امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۰۲:۱۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 130136
تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 17
حمیدرضا طباطبایی در گفت‌وگو با خبرنگار قضایی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; درباره حکم اسیدپاشی‌های اخیر و محارب بودن آنها گفت: آنچه ...

حمیدرضا طباطبایی در گفت‌وگو با خبرنگار قضایی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; درباره حکم اسیدپاشی‌های اخیر و محارب بودن آنها گفت: آنچه که دانش قضایی من اجازه می دهد و تجربه‌ای که در دادگاه‌های کیفری و جنایی داشتم اسیدپاشی در قانون مجازات اسلامی مجازات خاص دارد.

وی افزود: اکثرا هم هدف از اسیدپاشی انتقام‌جویی است و برای بردن مال نیست اما محاربه یک‌طرفش بردن مال است یعنی طرف از سلاح استفاده می‌کند برای اخافةالناس و بردن مال.

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: بنابراین تعریف محاربه و آن تعریفی که قبلا آیت‌الله آملی لاریجانی فرمودند با تعریف محاربه نمی‌خورد اما اگر که در حکومت اسلامی یک عملی آنقدر سنگین باشد که آرامش و آسایش مردم را از بین ببرد آن جای بررسی دارد که می شود با آن به عنوان مفسد‌فی الارض برخورد کرد یا خیر.

طباطبایی ادامه داد: اما با قوانین موجود اسیدپاشی مجازات خاص دارد و تا 15 سال حبس برای آن قرار داده شده و به نظر من هم درباره این کارکرد ما خلا قانونی و شرعی نداریم زیرا مجازات قصاص هم در کنار حبس وجود دارد.

وی بیان داشت: بلکه عمده مطلب این است که این مرتکبین باید سریع دستگیر شوند و بعد از دستگیری با دقت و سرعت به جرمشان رسیدگی، محاکمه و رای صادر شود. لذا خیلی تغییر مجازات ضرورت ندارد.

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: همچنین مدعی‌العموم و شاکی خصوصی می‌توانند به این موضوع ورود کنند و هیچ مانع قانونی برای برخورد با این موضوع وجود ندارد بلکه باید نیروی انتظامی برای دستگیری سریع‌تر این افراد اقدام کند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها