سال 2010 به بعد مقداری تحول در سیاست ترکیه در قبال پرونده هسته‌ای ایران مشاهده کرده‌ایم که البته ربطی به مسائل دو جانبه ندارد و مربوط به تحولات منطقه است.

حق پناه خاطرنشان کرد: اخیراً مسائلی وجود داشت که به اردوغان اعتماد به نفس می‌داد مانند قدرت یابی حزب عدالت ترکیه و وی خیلی برای به قدرت رسیدن به ایران احتیاج نداشت و این باعث شد پالس‌های منفی به ایران ارسال شود.

وی به تلاش ترکیه برای هسته‌ای شدن اشاره کرد و گفت: تفاهم‌نامه‌های اولیه برای راکتورهای هسته ای ترکیه توسط روسیه اخیراً امضا شده است و ترکیه به دنبال برقراری یک موازنه است.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: ترکیه در تمام این سالها به هیچ وجه از ناحیه تنظیم مناسبات و گسترش روابط خود با ایران زیان ندیده البته ما هم سود خودمان را برده‌ایم.

به گفته حق‌پناه در صورتی که جنگ و بحران در منطقه گسترش پیدا کند در درجه اول بازنده آن ترکیه خواهد بود.

این استاد دانشگاه اظهارداشت: در سالهای اخیر تعداد مراکز مطالعاتی ایران شناسی در ترکیه به شکل تصاعدی افزایش پیدا کرده و ما امسال بیش از 20 مرکز مطالعاتی در ترکیه داریم و این نشان می‌دهد اگر با دانش تصمیم بگیریم می‌توانیم دستاوردهای بیشتری برای صنعت هسته‌ای داشته باشیم.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها