امروز : سه شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 16
۱۵:۵۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 130224
تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 23
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،   ساختمان رایزنی فرهنگی ایران در لبنان که در حمله انتحاری زمستان گذشته تخریب شده بود؛ بعد از ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،   ساختمان رایزنی فرهنگی ایران در لبنان که در حمله انتحاری زمستان گذشته تخریب شده بود؛ بعد از ظهر روز گذشته (دوشنبه 10 آذر) توسط ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی بازگشایی شد.

رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ضمن دیدار و گفت‌وگو با کارکنان این رایزنی، به بازدید از بخش‌های مختلف از جمله دفاتر اداری و رزیدانس نمایندگی پرداخت و از نزدیک با  فعالیت‌های نمایندگی ایران در بیروت و محصولات فرهنگی آن آشنا شد.

افتتاح مرکز زبان فارسی رایزنی فرهنگی ایران در لبنان در منطقه‌ ضاحیه‌ بیروت نیز از جمله برنامه‌های کاری روز گذشته رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی بود. 

* جریانات تکفیری لبنان را تهدید می‌کند

گرامیداشت جرج جرداق،‌ شاعر و اندیشمند برجسته و نویسنده مسیحی مجموعه کتاب‌های امام علی (ع) صدای عدالت انسانی با پیام رئیس مجلس شورای اسلامی و سخنرانی ابوذر ابراهیمی ترکمان، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و حضور جمعی از شخصیت‌های فرهنگی، هنری و مذهبی از طوایف مختلف مسیحی، شیعی و سنی به همت رایزنی فرهنگی کشورمان در کاخ « یونسکو»، محمد رعد، رییس فراکسیون حزب الله در مجلس لبنان، حسین الحسینی، رییس سابق پارلمان لبنان و اعضای خانواده بویژه همسر و فرزند و دوستان جورج جرداق حسین شیخ الاسلام» مشاور رییس مجلس شورای اسلامی در امور بین الملل، « محمد فتحعلی» سفیر جمهوری اسلامی ایران و « سیدحسن صحت» سرپرست رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در لبنان در بیروت پایتخت لبنان برگزار شد.

درابتدای این مراسم شیخ الاسلام پیام «علی لاریجانی» رییس مجلس شورای اسلامی به مناسبت درگذشت جرج جرداق قرائت کرد.

 لاریجانی در این پیام تاکید کرده است، جورج جرداق، چهره ادبی و فرهنگی ارزشمندی بود که بیش از چهار دهه از عمر خود را برای تحقیق و بررسی زندگی و آثار امام علی علیه السلام صرف کرد و کتاب های ارزشمند وی نشانگر ارادت و شیفتگی این اندیشمند فرهیخته به امام اول شیعیان است.

در ادامه این پیام آمده است: ایران از شاعر راحل جورج جرداق که افتخار لبنان است، تقدیر می کند و او با آثار ادبی انسانی که از خود به یادگار گذاشته است برای همیشه زنده و جاودان خواهد ماند.

 

 

در ادامه این مراسم، ابراهیمی‌ترکمان رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از جرج جرداق به عنوان شخصیتی که دربند پندارهای پیش ساخته طایفه‌‌ای، سیاسی، نژادی و فکری نماند، یاد کرد و گفت: جرج جرداق در جستجوی حقیقت و کمال بود و در نهایت وقتی به حقیقت می‌رسید، سر فرود می‌آورد.

وی ، «جرداق» را به ‌عنوان کسی که خود را در حافظه اندیشه و ادبیات جهان جاودان ساخت، نام برد و افزود: ظهور امثال جرج جرداق، ماحصل تأثیرات فکری و فضای تنوع فرهنگی لبنان است. اما با وجود ویژگی‌های مثبت و متنوع فرهنگی، لبنان اکنون از جانب جریانات تکفیری در خطر است.

 

وی در سخنان پایانی خود، طرح جهان‌ عاری از خشونت  که توسط رئیس جمهور کشورمان در مجمع عمومی سازمان ملل متحد ارائه و تصویب شد را مطرح و این طرح مهم را محمل مناسبی برای هر گونه همکاری مشترک برای مقابله با خطر جریان تکفیری دانست.

در بخش دیگری از این مراسم فیلمی از مراحل مختلف زندگی جورج جرداق و تالیفات و اجرای برنامه‌های شعرخوانی و سرودن قصائد با صدایش بویژه توضیحاتی که درباره نوشتن کتاب «امام علی صدای عدالت انسانی» می‌دهد، پخش شد .

«هادی جرداق» به نمایندگی از اعضای خانواده این نویسنده برجسته مسیحی از ملت و دولت جمهوری اسلامی ایران، به ویژه مقام معظم رهبری، رییس جمهوری، رییس مجلس شورای اسلامی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزیر امور خارجه، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، سفارت و رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در لبنان تشکر و قدردانی کرد.

در این مراسم، «فیصل طالب» مدیرکل وزارت فرهنگ لبنان به نمایندگی از «رونی عریجی» وزیر فرهنگ لبنان پیام وی را قرائت کرد.

پاتریک گریگوریوس سوم لحام نیز در پیامی که «شربل الحکیم» آن را قرائت کرد، با قدردانی از جمهوری اسلامی ایران، اقدام جورج جرداق در نوشتن کتاب امام علی صدای عدالت انسانی را ستود.

 

در این پیام آمده است: باید عدالتی را که امام علی(ع) معرفی کرده و جورج جرداق درباره آن نوشته است، حفظ کنیم و پاس بداریم.

 در بخش دیگری از این مراسم بزرگداشت، شیخ «احمد قبلان»، «الیاس کفوری» و شیخ « سامی ابوالمنی» به ترتیب پیام های شیخ «عبدالامیرقبلان» نایب رییس مجلس اعلای اسلامی شیعه لبنان، پاتریک یوحنان العاشر الیازجی و شیخ «نعیم حسن» شیخ عقل طائفه دروزی لبنان را قرائت کردند.

«جوزف الهاشم» شاعر و وزیر سابق دولت لبنان نیز درباره ویژگی‌های شخصیتی و آثار نظم و نثر جورج جرداق سخن گفت و افزود: جبران خلیل جبران، جورج جرداق، سعید عقل و جورج شکور از شعرا و اندیشمندان لبنانی هستند که درباره اهل بیت (ع) قلمفرسایی کرده و یا در باره آنها اشعار حماسی و قصایدی بلند سروده اند.

در پایان این مراسم رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سفیر ایران در لبنان لوح سپاس و یادبودی را به خانواده شاعر راحل جورج جرداق اهدا کردند.

«جورج جرداق» نویسنده، شاعر و روزنامه‌نگار شهیر مسیحی لبنانی که مجموعه «امام علی (ع) صدای عدالت انسانی» را به رشته تحریر در آورده است، ماه گذشته در سن 86 سالگی در بیروت درگذشت.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها