امروز : جمعه ۲ تیر ۱۳۹۶ - 2017 June 23
۰۷:۱۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 130309
تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۸:۳۸
تعداد بازدید: 55
بسته گزارش تحلیلی روزانه فارس به تحلیل و بررسی برخی اخبار و مطالب کمتر دیده شده در لابه‌لای رسانه‌های کشور می‌پردازد. در این بسته گزارشی _ تحلیلی ...

بسته گزارش تحلیلی روزانه فارس به تحلیل و بررسی برخی اخبار و مطالب کمتر دیده شده در لابه‌لای رسانه‌های کشور می‌پردازد. در این بسته گزارشی _ تحلیلی علاوه بر خوانش اخبار؛ سوابق و برخی تحلیل‌های موجود پیرامون این مطالب نیز آورده شده است.
 
***

نسبت دادن «روابط برون حاکمیتی» به حسن روحانی!

یک نماینده مجلس ششم و از اعضای جبهه مشارکت در بخشی از مصاحبه خود با شماره روز سه‌شنبه روزنامه آرمان با بیان اینکه «ناامیدی مردم بسیار پرهزینه است» می‌گوید: هم‌اکنون خوشبختانه مردم ناامید نیستند. مردم به‌خوبی به این مساله آگاهند که تلاش‌های دولت برای رسیدن به یک توافق هسته‌ای به بهبود معیشت و وضعیت اقتصادی کشور منجر خواهد شد... به همین دلیل پرونده هسته‌ای را دنبال می‌کنند و منتظر توافق نهایی هستند.
 

آقای علی شکوری‌راد در بخش دیگری از صحبت‌های خود نیز به مفهومی به نام «روابط برون حاکمیتی»! اشاره می‌کند و می‌گوید: من فکر می‌کنم آقای روحانی یک حلاوتی را در انتخابات ریاست‌جمهوری چشید که تا قبل از آن هیچ‌گاه نچشیده بود. این حلاوت نزدیک شدن به رویکردهای مردم است. آقای روحانی در گذشته همواره در یک سیر درون حاکمیتی به سر برده بود. هنگامی که ایشان مقداری روابط برون حاکمیتی خود را افزایش داد به این نتیجه رسید که این روابط چقدر می‌تواند جذاب و شیرین باشد!

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب می‌افزاید:...با این وجود ظرفیت این جذابیت هم برای ایشان و هم برای اطرافیانش زیاد نیست. لذا باید تلاش کند آن را افزایش دهد.

*اپیزود نخست اشاره شده از صحبت‌های آقای شکوری‌راد حاوی این معناست که مردم همه‌ی تحمل خود درباره برخی مشکلات کشور و سختی‌ها را منوط به نتیجه مذاکرات کرده‌اند!

این سخن و این معنا متأسفانه در پازل فتنه اقتصادی و اغتشاش اوکراینی در ایران ارزیابی می‌شود.

مسئله‌ای که در ابتدای امسال در سخنان مقام معظم رهبری نیز مورد اشاره قرار گرفت مبنی بر اینکه دشمن تلاش می‌کند تا مردم را به بهانه تحریم‌ها به خیابان‌ها بکشاند!

و اما از قسمت دوم سخنان آقای شکوری‌راد به هیچ وجه «بوی خیر» استشمام نمی‌شود.

منظور وی از «روابط برون حاکمیتی» و قرار دادن غلط نام رئیس جمهور کشورمان در کنار این رفتار‌ها این است که هم‌اکنون موجودیتی به نام مردم! خواسته‌های خاصی که مزاجشان مخالف خواسته‌های حاکمیت است، دارند که از قضا این خواسته‌ها مورد اِقبال رئیس جمهور روحانی نیز واقع شده‌اند و لذا این وسط چیزی به نام «حلاوت» توسط آقای روحانی صید شده است!

این حرف از آن‌رو غلط است که یک جریان سیاسی خاص در کشور بر اساس روشی معهود، همواره تلاش داشته است تا خود را اکثریت! بنامد و خواسته‌هایش را نیز خواسته‌های اکثریت جامعه ایرانی یا همان «مردم» معرفی کند.

این در حالی است که مقولاتی مثل فک حصر فتنه‌گران، ضرورت توافق به هر قیمتی با آمریکا، مخالفت با رویکردهای انقلابی نظام و رفتارهای دوگانه در قبال نتایج انتخابات‌ها هرگز و به هیچ وجه خواسته اکثریت مردم ایران نبوده و نیستند چه اینکه لبیک نگفتن مردم به هیچیک از فراخوان‌های رسمی و تلویحی این جریان (اعم از سال 88 یا در انتخابات مجلس نهم که تحریمش کردند) به روشنی نشان می‌دهد که مطالبات شخصی آنها مطالبات مردم ایران نیستند.

در باب طرح این مطالبات در کنار رئیس جمهور و نام بردن از چیزی به نام «حلاوت روابط برون حاکمیتی» همچنین باید گفت حتی اگر رئیس جمهور محترم چند خواسته این جریان سیاسی را آنهم با تلمیح مورد اشاره قرار داده است؛ اولاً معنای این حرکت هرچه باشد، رابطه برون حاکمیتی! نیست و ثانیاً روابط برون حاکمیتی اگر حلاوتی داشت؛ این حلاوت هم‌اکنون شامل فتنه‌گران در حصر و سران طرد شده‌ی این جریان سیاسی می‌شد که به دلیل همان روابط و اعتقاد به آنها، هم‌اکنون به انزوا افتاده‌اند و ندامت‌های با پیغام و پسغام آنها هم رافع مشکلاتشان نیست.

در این باره باید تأکید کرد که تشویق تیم دولت به افزایش رفتارهای برون حاکمیتی دامی است که در فرجام آن، اشتباهات کثیر در کمین نشسته است.
***

«می‌خواهند کاری کنند که هرچه غنی‌سازی کنیم، چرخه نابودسازی‌اش را هم داشته باشیم»

انتقادات هسته‌ای در همایشی با حضور ظریف

یک استاد روابط بین‌الملل دانشگاه تهران در همایش دیپلماسی هسته‌ای که روز سه‌شنبه گذشته در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد با بیان اینکه ذهنیت تیم دیپلماتیک و رئیس‌جمهور پایان‌دادن به تحریم‌هاست و «طرح اقدام مشترک» (اشاره به توافق ژنو) نیز شتابزده طراحی شد به نحوی که ظرفیت راهبردی ایران را تهی کرد، گفته است: این مسئله در سه مرحله صورت گرفت در مرحله اول موافقت کردیم هگزافلوراید تولیدی‌مان را به میله سوخت تبدیل کنیم و امروز که آقای کری از امن‌تر شدن جهان صحبت می‌کند٬ دلیلش این است که ظرفیت راهبردی ایران تهی شده است. عدم بکارگیری سانتریفیوژهای جدید نیز در ادامه آن است و باید بدانیم که نه تحریمی برداشته شده و نه تحریمی برداشته خواهد شد.

به گزارش ایلنا، آقای ابراهیم متّقی در این همایش که آقای ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان نیز در آن حضور داشته، همچنین با بیان اینکه دیپلماسی اجبار آمریکا سه‌مرحله‌ای است٬ تاکید می‌کند: مرحله اول تهی کردن ذخایر بود. گام دوم مربوط به ابزارهای صنعتی و سانتریفیوژهاست و ما در موافقت نامه 24 نوامبر 2014 قرار گذاشتیم که گاز به سانتریفیوژهای نسل پنجم تزریق نکنیم. مرحله سوم نیز خدشه‌دار کردن حقوق هسته‌ای یعنی ما چه غنی‌سازی بکنیم یا نکنیم ارزشی برایمان نداشته باشد چرا که هر چه غنی‌سازی کنیم٬ چرخه نابودسازی‌اش را هم خواهیم داشت و در ادامه این مسائل فشارهای اقتصادی است.
 

*سوگمندانه باید گفت که سخنان و استدلال‌های آقای متّقی قابل اثبات است و رخدادهای صحنه و نظرات کارشناسان امر در زمینه تحریم‌ها و در زمینه مسائل هسته‌ای نیز آنها را تأیید می‌کند.

همچنین موضوع «لغو نشدن تحریم‌ها» دیدگاهیست که مقام معظم رهبری هم قبل از این بر آن صحّه گذاشته‌اند.

معظم‌له در ماه رمضان امسال و در دیدار با مسئولان نظام، در فرازی از بیانات خود در این رابطه فرمودند:

«برنامه‌های اقتصادی براساس و با فرض ماندن تحریمها بایستی برنامه‌ریزی بشود و تعقیب بشود و تحقّق پیدا بکند. فرض کنیم که این تحریمها ذرّه‌ای و سرِ سوزنی کم نخواهد شد؛ که حالا خود آنها هم همین را میگویند. آنها هم میگویند که تحریمها دست نخواهد خورد، حتّی از حالا شروع کردند که اگر در زمینه‌ی هسته‌ای هم به توافق برسیم، معنای آن این نیست که همه‌ی تحریمها برداشته خواهد شد؛ هنوز چیزهای دیگری هم هست؛ این همان حرفی است که ما همیشه میگفتیم. من بارها در همین جلسه و جلسات گوناگون دیگر عرض کرده‌ام که هسته‌ای بهانه است؛ مسئله‌ی هسته‌ای هم نباشد، یک بهانه‌ی دیگری می‌آورند: مسئله‌ی حقوق بشر هست، مسئله‌ی حقوق زنان هست، مسائل گوناگون فراوان را می‌سازند»

رهبر انقلاب اسلامی همچنین در مردادماه امسال نیز در دیدار با مسئولان وزارت خارجه که پس از توافق ژنو برگزار شد در بخشی از سخنان خود فرمودند:

«در مجموع معلوم شد مذاکره برخلاف تصورات برخی‌ها، به هیچ چیز کمک نمی‌کند...آمریکایی‌ها نه تنها دشمنی‌ها را کم نکردند بلکه تحریم ها را هم افزایش دادند! البته می‌گویند این تحریم‌ها، جدید نیست اما در واقع جدید است و مذاکره در زمینه‌ی تحریم هم، فایده‌ای نداشته است»

ایشان افزودند: «البته در زمینه‌ی ادامه‌ی مذاکرات هسته‌ای، منع نمی‌کنیم و کاری که دکتر ظریف و دوستانشان شروع کردند و تا امروز هم خوب پیش رفتند دنبال می‌شود اما این، یک تجربه‌ی ذیقیمت دیگر برای همه بود که متوجه شویم نشست و برخاست و حرف زدن با آمریکایی ها، مطلقاً تأثیری در کم کردن دشمنی آنها ندارد و بدون فایده است»

گفتنیست مسئله «تحقیق و توسعه هسته‌ای» نیز جزو خطوط قرمز ترسیم شده توسط مقام معظم رهبری است که در مسئله سانتریفیوژهای نسل پنجم و توافقات صورت گرفته با 1+5 در این زمینه به نظر می‌رسد اشکالات جدی وجود داشته باشد.
***

راه‌حل بی‌پاسخ صادق خرازی برای نیاز اصلی اصلاح‌طلبان

آقای صادق خرازی، از دیپلمات‌های سابق و از چهره‌های اصلاح‌طلب که حزب تازه تأسیس ندا با محوریت ایشان شکل گرفته در بخشی از مصاحبه خود با سایت انصاف در اشاره تلویحی به تلاش‌هایش برای رفع محدودیت از برخی فعالان سال 88 گفته است: من معتقدم خیلی از مشکلات کشور با زبان دیپلماسی در درون قابل حل است...به نظر من هر کاری در کشور برای حل مساله را باید انجام داد تا مشکلات و موانع را حل کرد که برنده اصلی نظام باشد و برنده اصلی افراد نباشند.

او همچنین در پاسخ به این سؤال که «در حال حاضر در زمینه حصر آیا پیشرفتی انجام شده؟» پاسخ داده است: من تماس‌هایم را داشتم، دارم و خواهم داشت. تلاشم را می کنم و معتقدم این معضل و مشکل رو باید در جمهوری اسلامی حل کرد و زیبنده جمهوری اسلامی این وضعیت نیست، منتها باید تلاش کرد حرف دو طرف را با منطق شنید و بحث کرد تا راه حل، راه حل مرضی الطرفین باشد.

*آقای خرازی قبل از این نیز در مصاحبه با روزنامه الحیات به تلاش‌های خود به فک حصر از موسوی و کروبی و همچنین رفع انزوای آقای خاتمی اشاره کرده بود.

او در همان مصاحبه و در پاسخ به ابراز تعجب مصاحبه‌گر الحیات مبنی بر اینکه اگر خاتمی لیدر اصلاحات است پس چرا رهبر جمهوری اسلامی به وی اجازه ملاقات نمی‌دهد اظهار کرده بود: رابطه میان رهبری و خاتمی خوب است ولی برخی از موضوعات باید حل شوند و به زمان نیاز دارند!

او افزوده بود: خاتمی به رهبری، قانون اساسی، ولایت فقیه در نظام سیاسی معتقد است و بسیاری از اتفاقات سال 88 را تایید نمی‌کند.

تمام این صحبت‌های ذکر شده در دو مصاحبه آقای خرازی در حالی است که باید دانست در صحنه واقعیت؛ نزدیک به 5 سال تلاش وی برای چیزی که ایشان لقب «مشکلات» و «موانع»! به آنها می‌دهد ناکام بوده است.

علت این امر که البته در صورت عدم تغییر رویه؛ پس از این و تا همیشه هم تکرار خواهد شد این است که مناقشه مورد اشاره نه به قول آقای خرازی یک مشکل یا مانع یا اختلاف که یک «فتنه‌گری» است.

به این معنا که عده‌ای با وجهه سیاسی که داشتند عامدانه به حمایت تلویحی و گاه علنی از شبهات و مواضع و رفتارهایی در سال 88 روی آوردند که مشخصاً به براندازی نظام منجر می‌شد.

اکنون و برای زدودن همه‌ی آن زنگارها و پاک کردن آثار آلام و درد آن زخم‌ها که به مدد بصیرت مردم و هوشمندی نظام رفع شدند؛ به گفت‌وگو و حل اختلاف نیازی نیست چون آن بیماری رفع شده است.

وانگهی چهره‌های مورد اشاره‌ی آقای خرازی در تمام طول این 5 سال رفته، در هیچ منصه‌ای بصورت رسمی حضور نداشته‌اند و البته هیچ اتفاق خاصی هم نیفتاده است.

در واقع در این میان، نظام اسلامی به هیچ چیزی نیاز ندارد. بلکه اگر هم نیازی باشد، نیازهای آن ایفاکنندگان نقش در سال 88 است که اکنون جایی در سپهر نظام ندارند و همه‌ی گذشته و سوابق آنها در حال حبط است. و صد البته رفع این نیاز آنان هم جز با طریق عذرخواهی و توبه از زوایای مهم سال 88 ممکن نخواهد شد.

آقای خرازی باید بداند که طی نزدیک به 2 ماه اخیر، هم آقای خاتمی و هم عدد دیگری از اصلاح‌طلبان مبرّز مثل آقایان مرعشی، منتجب‌نیا، پزشکیان، قنبری، نقیب‌زاده و خرّم بر ضرورت رفع بدبینی‌های نظام نسبت به اصلاح‌طلبان، وجود محرز این بدبینی‌ها و «عذرخواهی» و قبول اشتباهات تأکیدات مؤکدی داشته‌اند.

این رخداد و نشانه‌های یاد شده برای آن، به روشنی نشان می‌دهد که چهره‌های اشاره شده هم دیگر متوجه نیاز اصلی جبهه اصلاحات و رأس آن یعنی آقای خاتمی شده‌اند و برای همین اگر هم قرار باشد اتفاقی در جبهه اصلاحات بیافتد؛ یقیناً این اتفاق نه با زبان دیپلماسی و رخدادهایی مثل حل اختلاف! که صرفاً و فقط با عذرخواهی رسمی و قابل پذیرش از سوی نظام ممکن خواهد بود.

شایان ذکر است 2 سال بعد از فتنه، کسانی مثل آقای خاتمی نیز که امروز در صحبت‌های خود بر ضرورت پذیرش اشتباهات تأکید می‌کند؛ به مسائلی مثل رفع اختلاف و کدورت در ماجرای فتنه اشاره کرده بودند اما این اظهار نظر آنها به دلیل آنکه مبانی غلطی داشت با هیچ استقبالی مواجه نشد.
***

چرایی انتشار تصاویر مضروبان عملیات‌های استشهادی

اسرائیل هر روز ناامن‌تر می‌شود

این تصویر که یک سرباز صهیونیست مجروح شده در حمله استشهادی مجاهدان فلسطینی را نشان می‌دهد به تازگی در خبرگزاری رویترز منتشر شده است.
بر اساس توضیحات عکس، این نظامی صهیونیست بر اثر حمله با چاقو مضروب شده است.

کرانه باختری و سایر سرزمین‌های اشغالی طی هفته‌های اخیر صحنه اوج‌گیری حملات شهادت طلبانه با سلاح‌های گرم و سرد علیه صهیونیست‌ها بوده است.

این در حالی است که اگرچه رسانه‌های اسرائیلی و وابستگان آنها تلاش دارند تمام این حملات را بوسیله سلاح سرد و یا با برخورد خودرو و انگیزه آنها را هم اعتراض به بستن قدس شریف توسط صهیونیست‌ها عنوان کنند اما اسنادی وجود دارد که نشان می‌دهد برخی از این حملات بوسیله اسلحه گرم صورت گرفته و عموم عملیات‌ها نیز به دلیل فراگیر شدن گفتمان مقاومت بویژه پس از پیروزی حماس در جنگ 51 روزه بوده است.

صهیونیست‌ها همچنین در حالی به تازگی و برای نخستین بار اقدام به انتشار تصاویری از به هلاکت رسیدگان عملیات‌های استشهادی در رسانه‌های جهانی کرده‌اند که قصد آنها از این عمل می‌تواند 2 راهبرد عمده باشد.

راهبرد اول مظلوم نمایی در جهت همراه‌سازی افکار عمومی در داخل سرزمین‌های اشغالی و در کشورهای جهان است که منافع زیادی برای اسرائیل در بر دارد و راهبرد دوم نیز تلاش برای بیان پنهان اینکه هیچ سلاح گرمی در کرانه باختری وجود نداشته و امکان ورود هم ندارد!

این تلاش‌ها در حالی است که جمهوری اسلامی ایران رسماً اعلام کرده است قصد تسلیح کرانه باختری و ناامن‌سازی گسترده اسرائیل را دارد.

گفتنیست صهیونیست‌ها به شدت از ناامن شدن سرزمین‌های اشغالی تحت مدیریت خود وحشت دارند.

کارشناسان امر می‌گویند به دلیل وجود نوعی ترس ذاتی در میان صهیونیست‌ها، فراگیر شدن عملیات‌های استشهادی و همچنین ورود بیشتر سلاح به کرانه باختری می‌تواند تنها در یکی از تأثیرات خود سبب بروز مهاجرت معکوس در سرزمین‌های اشغالی و خالی شدن مناطق اشغالی شود.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها