امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۱۴:۳۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 130175
تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 53
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در بیشکک، رئیس جمهور قرقیزستان در مصاحبه‌ای با تلویزیون این کشور اعلام کرد: در حال حاضر کشور ...

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در بیشکک، رئیس جمهور قرقیزستان در مصاحبه‌ای با تلویزیون این کشور اعلام کرد: در حال حاضر کشور قرقیزستان از طرف بانک جهانی و دیگر سازمان‌های بین‌المللی از لیست کشورهای فقیر خارج شده و دیگر به عنوان یک کشور فقیر از جانب این سازمان‌ها شناخته نمی‌شود بلکه هم‌اکنون به عنوان یک کشور در حال توسعه با درآمد متوسط است.

وی در ادامه همچنین بر ضرورت ادامه مبارزه با فساد اقتصادی و ایجاد بازارهای جدید و توسعه اقتصادی این کشور پس از الحاق به اتحادیه اقتصادی اورسیا تأکید کرد.

«الماس‌بیک آتامبایف» همچنین تصریح کرد: معدن طلای «کومتار» که بخشی از بودجه دولتی قرقیزستان را تأمین می‌کند، اکنون به بهانه لزوم ملی کردن آن، به اهرم فشار مخالفان علیه دولت این کشور تبدیل شده است.

اظهارات رئیس جمهور قرقیزستان در حالی است که معدن طلای کومتار در ماه‌های اخیر از یک موضوع اقتصادی به بحثی سیاسی در قرقیزستان تبدیل شده است.

شرکت کانادایی «سنترا گلد» مجری بهره‌برداری معدن طلای مذکور بوده و این معدن به عنوان ‏بزرگترین معدن طلای قرقیزستان به شمار می‌رود.

به گفته مقامات دولتی قرقیزستان، یکی از عوامل مهم در کاهش رشد اقتصادی این کشور کاهش 30 درصدی تولید معدن طلای کومتار بوده است که دچار اختلافات سیاسی شد.

این معدن که مجری آن شرکت طلای سنترا گلد کانادا است 2.5 تا 11.7 درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور را شامل می‌شود.

آتامبایف در خاتمه مصاحبه با شبکه محلی تلویزیون قرقیزستان از حل‌وفصل چالش‌های پیش‌روی دولت قرقیزستان در آینده نزدیک برای حفظ منابع این کشور بویژه در پروژه کومتار خبر داد.

انتهای پیام/ز

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار