امروز : جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 20
۱۹:۴۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 130157
تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 16
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی قوه قضاییه، حجت الاسلام و المسلمین هادی صادقی در جمع کارکنان ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی قوه قضاییه، حجت الاسلام و المسلمین هادی صادقی در جمع کارکنان ستادی قوه قضاییه به ادامه شرح خطبه حضرت اباعبدالله(ع) در منی پرداخت.

صادقی با اشاره به فرازی از این خطبه گفت: «ذلک بان مجاری الامور والاحکام علی ایدی العلماء بالله الامنا علی حلاله و حرامه»؛ امام حسین (ع) در این فراز می‌فرماید امور در جامعه اسلامی به دست علما می باشد و وظیفه علما در اقدام به امر به معروف و نهی از منکر سنگین می باشد و در صورت عدم عمل به این وظایف خدای متعال آنها را دچار عذاب و لعنت خود خواهد نمود.

حجت الاسلام صادقی در ادامه افزود: علت اینکه از سوی امام(ع) چنین وظیفه ای سنگین بر عهده علما گذاشته می شود به این جهت است که مجاری امور به دست علما می باشد. البته امور جامعه اسلامی باید در دست عالمانی باشد که دارای شرایطی خاص هستند. از جمله این شرایط علم به حلال و حرام الهی و آگاهی از شریعت است. شرط بعدی امین بودن در حلال و حرام الهی می باشد. این سخن از ادله بسیار قوی در اثبات این است که زمام امور جامعه باید در دست عالمان باشد.

این عالم دینی ادامه داد: لذا این استدلال هم عقلی است و هم با توجه به فرمایش امام حسین (ع)نقلی می باشد.

معاون فرهنگی قوه قضاییه یاد آور شد: نکته ای که در رجوع به علما باید دقت داشت این است که در هر زمینه ای به متخصص آن رجوع شود. از این روی نباید کارها به دست غیر اهلش سپرده شود. همچنان که آیه شریفه نیز می فرماید: إِنَّ اللّهَ یَأْمُرُکُمْ أَن تُؤدُّواْ الأَمَانَاتِ إِلَى أَهْلِهَا (نسا، 58). و برای اهل بودن برای هر کاری سه شرط اساسی لازم است: دانایی، توانایی و انگیزه سالم. و در صورت نبود یکی از شرایط کار انجام شده خراب خواهد بود.

این استاد دانشگاه با اشاره به ضرورت وجود سه شرط مذکور در همه فعالیت ها تاکید کرد: سه شرط؛ دانایی، توانایی و انگیزه سالم در اداره امور جامعه و اجرای دین در جامعه نیز لازم و ضروری است. حتی در قالبی فراتر می توان گفت در اداره عالم و جهان هستی نیز این سه شرط لازم می باشد. باید خدایی را پرستش کرد که سه شرط را داشته باشد همچنان که ما مسلمانان بر آن تاکید می کنیم و این نکته مهمی است که در دین شناسی بدان تاکید می شود و قبل از انتخاب هر دینی باید این سه شرط احراز گردد.

معاون فرهنگی قوه قضاییه در پایان یادآور شد: باید خدایی را پرستید که علم داشته باشد اما علم مطلق، خدایی که قادر باشد اما قدرت خدا باید مطلق باشد و باید خیر خواه بندگانش باشد. از این رو خدایی که ما مسلمانان می پرستیم ارحم الراحمین می باشد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها