امروز : شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 24
۱۲:۰۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 130298
تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۸:۳۸
تعداد بازدید: 81
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از شهرکرد، مرتضی میرباقری ظهر امروز در نشست سازمان‌های غیر دولتی چهارمحال و بختیاری اظهار کرد: قبل از ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از شهرکرد، مرتضی میرباقری ظهر امروز در نشست سازمان‌های غیر دولتی چهارمحال و بختیاری اظهار کرد: قبل از انقلاب اسلامی حضور مردم در جامعه به‌صورت فعال دیده نمی‌شد و به نوعی مردم به‌ صورت شهروند فعال در اجتماع حضور نداشتند و به این ترتیب دل‌سوزی به صورت جمعی و نهادینه شده در ایران وجود نداشت.

وی تصریح کرد: با انقلاب اسلامی در کشور این موضوع به هم خورد و بعد از جنگ تحمیلی حضور مردم در اجتماع پررنگ‌تر شد و به این ترتیب ثابت شد مردم برای دفاع از آرمان‌های خود نه تنها از وقت و مال خود می‌گذرند بلکه در این راه از نثار کردن جان خود هم ابایی ندارند.

میرباقری با اشاره به اینکه مردم باید به‌گونه‌ای آموزش ببینند تا با حقوق خود آشنایی کامل پیدا کنند، تصریح کرد: وظیفه‌شناسی باید یکی از خصوصیات بارز مردم ما باشد.

این مسئول بیان داشت: رعایت قانون یکی دیگر از مواردی است که باید به مردم آموزش داده شود و در این راستا است که فاز مسئولیت‌شناسی پیش می‌آید و مردم تنها کاری را که وظیفه است انجام نمی‌دهند بلکه برخی از فعالیت‌ها را صرفا به دلیل احساس دین انجام خواهند داد.

میرباقری گفت: ما به دنبال حکومتی هستیم که مسئولیت‌شناس باشد و این حکومت است که باعث شکل‌گیری مردم مسئولیت‌شناس می‌شود و در این جا است که در کنار سرمایه اقتصادی و سرمایه انسانی سرمایه اجتماعی به وجود می‌آید.

قائم مقام وزیر کشور در امور اجتماعی و فرهنگی با بیان اینکه سرمایه اجتماعی یعنی ما نسبت به هم مسئولانه رفتار کنیم ادامه داد: به دنبال شکل‌گیری این سرمایه باید، قانونی برای حمایت از مردم و ناامن کردن محیط فعالیت برای افراد قانون‌شکن وجود داشته باشد.

این مسئول، احزاب را کسانی دانست که حقوق و وظیفه خود را می‌شناسند اما چرتکه را به نفع حزب خود می‌اندازند، تاکید کرد: سازمان‎های مردم‌نهاد نه‌تنها به وظایف و حقوق خود واقف هستند اما وجه کاری آن‌ها در غالب عمل و اخلاق است و این خصوصیت باعث تمایز این دو نهاد می‌شود.

میرباقری دولتی را قدرتمند و مقتدر عنوان کرد که در جامعه فعالیت‌های اجتماعی را نهادینه کند و گفت: سازمان‌های مردم‌نهاد در قالب گروه‌هایی با تجربه‌های زیاد در کشور در حال فعالیت‌ هستند و نیازمند ضمانت برای انجام کار و پشتیبانی برای کار کردن در مسیر قانون هستند.

وی اذعان داشت: تا به امروز در خصوص قانونی کار کردن سازمان‌های مردم‌نهاد تنها آئین‌نامه اجرایی داشتیم اما در دولت تدبیر و امید در شهریور ماه با تلاش رئیس‌جمهور توانستیم قانون فعالیت تشکل‌های غیر دولتی را فراهم کنیم.

میرباقری در ادامه گفت: قانون تهیه شده در قالب لایحه به مجلس خواهد رفت و امیدواریم نمایندگان مجلس این لایحه را تصویب کنند.

قائم مقام وزیر کشور در امور اجتماعی و فرهنگی خاطرنشان کرد: قانون است که چارچوب را تعیین می‌کند و با تصویب قانون است که فعالیت‌های سلیقه‌ای حذف خواهد شد و همه در مسیر قانون قدم برخواهند داشت و تشکل‌های مردم‌نهاد به موجب آن برای نخستین بار قانون‌مند خواهند شد.

وی ادامه داد: یکی از کارهایی که دولت بعد از تصویب قانون باید انجام دهد توانمند شدن آموزش تشکل‌هاست وظیفه دیگر بخش دولتی و دستگاه‌ها واگذاری بخشی از مسئولیت‌های دولتی به تشکل‌ها است.

میرباقری بیان داشت: مسئولیت‌های قابل واگذاری دولت شناسایی شده است و این موضوع که بخش‌های غیر دولتی نیاز به پشتیبانی مالی هستند نیز مطرح شده و در حال پیگیری است.

وی همچنین تشکیل خانه تشکل‌های غیر دولتی در هر استانی را ضروری دانست و افزود: با تشکیل این خانه‌ها ما به‌صورت نهادینه در هر استانی پشتیبانی این حوزه‌ها را خواهیم داشت.

انتهای پیام/68005/ط30/ف4004

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها