امروز : پنجشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۶ - 2017 October 19
۲۲:۳۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 130287
تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۸:۳۸
تعداد بازدید: 35
به گزارش خبرنگار حوزه احزاب پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، عبدالواحد موسوی لاری وزیر کشور دوران اصلاحات در کنگره سراسری حزب اسلامی کار که از ...

به گزارش خبرنگار حوزه احزاب پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، عبدالواحد موسوی لاری وزیر کشور دوران اصلاحات در کنگره سراسری حزب اسلامی کار که از صبح امروز (چهارشنبه) در سالن تلاش تهران آغاز شده است، با اشاره به مشکلات احزاب و ضرورت تحزب گرایی در کشور اظهار داشت: بعد از اینکه قانون اساسی به عنوان میثاق ملی تدوین شد و در اختیار جامعه قرار گرفت اصول قانون اساسی به عنوان نقشه راه در اختیار ملت قرار گرفت و به اصل تحزب در آن اشاره شده است و نیازی به بحث بیشتر درباره ضرورت تحزب نیست.

وی با طرح این موضوع که به این دلیل درباره ضرورت تحزب در کشور صحبت می‌شود چون نظام حزبی دچار چالش است، خاطرنشان کرد: این مسئله می‌تواند به این دلیل باشد که احزاب، تشکل‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد یا نتوانسته‌اند و یا نخواسته‌اند که مناسب عمل کنند و همین مسئله باعث می‌شود در جلسات در مورد حزب و فعالیت آن صحبت شود.

موسوی لاری با طرح این پرسش که احزاب چگونه باید در جامعه فعال باشند بیان داشت: تصور می‌کنم نقش محوری احزاب این است که سلیقه‌های همگون را کنار هم قرار بدهند و اولین کارکرد حزب این است که افراد متفرقه کنار هم جمع بشوند و یک مجموعه همفکر و هم سلیقه بسازد و از آن جمع برای رسیدن به نقطه مطلوب استفاده کند.

وی همچنین کارکرد دیگر احزاب را آموزش اعضا و هواداران و عرضه کردن نظراتی که اعضا باید به آن پایبند باشند عنوان کرد.

شورای مرکزی مجمع روحانیون مبارز در ادامه با ذکر این نکته که کارکرد دیگر حزب نقد شرایط موجود است، یادآور شد: احزاب اگر در نقطه ثقل جامعه قرار بگیرند باید برنامه ارائه کنند و اگر در حاشیه باشند باید به نقد بپردازند و جامعه را به آنچه که باید باشد رهنمون کند، اگر در مسیر حرکت جامعه ضعف‌هایی وجود داشته باشد حزب باید برداشت‌های خودش را ارائه بدهد تا جامعه بتواند به نقطه مطلوب برسد.

موسوی لاری با بیان اینکه حضور در عرصه قدرت از دیگر کارکردهای حزب محسوب می‌شود، تصریح کرد: معتقدم اینکه می‌گویند ما حزب تشکیل نداده‌ایم تا به قدرت برسیم یک تعارف است، اینکه قدرت را برای چه موضوع می‌خواهند یک بحث ارزشی است اما تمام فلسفه وجودی احزاب تلاش برای رسیدن به قدرت است.

موسوی لاری با تأکید بر وظایف احزاب ابراز کرد: نقش محوری احزاب این است که نخست سلایق همگون را کنار هم قرار داده و ساماندهی کنند.

وی افزود: نخستین کارکرد احزاب این است که از افراد متفرقه جمع همسو و همفکر بسازند و از آن جمع برای رسیدن به نقطه مطلوب استفاده کنند. کارکرد دوم احزاب این است که بتوانند با برگزاری جلسات و کلاس‌های آموزشی ایده ها و آرمان‌ها و نقطه‌نظراتی که در اساسنامه و مرامنامه آنان آورده شده است را در اختیار هواداران و اعضاء قرار دهند و اعضای خود را کاملاً آماده کنند تا بتوانند از آرمان‌های حزب حمایت کنند بنابراین کارکرد دوم حزب باید آموزش باشد تا بتواند دیدگاه‌هایی را عرضه کنند که مورد استفاده اعضاء قرار گیرد.

وی افزود: کارکرد دیگر حزب نقد شرایط موجود است. اعضاء اگر نقطه ثقل مدیریت جامعه قرار بگیرند باید برنامه ارائه کنند و اگر در حاشیه قرار بگیرند باید بدانند که در جامعه چه اتفاقی می‌افتد تا بتوانند سره از ناسره را جدا کنند و جامعه را به آنچه باید باشد رهنمود شوند و هدایت کنند. اگر در مسیر حرکت جامعه اشکالاتی وجود داشته باشد باید حزب بتواند برداشت‌های خود را در جامعه عرضه کند تا با نقد شرایط موجود جامعه بتواند به نقطه مطلوب برسد.

عضو مجمع روحانیون مبارز در ادامه بیان کرد: کارکرد بعدی احزاب که کارکرد عملی و اجرایی است حضور در در عرصه قدرت است. برخلاف آن چیزی که گاهی شنیده می‌شود از احزاب که ما این حزب را تشکیل نداده‌ایم برای به قدرت رسیدن بنده معتقد هستم که این یک حرف تعارفی است. فلسفه وجودی حزب تلاش برای قدرت است اگر حزبی برای رسیدن به قدرت تلاش نکند یا حزب نیست یا صادقانه سخن نمی‌گوید. اینکه قدرت را یک حزب بخواهد چگونه کسب کند یک بحث ارزشی است. اینکه قدرت را برای چه بخواهد کسب کند یک بحث ارزشی است. اینکه قدرت را برای خدمت بخواهد یا برای چیز دیگر موضوع دیگری است. احزاب باید برای رسیدن به قدرت تلاش کنند که این موضوع فلسفه وجودی احزاب است.

احزاب باید تلاش کنند تا بتوانند در قدرت سهیم باشند، نقش‌آفرین باشند و با کسب قدرت آرمان‌های خود را دنبال کنند.

وی افزود: در این عرصه‌ها شاید یکی از اساسی‌ترین جاهایی که احزاب باید حضور فعال داشته باشند آنجایی است که مدیریت جابه‌جا می‌شود.

موسوی لاری گفت: احزاب باید در هر مقطعی برای هر موردی از مواردی که جابجایی مدیریت قدرت صورت می‌گیرد حوری فعال داشته باشند. انتخابات عرصه‌ای است برای حضور احزاب.

وی در ادامه بیان کرد: اگر این چهار کارکرد برای احزاب نه به عنوان انحصاری بلکه بخشی از کارکردهای احزاب مورد توجه قرار بگیرد و با برگزاری کنگره‌هایی بتوانند کارنامه خود را مرور کنند و ببینند که چه فعالیت‌هایی انجام شده است.

موسوی لاری ادامه داد: حزب اسلامی کار باید بررسی کند تا ببیند در فاصله بین دو کنگره سال 90 تا 93 حزب اسلامی کار چه کاری انجام داده است و اینکه فضای عمومی جامعه به چه شکلی بوده است. نباید در کنگره‌ها فقط عملکرد احزاب ارائه شود.

وی تصریح کرد:‌ در این کنگره‌ها باید بررسی شود چقدر در جهت ساماندهی و جذب هوادار حزب مزبور موفق بوده است. حزب اسلامی کار در کنار سایر احزاب در جهت ساماندهی و افزایش نیروی عضو و هوادار تا کجا پیش رفته است. باید آمار مقایسه‌ای داده شود که مثلاً حزب اسلامی کار چند درصد موفقیت در استانها نسبت به قبل داشته است افتتاح کرده است.

موسوی لاری افزود: ارائه کردن یک آمار مقایسه‌ای به حزب کمک می‌کند تا فعالیتش را تسریع کند و آن را توسعه دهد.

وی با اشاره به کارکرد آموزش احزاب گفت: در مقطعی که در آن قرار گرفته‌ایم واقعیت را نمی‌توانیم نادیده بگیریم. جریاناتی که امروز در سوریه، عراق، مصر، تونس و در جاهای مختلف تحولات آن مناطق را رقم می‌زنند نمی‌توان از منظر یک حزب فعال نادیده گرفته شود.

موسوی لاری تصریح کرد: باید دید چه اتفاقاتی در منطقه رخ داده که در نهایت جریاناتی مانند داعش به وجود آمده است. باید بررسی کنیم ببینیم داعش محصول یک توطئه است یا محصول یک باور و اعتقاد است.چراکه نمی‌شود حزب اسلامی کار و احزاب و آینده‌نگری که در جمهوری اسلامی ایران زندگی می‌کنند این مسائل را نادیده بگیرند.

وی با بیان اینکه احزاب اسلامی ما احزابی با درون‌مایه‌های اعتقادی هستند افزود: ساده‌انگاریست که بگوییم توطئه توطئه‌گران در مصر به اینجا رسیده که اکنون مرسی در زندان باشد و حسنی‌مبارک تبرئه شود. آن خیزش فراگیر که در مصر باعث سقوط حسنی مبارک شد چرا سرنوشت آن به اینجا رسید.

موسوی لاری همچنین تصریح کرد: کشور مصر در بین اعراب حرف اول را می‌زند. هر روشنفکری و هر تحجر اگر از کشور مصر شروع نشود به جایی نمی‌رسد. به اعتقاد من نقش مصر در دنیای عرب یک نقش کلیدی است آن روزی که مصر دچار حوادث شد سایر کشورهای عربی نیز دچار تلاطم شدند.

در مصر این اتفاق افتاد که با شبکه اجتماعی وسیعی که در آنجا صورت گرفته بود انقلاب به وجود آمد. این شبکه‌های اجتماعی انقلاب را سامان داد اما همین شبکه اجتماعی در برابر کودتایی که صورت گرفت و واپسگرایی که صورت گرفت نتوانست کارآمدی خود را نشان دهد.

وی افزود: امروز جلوی چشم همه جهانیان جنایتکار قبل از انقلاب تبرئه می‌شود و کسی نه نمی‌گوید. کسی داد و فریاد راه نمی‌اندازد. تجمع چند دانشجو در میدان التحریر که پشتوانه ندارد به جایی نمی‌رسد. چرا جامعه مصر به اینجا کشیده شد؟ به نظر من توطئه‌ها یک طرف دسیسه‌ها یک طرف از طرف دیگر و مهم‌تر از دو عامل قبلی نحوه برخورد جریان اخوان‌المسلمین بود. تحجر آنها ترساندن جامعه باعث شد که جامعه در برابر حوادث بعدی بی‌تفاوت باشد. این موضوع باید مورد توجه احزاب ما قرار بگیرد.

وی ادامه داد: رسالت احزاب ما به صورت مستمر آموزش هواداران، جامعه و ارائه دیدگاه‌ها و نقطه‌نظرات و تحلیل‌های درست از مناسبت‌هایی است که در داخل و خارج اتفاق می‌افتد.

وی خطاب به اعضای حزب اسلامی کار پیشنهاد کرد: نیروهای حزبی باید جلسات آموزشی را در اولویت قرار دهند. احزاب ما نیازمند این هستند که مسائل اتفاق افتاده را واکاوی کنند.

موسوی لاری گفت: تحجر دگم‌اندیشی عامل سقوط اخوان‌المسلمین و به بند کشیده‌ شدن محمد مرسی و یارانش بود. این به معنای کم کردن توطئه‌ها و دسیسه‌ها نیست در داخل نیز همه آنچه اتفاق می‌افتد توطئه دشمن نیست و توطئه دشمن زمانی کارساز می‌شود که زمینه‌سازی داخلی صورت گرفته باشد. خود را حق جلوه دادن و دیگران را تکفیر کردن از ناحیه هر جریانی که باشد خواه سنی یا شیعی مذهب مذموم است. تمسک به روش تکفیر و راندن دیگران و از صحنه بیرون کردن آنان و نا دیده گرفتن حق ابراز عقیده‌ کردن ‌آنان هر جامعه‌ای را به آن چیزی که در مصر اتفاق افتاده است مبتلا می‌کند. ممکن است این موضوع در ایران نیز اتفاق بیفتاد بنابراین در آموزش‌ها باید در مسائل فکری و اعتقادی که تحولات پیرامونی ما را به هم می‌زند تکیه کرد. من معتقد هستم این بخش از کار در جامعه ما نیز به آرامی نادیده گرفته شده است.

وی گفت: انقلاب اسلامی یک انقلاب اندیشمندانه، خردمندانه با یک مبانی فقهی روشن شکل گرفته است. سرآمدن انقلاب اسلامی بعد از شخص حضرت امام (ره) چهره‌هایی مثل مرحوم مطهری، شریعتی، شهید بهشتی و امثال اینها بودند که اندیشه‌ورزی کردند و فکر آنان مسیر آینده جامعه را مشخص کرده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: احزاب علاوه براینکه برای اثبات خود با شفافیت کامل اساسنامه، مرام‌نامه، مانیفست‌های متعدد اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی خود را ارائه کند نباید بدون توجه به شرایط موجود از آن بگذرد.

وی خطاب به حزب اسلامی کار یادآور شد: شما که 8 سال گذشته منتقد دولت نهم و دهم بودید و نوع مدیریت مدیران گذشته را نقد می‌کردید امروز نیز باید نقد به گذشته را داشته باشید. بدون نقد گذشته نمی‌توان به آینده مطمئن دسترسی پیدا کرد.

موسوی لاری با اشاره به مفاسد صورت گرفته گفت: بودجه کشور در سال‌های جنگ چیزی حدود 4، 5 هزار میلیارد دلار بود اما با آن شرایط کشور اداره شد. در 8 سال گذشته از مفاسد دیگر فردی به نام بابک زنجانی  2 میلیارد و 700 میلیون یورو خورده است. احزاب ما باید نسبت به مفاسدی که مشخص می‌شود حساسیت داشته باشند و آنها را پیگیری کنند.

وی ادامه داد: با این پول می‌توانستیم پالایشگاه بسازیم یا آن را در اختیار سازمان بهزیستی قرار دهیم تا به کودکان بی‌سرپرست کمک شود.

وی با اشاره به موضوع امر به معروف و نهی از منکر گفت: مجلس ما با تصویب قانونی می‌خواهد عده‌ای را به خیابان‌ها بفرستد که عده‌ای را امر کنند و عده‌ای دیگر را نقد کنند. اگر به جای این کارها اموال به یغما رفته ملت را پس بگیریم و در اختیار نهادهایی اجتماعی قرار می‌دادیم مقدار زیادی از مشکلات خانواده‌ها حل می‌شد.

موسوی لاری با اشاره به کارکرد چهارم احزاب ابراز کرد: کارکرد چهارم احزاب حضور در عرصه انتخابات است. انتخابات مراتبی دارد و مهم‌ترین مسئله‌ای که اصلاح‌طلبان باید روی آن پافشاری کنند رعایت قانون در تمامی مراحل انتخابات است. دو رکن اصلی انتخابات، انتخاب‌شونده و انتخاب کننده است. اولین قدم این است که طبق قانون اساسی افراد باید آزادی عمل داشته باشند با رفتارهای شبه‌قانونی این آزادی عمل از افراد گرفته نشود. این موضوعی است که احزاب باید به آن رسیدگی کنند.

وی افزود: اینکه یک گروه حق داشته باشد بدون هیچ دلیل موجه فرد یا افرادی را که نمی‌پسندد از گردونه خارج بکند و حوزه اختیار عمل مردم را محدود بکند خلاف بین قانون اساسی است. همه شهروندانی که در جامعه زندگی می‌کنند حق دارند خود را برای هر انتخاباتی عرضه کنند و همه افرادی که در جامعه زندگی می‌کنند حق دارند بین همه افرادی که عرضه شده‌اند افرادی را که می‌پسندد انتخاب کنند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: این یک رویه شده است که یک عده قبل از اینکه مردم انتخاب کنند آنان انتخاب می‌کنند و بعد از انتخاب این عده مردم باید انتخاب کنند که این رویه غلطی است . بازگشت به قانون اساسی باید مطالبه احزابی باشد که دل در گرو انقلاب اسلامی دارد.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها