امروز : چهارشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 12
۰۰:۴۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 130285
تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۸:۳۸
تعداد بازدید: 48
به گزارش خبرنگار جامعه فارس، حسین انتظامی امروز در هفتمین سری از سلسله نشست‌های تخصصی دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها با موضوع ...

به گزارش خبرنگار جامعه فارس، حسین انتظامی امروز در هفتمین سری از سلسله نشست‌های تخصصی دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها با موضوع چالش‌های رسانه‌های محلی در برابر رسانه‌های سراسری، اظهار داشت: برگزاری این جلسات برای ما ارزشمند است چرا که اگر خود را عقل کل بپنداریم آغاز سقوط محسوب می‌شود.

معاون مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت ارشاد در ادامه متذکر شد: باید در عناوینی که از دل این جلسات برخواسته می‌شود به چند محور کلیدی توجه شود البته از کلی‌گویی نیز باید پرهیز شود.

وی با بیان اینکه بر اساس روندی که در رسانه‌های محلی مشاهده می‌شود روز به روز از ظرفیت آنها کاسته می‌شود، ادامه داد: باید توجه داشت که چند نوع رسانه از جمله رسانه‌های بین‌المللی، رسانه‌های اجتماعی ،رسانه‌های تخصصی و رسانه‌های محلی از فرصت‌هایی برخوردار هستند که باید از آنها استفاده کنند.

انتظامی ابراز داشت: زمانی که رسانه محلی اصرار دارد در رتبه رسانه سراسری فعالیت کند، فرصت‌های خود را نیز از دست خواهد داد.

معاون مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت ارشاد با بیان اینکه مباحث مربوط به رسانه‌های محلی هم اکنون در اداره کل مطبوعات داخلی مورد بررسی قرار می‌گیرد ادامه داد: بر اساس آیین‌نامه اجرایی قانون مطبوعات نباید ویژه‌نامه‌ها با نشریات سراسری توزیع شوند.

انتظامی متذکر شد: ویژه‌نامه‌های روزنامه‌های سراسری نباید بیش از 30 درصد آگهی‌ها را جذب خود کنند و این باید به اجرا برسد.

وی با بیان اینکه آگهی‌های دولتی با مصدر و مرجع ادارات کل استانی باید 70درصد آگهی‌ها را به نشریات محلی بدهند، اظهار داشت: بر همین اساس مجوز ندارند آگهی‌ها را به ویژه‌نامه‌ها بدهند.

وی از افزایش یارانه مطبوعات در 9 استان برخوردار کشور نیز سخن به میان آورد و گفت: در ابتدا یارانه نشریات که در استان‌های کم‌برخوردار بودند 30 درصد بود که هم اکنون به 50 درصد افزایش یافته است البته در ادامه نیز یارانه این دسته از نشریات افزایش می‌یابد.

انتظامی همچنین به افزایش سه برابری یارانه نشریاتی که در استان‌های جدار مرزی واقع شده‌اند اشاره کرد و بیان داشت: نشریاتی که در استان‌های جدار مرزی واقع شده‌اند و مروج همبستگی ملی باشند ضریب یارانه آنها تا سه برابر افزایش می‌یابد.

معاون مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت ارشاد با توصیه‌ای به نشریات محلی گفت:‌ بسیار از پیشنهاداتی که در این جلسه داده شد وظیفه دولت نیست چرا که دولت و حاکمیت وظیفه دارند در زمینه مقررات‌گذاری و سیاست‌های تشویقی اقدام کنند و سیاست‌ها را در مسیر خودش اصلاح و هدایت کنند.

انتظامی بر ایجاد بنگاه‌های مطبوعاتی در استان‌ها و شهرستان‌های کشور تأکید کرد و بیان داشت: با توجه به اینکه در کشور 6 هزار نشریه وجود دارد توصیه می‌کنم بنگاه‌های مطبوعاتی ایجاد شود. البته در این زمینه نیز افزایش 25 درصدی یارانه مطبوعات که به این امر اقدام کرده‌اند به عنوان تشویق در نظر گرفته شده است.

وی در ادامه سخنان خود گفت: بیمه خبرنگاران نیز باید مدنظر بنگاه‌ها و رسانه‌های مختلف اعم از مطبوعات و خبرگزاری‌ها قرار گیرد و در این زمینه نیز اعلام کرده‌ایم چنانچه خبرگزاری‌ها و مطبوعات خبرنگاران و رابطین خبری خود را بیمه کنند مبلغ آنها را به طور یکجا پرداخت خواهیم کرد.

معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد متذکر شد:‌ البته در این زمینه ملاحظاتی لحاظ شود مبنی بر اینکه سطحی برای تعداد خبرنگاران در نظر گرفته شده است که چنانچه از کف مورد نظر کمتر باشد مشمول این امر قرار نمی‌گیرند.

به گفته انتظامی، یکی از دلایل خانه به دوشی روزنامه‌نگاران عدم بیمه و تثبت آنها از سوی رسانه‌هاست.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار