امروز : دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 19
۰۹:۴۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 130199
تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 12
به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، موضوع اصلی نشست روز سه‌شنبه وزرای امور خارجه کشورهای عضو ناتو در بروکسل، بحران اوکراین، ...

به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، موضوع اصلی نشست روز سه‌شنبه وزرای امور خارجه کشورهای عضو ناتو در بروکسل، بحران اوکراین، گسترش همکاری‌ها با کی‌یف و مسائل مربوط به تقویت مرزهای شرقی این سازمان و همچنین بازنگری در روابط با روسیه بود.

روزنامه «کامرسانت» روسیه می‌نویسد: هرچند «ینس استولتنبرگ» دبیرکل جدید ناتو ابراز اطمینان نموده که پیمان آتلانتیک شمالی «روسیه را دشمن نمی‌داند»، ولی جو حاکم بر مقر ناتو گویای آن است که این سازمان همچنان روسیه را «دشمن بالقوه» خویش قلمداد می‌کند تا با بهانه قرار دادن آن به اهداف مربوط به تقویت توان نظامی خود برسد. 

یک سال قبل در مقر ناتو در بروکسل همه جا بروشورهای مربوط به طرح‌های شورای روسیه-ناتو دیده می‌شد، ولی اکنون در راهروهای این مقر پوسترهایی با عنوان «5 افسانه روسیه در مورد ناتو» دیده می‌شود که در آن یادآوری شده است: «رهبران کشورهای عضو ناتو بعد از پیوستن آلمان به مسکو قول نداده بودند که ناتو به سمت شرق گسترش نیابد، اینکه مسکو هیچ حقی ندارد که از ناتو خواستار تضمین در مورد عدم عضویت اوکراین در ناتو شود، اینکه تصمیم نشست سران در ولز انگلیس در مورد تقویت مرزهای شرقی ناتو، مغایرتی با اصول شورای روسیه-ناتو ندارد و اینکه ناتو با افزایش حضور نظامی خویش در نزدیکی مرزهای روسیه ضوابط بین المللی را نقض نکرده و بالاخره اینکه ناتو بر اساس اصول حاکم بر جنگ سرد عمل نمی‌کند.»

بر اساس گزارش خبرنگار این روزنامه از مقر ناتو، این در حالی است که جو حاکم بر این سازمان کاملا یادآور دوران جنگ سرد است و عملا تمامی اقداماتی که در نشست وزرای خارجه ناتو قرار است بررسی شود، مربوط به بازداندگی روسیه هستند.

دبیر کل ناتو روز گذشته در آستانه این نشست در جمع خبرنگاران روسی اعلام کرد که ناتو روسیه را دشمن خود نمی‌داند، بلکه بر عکس خواستار افزایش مشارکت با روسیه است و این کشور را به همکاری در مبارزه با تروریسم، دزدان دریایی و قاچاق مواد مخدر و همچنین مشارکت در زمینه ایجاد سپر موشکی دعوت می‌کند.

استولتنبرگ همچنین اعلام کرد که ناتو باید اقدامات تدافعی خویش را تقویت کند، البته قصد تهدید روسیه را ندارد، ولی با توجه به اوضاع اوکراین، این مسئله ضروری است. در این رابطه شورای وزیران ناتو 3 تصمیم نشست سران ولز را بررسی خواهد کرد. 

«کامرسانت» می‌افزاید: «دو مسئله مربوط به طرح اقدامات واکنش سریع می‌شود. اولا صحبت بر سر گسترش زیرساختارهای ناتو در کشورهای شرق اروپا (لهستان، رومانی و کشورهای منطقه بالتیک) است. صدها متخصص مسائل امنیتی، جاسوسی و برنامه ریزی نظامی به هر یک از این کشورها اعزام خواهند شد، همچنین تجهیزات و نیروهای نظامی هم در این کشورها مستقر خواهند شد. در ثانی، وزیران امور خارجه ناتو مسئله ایجاد گروه عملیاتی واکنش سریع کشورهای عضو را بررسی می‌کنند. این گروه باید قادر باشد که در ظرف تنها چند روز در هر نقطه از زمین شروع به انجام عملیات نظامی لازم کند. انتظار می‌رود که همه کشورهای عضو ناتو نظامیان خود را برای اعزام به این گروه آماده سازنند، هرچند تاکنون تنها آلمان، هلند و نروژ رسما مشارکت خود در این طرح را اعلام کرده‌اند. به گفته دبیرکل ناتو، تشکیل گروه واکنش سریع این امکان را به این سازمان خواهد داد تا  به هر اقدام نظامی در هر گوشه از جهان سریعا پاسخ دهد.»

و موضوع سوم که قرار است در چارچوب شورای ناتو-اوکراین بررسی خواهد شد، آغاز به کار رسمی 4 صندوق بوجود آمده از سوی ناتو برای کمک به اوکراین برای انجام اصلاحات نظامی است. پول این بنیاد برای تامین مالی طرح‌های مربوط به اصلاحات لازم در بخش‌های مختلف نیروهای مسلح اوکراین صرف خواهد شد.

لازم به یادآوری است که امسال نخستین سال است که نشست مرسوم شورای روسیه-ناتو هم تشکیل نخواهد شد. استولتنبرگ روز گذشته کاملا واضح یادآور شد که این سازمان در آینده نیز قصد ندارد مسئله عضویت اوکراین در ناتو را با روسیه در میان بگذارد. به گفته وی، اوکراین کاملا حق دارد که در خصوص دورنمای آینده خویش در پیمان آتلانتیک شمالی تصمیم بگیرد و دوره نفوذ روسیه بر این کشور دیگر سپری شده است.

انتهای پیام/ق

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها